• 22 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הקמת קריית התקשוב תחל בסוף השנה. איך זה ישפיע על ב''ש?

הפרויקט הגרנדיוזי של העברת קריית התקשוב של צה''ל ופיקוד דרום לשטח ליד פארק היי טק יוצא לדרך. עם זאת, לתושבי באר שבע מומלץ לא לפתח יותר מדי ציפיות: מעבר צה''ל לנגב לא השפיע עד כה על כלכלת העיר ופיתוחה

הדמיית קריית התקשוב (משרד הביטחון)

משרד הביטחון הודיע היום, שני, כי שיכון ובינוי ואפריקה-ישראל הן החברות שזכו במכרז ההקמה של וההפעלה של קריית התקשוב הדיגיטלית של צה"ל בפארק ההיי טק גב-ים, הצמוד לאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. הקמת הפרויקט הגרנדיוזי אמורה להתחיל כבר בסוף השנה. עלות ההקמה מוערכת בכ-7 מיליארד שקל.

 שטח הקרייה עומד על כ-180 דונם, בהם כ-150 אלף מ"ר בנויים. בקריית אמורים לשרת כ-5,000 חיילי ואנשי קבע.

היחידות הטכנולוגיות של אגף התקשוב וההגנה והיחידה הטכנולוגית של חיל האוויר אופק יעברו ממרכז הארץ לקריה. מדובר בצעד בעל עניין נדל''ני: היחידות יפנו שטחים באזורי ביקוש בגוש דן, שעלותם גבוהה. מטה פיקוד דרום יעזוב את העיר העתיקה של באר שבע ויועתק, אחרי כמעט 70 שנה, למקומו החדש. בשטח שיפתנה בעיר העתיקה אמורה לקום המכללה הבאר שבעית לעיצוב ואדריכלות וכן שטחים עבור התיירות שצפויה להגיע לבאר שבע.

מכרז ההקמה מדבר על שיתוף פעולה עם המגזר הפרטי בנושאי מימון, תכנון, הקמה ותפעול של הבסיס, לתקופה של 25 שנה.

הפרויקט נערך על ידי המנהל לפרויקטים לאומיים במשרד הביטחון.  בשנים האחרונות, תחת השם מנהל המעבר דרומה, הוא ביצע את העתקת בסיסי ההדרכה מצריפין לעיר הבה"דים, בה משרתים כ-10,000 חיילים ואנשי קבע. 

סרטון תדמית: כך תיראה קריית התקשוב (משרד הביטחון)
​​​​​​​

 מעבר בסיסי צה''ל דרומה לווה באכזבה רבה: רק אנשי קבע מעטים עברו להתגורר בבאר שבע. על פי דוח המעקב של המרכז להעצמת האזרח ומועצת הנגב, השפעת מעבר צה"ל לנגב על תושבי הנגב מאכזבת. מעטים אנשי הקבע שעברו לבאר שבע ואלה שניצלו את ההטבות של צה''ל, רכשו פה בעיקר נדל''ן להשקעה. כאשר דובר על הקמת עיר הבה''דים, תושבי באר שבע ראו בדימיונם עשרות אלפי חיילים מגיעים לבאר שבע ומוציאים כסף בחנויות ובמזללות הפלאפל והשווארמה, מבלים במועדונים ובבתי הקולנוע. במציאות, החיילים רואים את באר שבע לכמה דקות, בימי ראשון וחמישי, בדרך אל ומהרכבות העמוסות ומתקשרים בדרך כלל עם החאפרים שרוצים להסיע אותם לבסיסים או באכילת סנדוויץ' בתחנה המרכזית. עיר הבה''דים מספקת להם הכל וברמה גבוהה. החיבור שלהם לבאר שבע אפסי, כפי שמשתקף בדוח. הבאר שבעים מצידם, זכו להצעות עבודה בעיר הבה''דים בעיקר בתחומי הניקיון. 

בירת ההזדמנויות? בשכונות באר שבע חיפשו עובדים לעיר הבה''דים (צילום: דני בלר)​​​​​​​

קריית התקשוב מוקמת, לא בכדי, ממש קרוב לתחנת הרכבת, אותה תחנה המרשתת את עובדי פארק ההיי טק והסטודנטים בואניברסיטת בן גוריון ומאפשרת להם להגיע מגוש דן בבקרים ולחזור אליו בערב. מעל כל בימה אפשרית, חוזרים ומתריעים ארגוני חברה אזרחית, כי באר שבע לא משכילה לייצר נקודות משיכה ותנאים שיביאו לעיר את אותה אליטה שמעדיפה להמשיך לגור בתל אביב, שלה מאפיינים של עיר גדולה. מחקרים שונים, בהם זה של פרופ' נורית אלפסי מאוניברסיטת בן גוריון, התריעו מפני חוסר החיבור בין, למשל, אוכלוסיית הסטודנטים, לתושבי השכונות הסמוכות. קריית התקשוב תמוקם לא רחוק מפאתי שכונה ג', אך קשה לראות את החיבור, אם בכלל, בין תושבי השכונה הותיקה, לבין הבסיס. 


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load