• 22 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משרד הכלכלה מרחיב את הייבוא האישי. איך זה ישפיע על המסחר בב''ש?

צו הייבוא האישי המתפרסם היום, מרחיב את הכמות ואת מגוון הפריטים בייבוא אישי, בסכום של עד 1,000 דולרים. פירוש הדבר: הוזלה של עשרות ומאות אחוזים במוצרי צריכה. מה הוא יעשה לעיר הקניונים?

חבילות דואר. הישראלים עוברים לקנות און ליין (צילום הדמיה: Zackary A. Henry / CC0)

הערת אזהרה לעיר הקניונים: היום, ראשון, מתפרסם צו הייבוא האישי של משרד הכלכלה, על פיו ''ניתן יהיה לייבא מוצרי צריכה עד 5 מוצרים, או עד סכום של אלף דולר (עד 30 יחידות) - הגבוה מבניהם, כל עוד מדובר ביבוא לצריכה אישית''. בכך, הסכום המותר לייבוא אישי משתווה לנהוג במדינות העולם המערבי. הצו מתפרסם להערות הציבור, וייכנס לתוקף בתוך שלושה שבועות, אחרי חתימת השר.

משמעות הצו: חיסכון של עשרות אחוזים במחירי מוצרים כגון ציוד לבית, לרבות מקררים, מחשבים, טאבלטים, טלוויזיות, תוספי מזון, ציוד אלחוטי ועוד. מחיריהם של מוצרים אלה גבוהים משמעותית בארץ. לדוגמא, משקפי קריאה הנמכרים ב-3 דולרים באמאזון, נמכרים בפארמים למיניהם בכמעט 100 שקלים. מוצרי קוסמטיקה דוגמת סכיני גילוח, משחות שיניים ועוד, עולים בישראל הרבה יותר יקר מאשר במדינות אירופה. אותו הדבר בתוספי מזון, במקרים מסוימים הבדלים של מאות אחוזים. 

כבר כיום, הרכישות האינטרנטיות נוגסות בחנויות הפיזיות. באר שבע, למשל, על פי נתוני רשות הדואר, ממוקמת במקום השישי, בין הערים הגדולות, מבחינת ייבוא אישי. הבאר שבעים קונים בגדים, נעליים, אלקטרוניקה קטנה, נעלי ספורט, מוצרים דנטליים, טאבלטים, מצלמות ועוד, דרך האינטרנט, גם באמצעות אי-ביי אך גם דרך חנויות מקוונות וענקיות דוגמת אמאזון. הצו החדש יאפשר להם לייבא מוצרים בחיסכון משמעותי.

בסניפי הדואר בדרום ובבתי המיון, ניתן להבחין בכמויות גדולות של חבילות, בולטות בהן החבילות של אמאזון.

אלה בשורות טובות לצרכנים, שיתחילו לשלם מחירים זולים משמעותית: בבאר שבע השכר נמוך יותר מאשר באירופה, אבל הכל הרבה יותר יקר. הצו הוא בשורה פחות טובה לכלכלת העיר, שעיקר פעילותה מסחר ושירותים ופועלים בה שטחי מסחר וקניונים רבים. בהיעדר אפשרויות תעסוקה אחרות, רוב הפעילות היא מסחר, תיווך והשירותים סביבם. השינויים האחרונים עשויים להפנות את קהל הלקוחות לערוצי המכירה הזולים יותר. בטווח הבינוני, עסקים יתקשו לעמוד בתחרות ושטחי מסחר, שהם היום יקרים בבאר שבע, יאבדו מהאטרקטיביות שלהם. זו גם מכה לתעסוקה בעיר. מוכרים, מתווכים, סוכנים, עלולים להתייתר. כבר כיום רואים חנויות ריקות, חנויות שנסגרות ומלאים שלא מתחדשים. הנושא הזה חייב לעלות לשיח הציבורי, גם אם בבאר שבע הוא לא נוח: מצב הדברים החדש עומד להשפיע על באר שבע בצורה ניכרת. 

הצו נכתב בהתאם למסקנות וועדה המשותפת של משרדי הכלכלה והאוצר  והוא כולל בתוכו מסלול החדש  המרחיב את ההגדרות ליבוא אישי בתחומי בנייה, שיפוץ הבית ותכולת הדירה. בין היתר, הצו יכלול מסלול הקלות ייעודי למייבאים מוצרים לשיפוץ או בניית בית. במסלול הזה ניתן יהיה לייבא כמויות גדולות, כאשר המייבא יספק את ההוכחות ליעוד החומרים.

הצו צפוי להתקל בהתנגדות לשכות המסחר. האיגוד דורש כי יוטלו מכסים על הייבוא האישי, עד 70 דולרים, של מוצרי הנעלה והלבשה או לחילופין, שינתן לרכישות אלה פטור ממע''מ. חנויות פיזיות בישראל משלמות הוצאות גבוהות: ארנונה ושכירות, שכר עובדים לרבות נסיעות ודלק. עלויות אלה משתקפות במחיר הסופי של המוצר. כך למשל, נעליים שנמכרות ברשת בכ-32 דולרים, עולות בחנות כמעט 500 שקלים. 

חסכון גדול אמור להיות בחומרי הבניין, בריהוט, בחשמל לבית, במחשבים וסלולאר - ענפים נפוצים מאוד במסחר בבאר שבע.

בישיבת מועצת העיר, לפני כחודש, ביקש חבר המועצה, יוסי דלויה, לדון בנושא מצב העסקים בעיר, בתום דיונים בנושאים אחרים וראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', השיב לו כי צריך לבדוק אם המצב דומה במקומות אחרים בארץ. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load