• 22 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פרשת הוודקה: בית המשפט דחה בקשת בעל המרכול לביטול הצו המנהלי נגדו

המחוזי צו הפסקה מנהלי ל''מרכול סופר יעקובוב''. בביקורת משרד הבריאות נמצאו 53 בקבוקי וודקה בהם מתנול בכמות פי 1341 מהמותר בתקן. שני מקרי הרעלה טופלו בסורוקה

האלכוהול הלא תקני שנתפס במרכול (צילום ארכיון)

בית משפט השלום בבאר שבע דחה בקשה לביטול צו הפסקה מנהלי שהוצא ע"י הרופא המחוזי למרכול בבאר שבע לאור התרשמותו שקיימת סכנה מיידית לבריאות הציבור בשל משקאות אלכוהוליים מזויפים שנמכרו במקום. מגיש הבקשה, הוא הבעלים המנהל והמפעיל של "מרכול סופר יעקובוב" בבאר שבע.

ב-31 במאי הוציא הרופא המחוזי, ד"ר מיכאל גדלביץ, צו הפסקה מנהלי למרכול, לאחר שנמצא שהבעלים פועל ללא רישיון לניהול עסק לפי חוק רישוי עסקים ונוכח התרשמותו שקיימת סכנה מיידית לבריאות הציבור.

הרקע לכך היה שבמהלך חודש מאי האחרון התקבל מידע במשרד הבריאות מבית החולים סורוקה בבאר שבע, אודות שני מקרים של הרעלת מתנול (חומר רעיל במיוחד למערכת העצבים) בעקבות שתיית וודקה, אשר הסתיימו בפגיעה בריאותית חמורה ביותר (עיוורון קבוע!) של שני בני אדם. בעקבות מידע וחקירה שערך משרד הבריאות התגלה כי באותו מרכול נרכש אחד מבקבוקי הוודקה.

בביקורת שערך משרד הבריאות בעסק, נמצאו 53 בקבוקי וודקה, הזהים לבקבוק שנרכש ע"י אחד מנפגעי ההרעלה. הבקבוקים שנמצאו עוררו חשד כי אינם תקניים: סימונם היה שלא לפי התקן, לא היו סימני זיהוי יצרן כפי הנדרש, חסרה אזהרה לגבי צריכת אלכוהול , המילוי בבקבוקים לא  היה אחיד ועל  הדופן הפנימית של צוואר הבקבוק הייתה הצטברות של מי עיבוי.

סימנים אלה היה בהם להעיד על כך שמדובר במוצר שמיוצר על ידי יצרן לא מורשה (שלא  מחזיק ברישיון עסק ורישיון  ייצור  כחוק).   בנוסף, מתוצאות הבדיקה שנערכו בבקבוקים שנתפסו בעסק עלה כי נמצא מתנול בכמות החורגת פי 1341 מהמותר בתקן.   מעבר לכך, בעל העסק לא שיתף פעולה, לא סיפק חשבוניות ומסמכים על מנת לאתר את מקור הזיוף.

בסופו של הליך השימוע שקוים לו ע"י הרופא המחוזי, ניתן צו הפסקה מנהלי לעסק, נוכח הנסיבות החמורות שנמנו לעיל. בעל העסק עתר לבית משפט השלום בבאר שבע לביטול צו ההפסקה המנהלי נגד עסקו.

לאחר ששמע את טיעוני הצדדים, דחה כב' השופט איתי ברסלר גונן, את הבקשה והותיר על כנו את צו ההפסקה המנהלי.

ביהמ"ש ציין בהחלטתו כי: "נמצא כי במרכול, שהוא עסק המנוהל ללא רישיון עסק, נמכרו משקאות חריפים מזוייפים ושנמצא בהם מתנול בריכוז גבוה מאוד מהמותר. יש בסיס לחשד כי אחד לפחות מאלו שנפגעו מריכוז שכזה, ככל הנראה עד כדי עיוורון, רכש מוצר באותו העסק ממש. נוכח ההתרשמות הבלתי אמצעית של הרופא מיכולתו של המבקש לקיים את תנאי התברואה ונהלי הבריאות כדין, ולנוכח שהרופא התרשם מחוסר כוונתו של המבקש לערוך שינוי בהתנהלות, לא ניתן לקבוע כי החלטתו בדבר צו ההפסקה המינהלי היתה בלתי סבירה" (סע' 11 להחלטה). להשלמת התמונה יצוין כי כנגד בעל העסק הוגש כתב אישום ע"י עיריית באר שבע בגין פעילות העסק ללא רישיון.

משרד הבריאות יוצג בהליך זה באמצעות עו"ד יערה קליינברגר מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי).

תגובות

End of content

No more pages to load