• 23 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אחרי עשרות שנות הזנחה: מרכז גילת ישופץ וישודרג

המרכז השכונתי, לבה של שכונה ד', ישוקם, יעבור שיפוץ יסודי ויוחלפו בו תשתיות. למה זה לקח כל כך הרבה זמן והאם זה מה שיחזיר את הבאר שבעים למרכז שפעם שקק חיים?

מרכז גילת בבאר שבע. פעם שוקק חיים, היום לא (צילום: דני בלר)

אחרי עשורים של הזנחה, עיריית באר שבע, בשיתוף עם משרד הבינוי והשיכון, החליטה להתלבש על מרכז גילת, בלבה של שכונה ד': המרכז יעבור שיקום ושידרוג, יוחלפו בו תשתיות, המרחב הציבורי בו ייחודש ותקום במקום נקודת פיקוח. בימים האחרונים, עיריית באר שבע הפיצה הודעה בין הסוחרים במקום, המודיעה על הכוונה להתחיל בקרוב לבצע את העבודות. בין היתר, ישנה כוונה לבצע במקום מהלך של פינוי-בינוי ולהקים בו מתחם של מסחר משולב עם מגורים. גישושים ראשוניים נעשו אל מול בעלי הנכסים במקום. 

ההודעה שהועברה לסוחרים (צילום: באר שבע ביחד)

כבר לפני למלעלה משנה וחצי ביקרנו במקום, ראינו את ההזנחה, שמענו הבטחות - וכלום לא קרה. מרכז גילת מוקף בשכונה בעלת פוטנציאל גדול: רוב הסטודנטים בבאר שבע מתגוררים בשכונות ג' וד' ולמעשה, זה מה שהם רואים וחווים בבאר שבע. מרכז גילת הוא מרכז מסחרי מהותיקים בבאר שבע, שבשנות השישים והשבעים שקק חיים: פעלו בו קולנוע גילת (שאירח את ההופעה האחרונה לפני פירוקה של להקת תיסלם) והמוני באר שבעים היו באים מדי מוצאי שבת לאכול במקום פלאפל, בורקס, פיצה ושווארמה. בני נוער פקדו את המקום מדי יום. השכונה הייתה צעירה יותר. בשכונה ד' היום גרה אוכלוסיה מבוגרת, מהאשכול הסוציו-אקומוני 3 או סטודנטים. הדור בני השנוער של שנות השבעים עזב לשכונות אחרות ורק גלי העליה מחבר העמים הפיחו בשכונה קצת חיים ומזומנים לכיסים של משקיעי נדל''ן. 

במרכז עוד נותרו חנויות כמו פעם. צריך לשמר את האווירה המיוחדת (צילום: דני בלר)

המרכז גם נקשר עם דברים פחות סימפטיים: פעם עפו בו רימונים לתוך חנויות, נורו עבריינים ונרקומנים באו לקנות את המנה היומית בפינות הפחות נראות של המקום. השנים ובעיקר הקניונים, הבריחו את הבאר שבעים מהמקום. עם זאת, יש מי ששמרו לו אמונים: הסטודנטים ותושבי הרחובות הסמוכים עושים את הקניות במקום ויש גם שיושבים בבית הקפה ובחמארה. מדי פעם, סטודנטים ניסו לעשות קצת קוסמטיקה למרכז הותיק, אבל מעולם לא נעשה בו טיפול שורש. הסיבה: המרכז הוא בבעלות פרטית. עיריית באר שבע יכולה להשקיע במעטפת החיצונית, אך ללא השתדלות של בעלי העסקים ובעלי הנכסים במקום, לא יחול בו שינוי. למעשה, זה מה שתקע אותו עשרות שנים.

נקודת משטרה אולי תרחיק את השתיינים והנרקומנים (צילום: דני בלר)

''אני נולדתי פה. אני גדלתי פה מגיל 6. מרכז גילת הוא הבית שלי'', מספר משה אזורה, יו''ר וועד הסוחרים של מרכז גילת ומי ששנים רבות מנסה להביא לשינוי. ''אני אוהב את מרכז גילת. יש לי פה כמה חנויות ואני רוצה שיהיה יפה ושיהיה כיף לבוא לכאן. יש פה פוטנציאל אדיר וקהל טוב. סטודנטים ותושבים באים לפה ומגיע להם שיהיה נחמד. אני מברך על היוזמה של העירייה לקחת את העניינים לידיים. נותנים לנו הזדמנות - צריך, כולנו ביחד, לשנס מותניים. צריך להבין שלצד היוזמה הברוכה של העירייה, צריכה להיות גם השתדלות גדולה של הסוחרים ובעלי הנכסים. אני מאמין שהקמת נקודת פיקוח הגברת הסיורי של המשטרה באיזור יתרמו לתחושה יותר טובה ולהפקדה על הניקיון. אפשר לעשות ממרכז גילת פנינה, לחדש את הימים היפים שלו''.

מגדלי גילת, כך קיוו, היו אמורים לשנות את אופיו של המקום.במציאות, כלום לא קרה (צילום: דני בלר)

''לשנות את התדמית של גילת''

''היום אם אתה יושב לשתות קפה בגילת, אתה צרך לשים לב טוב טוב שלא יבואו לקחת לך את התיק או את האופניים'', אומר לנו אורי, סטודנט, שגר לא רחוק מהמרכז. ''אישית, אני אוהב את המשפחתיות שיש במרכז גילת. נוח לי לבוא פה לירקן  או לקנות דברים קטנים שאני צריך במכולת. אבל אי אפשר להתעלם מזה שלא נעים כאן. התושבים משפחתיים, עם לב רחב, אבל יש גם טיפוסים לא נחמדים, שיכולים לכייס לך את הארנק או הפלאפון. חבל לי. אם יצליחו לשפץ פה, זה יהיה נהדר. זה אולי יצליח לשנות פה את התדמית של מרכז גילת. המשטרה צריכה להיכנס לפה ולהראות נוכחות, זה אולי ירתיע עבריינים''.

חלק מהעסקים עומדים סגורים או משמשים מחסנים (צילום: דני בלר)​​​​​​​

העירייה יכולה לייפות את המרחב הציבורי, אך על התושבים והסוחרים להראות גם השתדלות מצדם (צילום: דני בלר)תגובות

End of content

No more pages to load