• 24 מרץ 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כרטיס אדום לכלכלה המקומית: ירידה חדה ברכישת דירות חדשות בב''ש

סיבה לדאגה: הסקירה השבועית של הכלכלן הראשי במשרד האוצר חושפת ירידה חדה ברכישת דירות וכן יציאה של משקיעי נדל''ן מהעיר, שכלכלתה מבוססת מסחר ותיווך

אתר בניה. קונים פחות, משקיעים פחות (צילום הדמיה: MAXPIXEL / CC0)

יממה אחרי הודעת על משרד הכלכלה על הקלות בייבוא האישי, שעלולות לצמצם מאוד את פעילות מרכזי הקניות  - נורת אזהרה נוספת לכלכלה הבאר שבעית, שעיקרה מבוסס על מסחר ותיווך:  ירידה חדה, של 29 אחוזים, ברכישת דירות חדשות במחירי שוק. במהלך החודש אפריל נרכשו בעיר 155 דירות בלבד.  זוהי אחת הרמות הנמוכות ביותר שנרשמו בעיר בעשור האחרון. ניתן היה לחשוב, שהרכישות האלה מופנות לדירות במסגרת ''מחיר למשתכן'', אלא שגם שם רבים מבין הזוכים בבאר שבע העדיפו לוותר על זכייתם (109 זוכים בלבד, מתוך 488, מימשו את זכייתם). הסקירה השבועית של הכלכלן הראשי במשרד האוצר חושפת את הנותנים הקשים, שהם בשורה לא טובה לעיר שכלכלתה מונעת על ידי נדל''ן, השקעות ותיווך נדל''ן.

על פי הסקירה, חודש אפריל עלול להיות חלש בשל חופשת הפסח, אלא שמדובר בפסח החלש ביותר מאז שנת 2004. 

באר שבע הייתה, לפני כמה שנים, גן עדן למשקיעי נדל''ן. עדיין זכורה ''רכבת המשקיעים'' שיצאה מתל אביב והגיע לכנס נדל''ן בבאר שבע, בה התקבלו בפרחים, יין ותזמורת. באר שבע שווקה כדבר הבא, משקיעי הנדל''ן שמעו נאומים חוצבי להבות על הפוטנציאל של העיר, היותה בירת הסייבר, העובדה שאוטוטו מגיעה לפה יחידת 8200 וצה''ל כולו עובר דרומה, עוגני התיירות והתרבות שלה ובעיקר, הראו להם תמונות של סטודנטים צעירים ומחייכים. המציאות התבררה כרחוקה מאוד מזה. כעבור כמה שנים, גם משקיעי הנדל''ן יוצאים מהעיר וניכרת ירידה חלה גם בעסקאות נדל''ן להשקעה בבאר שבע. 

גם משפרי הדיור, על פי הדוח, לא ממהרים לקנות דירה בעיר. חלה ירידה גדולה, של יותר מ-20 אחוזים, בהיקף העסקאות של משפרי הדיור בבאר שבע ובשאר יישובי הפריפריה.

הכלכלן הראשי כותב בדוח, כי  הרמה הנמוכה של העסקאות באזור באר שבע, במהלך השנה האחרונה, בולטת על רקע רמת השיא ברכישת דירות חדשות בעיר לפני כשלוש שנים. 

אין ספק, שבעיר באר שבע נבנים פרויקטים גדולים, יוקרתיים, כחלק ממגמת העיר להצטופף, כחלק מהתפיסה של תוכנית המתאר של העיר. באר שבע מבקשת להיות כמו תל אביב: אורבניות צפופה עם המון בניה לגובה וריכוזי צעירים וסטודנטים בעיר העיתקה ובשכונות הסמוכות לאוניברסיטה. אבל מצד שני, בעיר בה למעלה מ-30 אחוזים מהשכירים אינם מגיעים לשכר מינימום, הבנייה היוקרתית רחוקה מהם. הבנקים לא ממהרים לתת אשראי לאותו קהל גדול שמתקשה להתקיים. גם ככה הוא מסובך בחובות של גבי חובות ומשלם על האשראי שלו מאוד יקר. 

בניגוד לתל אביב, בבאר שבע חסרים יסודות רבים לאותה אורבניות שבמקשים לקדם בה בכל מחיר: תעסוקה, אפשרויות קידום, חינוך, שירותי רפואה, איכות חיים והאווירה בעיר היא גם יותר שמרנית. זוהי הסיבה למשל, שאנשי יחידות העילית הטכנולוגיות של צה''ל ואנשי הקבע של קריית ההדרכה לא עוברים להתגורר בעיר, כפי שנחשף בכנס במכון מנדל, שנערך לאחרונה. רוכשי דירות רוצים לגור באיזורי הביקוש, בהם כן יש תעסוקה ובהם אפשר להתקדם. הם דורשים גם איכות חיים וחינוך טוב לילדים. על פי נתוני אתר מדל''ן, חלה ירידה עקבית בהישגי החינוך בבאר שבע.

יש מי שמבטלים את הדוחות האלה ומתעלמים מהאירועים האחרונים בתחום הכלכלה, דוגמת המשבר בחנויות במרכזי הקניות, בשל הרכישות האינטרנטיות. הם גם מתעלמים מהסימנים המדאיגים, עליהם הצביע דוח של חברת דאן & ברדסטריט, לפיו יותר עסקים נסגרו בעיר, מאשר נפתחו. העיר באר שבע מובילה, על פי הדוח, בסיכון העסקי שלה, מבין הערים הגדולות: 15.1 אחוזים מהעסקים בה נמצאים בסכנת סגירה. 

צירוף המדדים האלה: ירידה בהיקף פעילות הנדל''ן, היקף העסקים הנסגרים בעיר והעובדה שהמודל העסקי שלה נתון בסכנה בשל שינוי הוראות הייבוא האישי, צריכים להדאיג לא רק את התושבים, אלא בעיקר את מובילי המדיניות ולהיות מובאים לדיון דחוף. הסיבה: בכלכלה הנפילות מהירות ותמיד מוקדם מהצפוי.


תגובות

End of content

No more pages to load