• 23 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סערה בנגב: בריכה ציבורית מקצה שעות נפרדות ליהודים ובדואים

צפו בתיעוד: עאדל חמאמדה, מורה לאזרחות משגב שלום, ביקש לבלות בשבת עם משפחתו בבריכת מבועים וסורב כניסה. מועצת מרחבים: ''הבריכה סגורה לטובת פעילויות המגזר הבדואי 4 פעמים בשבוע''

בכניסה לבריכת מבועים (צילום מסך)

הרוחות בקרב תושבי שגב שלום סוערות: עאדל חמאמדה, תושב היישוב הבדואי, הגיע בשבת לבריכה במבועים - וסורב כניסה.המקרה קרה ביום שבת, עת ביקש חמאמדה לבלות שם עם רעייתו וילדיו ולדבריו, הסירוב להכניס אותו גרם לו תחושה מאוד קשה. ''בישראל 2018 מפרידים בין יהודים וערבים? מכניסים אנשים לבריכה על פי לאום? עמדתי עם משפחתי בכניסה לבריכה וראיתי איך מכניסים יהודים ואותנו משאירים בחוץ''. חמאמדה, מורה לאזרחות, הוציא את הטלפון הסלולראי שלו והתחיל לצלם את התקרית. ''אלא שאז כולם שתקו, אבל עמדתי עם אישתי והילדים שלי וראיתי איך מכניסים יהודים ואותנו לא''.

תיעוד התקרית (צילום סלולרי)
​​​​​​​

לדבריו, בהתחלה ניסו להסביר לו שהבריכה היא למנויים בלבד, אחרי זה אמרו לו שזו בריכה פרטית אבל אנשים שהיו שם, אמרו לי אחרי שלבקשתם כיביתי את הטלפון, שזו בריכה לכולם. יהודים נכנסו, אנחנו נשארנו בחוץ''. הנושא הפך לשיחת היום בשגב שלום וגם ברשתות החברתיות בבאר שבע. היום שכעסו על מה שנעשה לחמאמדה ומשפחתו, אך היו גם תושבים מהמגזר הבדואי, שביקשו להסב את תשומת הלב להבדלים בין התרבותיות ולצורך לכבד איש את רעהו: ''אנחנו, כבדואים, מסורתיים, אז למשל, בבריכה נשותינו לא ילבשו ביקיני ואנחנו, לא נשתה אלכוהול (בירות וכו') בבריכה, בשל היותנו מוסלמים. אז זה שיש יום רחצה נפרד, אולי טוב. אבל מה שקרה לעאדל מקומם. אין בריכות שחיה ציבוריות ביישובים הבדואים. אנחנו קהל של 250,000 איש - ואף לא בריכה ציבורית אחת''.

הבריכה במבועים היא ציבורית. בפרסומים שלה ברשת לא מצויין כלל נושא ההפרדה, אם כי למשל, לרגל עיד אל פיטר, המציין את סוף חודש הרמאדן, נסגרה הבריכה לטובת הציבור הבדואי בלבד.  

זה לא מפייס את דעתו של חמאמדה וגם לא מפחית מהמורכבות של החיים המשותפים בנגב. 

בישראל קיים חוק, האוסר להפלות בכניסה למקומות ציבוריים: ''חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, התשס"א-2000 קובע כי מי שעיסוקו באספקת מוצר או שירות ציבורי או בהפעלת מקום ציבורי, לא יפלה באספקת המוצר או השירות הציבורי, במתן הכניסה למקום הציבורי או במתן שירות במקום הציבורי, מחמת גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית, גיל, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי או הורות''. בתי משפט קבעו, בפסיקות על פי החוק, פיצויים בגובה עשרות אלפי שקלים. 

המקרה זכה לגינויים רבים: ח''כ מוסי רז, מסיעת מרצ, אמר אתמול כי ''התעוזה של אנשי הבריכה היא תוצאה ישירה של ההסתה הממשלתית השיטתית נגד אזרחים ערבים, בהובלת ראש ממשלת הערבים נוהרים לקלפיות''. ח״כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת אמר כי "הפרדה בין הבאים בשערי הבריכה על בסיס לאום הינה בלתי חוקית ובלתי מוסרית".


ממועצת מרחבים נמסר בתגובה: ''המועצה מתנגדת לכל סוג של אפליה.  הבריכה מיועדת לתושבי מרחבים. יש לציין כי בריכת מבועים סגורה לטובת שיעורי שחיה ופעילויות של המגזר הבדואי 4 פעמים בשבוע באופן קבוע. באותו יום שבו צולם המקרה, התקיים אירוע בבריכה שיועד ספציפית למגזר הבדואי מהשעה 18 והיום יש אירוע סגור למגזר בין השעות 10-17. חבל שמייצרים מלחמה שלא קיימת בין שני המגזרים''.תגובות

End of content

No more pages to load