• 23 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

קריאה בב''ש: להקים משמרות אזרחים ''שלא יפחדו לטפל בפורעים''

המשטרה ומשמר הגבול מציבות ניידות, קצינים משוחחים עם נכבדי העדה בפורומים משותפים, שייח'ים מגנים, אבל האלימות ממשיכה להשתולל. רק כתב אישום בודד הוגש בעקבות ''חתונת היריות''

האלימות בכבישי הנגב: ירי וקטטות של רעולי פנים (צילומי רשתות חברתיות)

זוכרים את סרטוני הכנופיות יורות חופשי באוויר ומשתוללות בכבישי הנגב, דקה נסיעה מבאר שבע? כתב אישום בודד הוגש בעקבות הסרטונים, חודשיים אחרי האירוע. תושבים בבאר שבע קוראים להקים משמרות של אזרחים חמושים, שלא יחששו לטפל בעבריינים. יוזמת רשת כזו זוכה לתגובות רבות.

בעקבות הסרטונים בהם נראים מתפרעים יורם באוויר במהלך חתונה ותוך כדי נסיעה פרועה, נעצר חשוד אחד בלבד, תושב שגב שלום, בעקבות פרטים מזהים אשר הצביעו דווקא עליו. לאיש כעבר פלילי עשיר, בין היתר של ירי לעבר נקודת המשטרה בשגב שלום, לפני כמה שנים. החשוד לא שיתף פעולה עם חוקריו ושמר על זכות השתיקה. בסופו של דבר, הוגש כתב אישום רק בסעיף הירי החתונה. מאות האורחים בחתונה, כך מתברר, לא שיתפו פעולה עם המשטרה. כך יצא, שאותם מתפרעים שתועדו בכבישים, יצאו ללא עונשים, גם לאחר מעצרים וחקירות. 

תזכורת: הירי בכבישי הנגב
אחרי הירי נראתה נוכחות מוגברת של המשטרה ומשמר הגבול בכבישים הרגישים, במהלכה נרשמו דוחות והורדו מהכביש כלי רכב. עבריינות הכביש, מכת הגמלים המשוטטים לצד הירי בחתונות והתנהגות אלימה במרכזי קניות, הם הצרה הצרורה של המגזר הבדואי. הנכבדים מגנים ונפגשים בפורום משותף של אנשי ציבור וקציני משטרה בכירים בנגב. מצבים רבים מטופלים בהדברות, בהם מקרים של פלישות קרקע. נכבדי הבדואים מגנים תופעות של אלימות ונהיגה פרועה. צעירים, שמשולבים בכל תחומי העשייה בבאר שבע ובנגב, בתעשייה, במסחר ובלימודים, אומרים, שלא לייחוס, שההתנהגות של חלק מחבריהם מקלקלת לכלל האוכלוסיה. תושבי באר שבע כועסים וטוענים כי אותה התנהגות פראית, גורמת לתחושת חוסר ביטחון. 

נושא האלימות בכבישים ובתוך העיר מטריד מאוד את תושבי באר שבע. הדיונים ברשתות החברתיות, בהן ''באר שבע ביחד'', המונה למעלה מ-106,000 חברים ערים מאוד ומושמעת בהם ביקורת קשה כלפי המשטרה, אבל לא רק: החיצים מופנים גם כלפי השלטון המקומי וגם כלפי הממשלה, הלא היא הריבון האמורה לאכוף את החוק. הטענה היא שכאשר מדובר בתושב באר שבע נוהגים ביד קשה במתן דוחות על כל עבירה קטנה, ואילו בעבריינות הכביש, בירי ובעבירות הרכוש, מתקשים לטפל. 

קטטת רעולי פנים חמש דקות מבאר שבע


הגולשים קוראים בין היתר להטיל אגרת שמירה על תשובי באר שבע, על מנת להעסיק חברות אבטחה פרטיות, עם גברתנים שיידעו לטפל בפורעי החוק: ''50 שקל כפול 40,000 בתי אב בבאר שבע, פירושם תקציב של שני מיליון שקלים. כל תושב יסכים לשלם עוד 50 שקל בארנונה כדי לישון או לפחות ללכת בביטחה בעיר", כותב למשל נתי עמיר. ''עם 2 מיליון שקלים אפשר להציב שתי ניידות אכיפה בביג, ברמות, בנחל עשן, שתיים על שדרות רגר (חובה, שם זה גרוע יותר מהביג), על דרך מצדה  ובתוך השכונות. כמובן שמי שנמצא בתוך הניידת צריך להיות איש ביטחון 1.9מטרים גובה עם ניסיון באבטחה. רק ככה אולי נתחיל להרגיש ביטחון ולא לפחד לקום בבוקר לאוטו שנפרץ במקרה הטוב, או נגנב במקרה הרע ולא נפחד לשלוח את הילדה ליס פלאנט''. 

חבר מועצת העיר גדי מזוז, מהבית היהודי, כותב: ''חברים אם נאמר רק בדווים זה ישמע גזעני ולא נכון לדבר כך, כי יש גם טובים ולכן אני אומר חייבים לטפל בכל אלימות, בכל פרוטייקשן, כי אנחנו חייבים שכל אזרח יהיה ביטחון עצמי בתוך העיר  ומקווה שנצליח. כל בר דעת מבין שאלימות ברחוב שמתעלמים ממנה נוצר וואקום שקשה לטפל בו והאזרח סובל מאוד ובעלי העסקים סובלים מאוד''.

ירון אמויאל משיב למזוז: ''מה הקשר ישמע גזעני?  אל תנסה להישמע פוליטקלי קורקט  ואל תהיה יפה נפש. האנשים הבעייתית מהמגזר הבדואי הורסים את העיר מטילים אימה על הציבור בעיר וסביבותיה  יש תחושת הפקרות וחוסר ביטחון.  צריך להגיד את הדברים, המשטרה מפחדת לטפל ויש אפליה מגדרית כנגד יהודים.  אל תטמון את הראש בקרקע כמו אהובך בנט, עלק 90 % מהם נאמנים''.

גו'אל ברמי מציעה להביא את ראש מועצת עומר, פיני בדש, לבאר שבע: ''אנחנו אומרים דברים בדוקים לא סתם. כל מילה קטנה נגדם וזה כבר גזענות, כמו שאמר פיני בדש. אבל זו האמת! אנחנו באמת צריכים מישהו כמו פיני בדש שלא פחד מהם והצליח להביא קצת שקט לעומר''.

כזכור, ביישוב עומר התושבים סבלו תקופה ארוכה, לפני שנים, ממכת גניבות. ראש המועצה הותיק, פיני בדש, ניהל מלחמת חורמה נגד העבריינים ופורעי החוק, שלא אחת זיכתה אותו בתגובות קשות ובאיומים. כבר לפני עשור ויותר הוא התריע מפני אובדן המשילות בנגב וזכה בשל כך לביקורת ציבורית רבה. בעוד שבעומר מזה שנים רבות שורר ביטחון, בשל עמידתו חסרת הפשרות של בדש אל מול העבריינים, ביישובים אחרים התחושה אחרת לגמרי. 

הראל רחמים סטמקר קורא להקים משמר של אזרחים: ''תסתובבו ברחובות, תראו נוכחות, לעולם אל תצאו לבד אלא בקבוצה של גברים שלא מפחדים משום דבר'', כתב.   גולשים ביקשו להצטרף ליוזמה שלו להקים משמר פרטי.

ויש זווית נוספת: יישובי הבדואים בנגב סובלים ממצקוה בכל התחומים: תשתיות, תחבורה, חינוך, תקשורת. זה לא מצדיק כמובן את האלימות ואסור שייתן פתח למעשי עבריינות וביריונות. רבים במגזר הבדואי עושים מאמצים ללמוד, להשתלב, לעבוד, להצליח. בחלק מהיישובים אפילו חל שיפור בהישגי התלמידים. עם זאת, גם על הפערים הגדולים צריך לתת את הדעת. 

תגובות

End of content

No more pages to load