• 22 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ב''ש אמרה ''לא'' לתרבות האונס : מאות ב''צעדת השרמוטות''

מאות השתתפו הערב ב''את לא לבד - צעדת השרמוטות'': השם הפרובוקטיבי נבחר כדי לעורר את הציבור למצבן של נשים שנפלו קורבן לאונס - ומוצאות עצמן מואשמות על ידי החברה במה שאירע להן

לפני היציאה להפגנה: מאות השתתפו באירוע (צילום: דני בלר)

היום, חמישי, נערכה ''צעדת השרמוטות'' שיצאה מצומת רגר-ווינגייט וצעדה לאורך שדרות רגר. זוהי הפעם הראשונה שנערכת בבאר שבע הצעדה, מחאה כואבת ועוצמתית של נשים, שנפלו קורבן לאונס ולהטרדה ופגיעה מינית. הצעדה נערכה עד כה בערים גדולות אחרות בישראל, בקמביל לבירות אירופה וצפון אמריקה. שמה של הצעדה הוא תרגום משמה האנגלי, מחאה על דברים שקורבן אונס שמעה מחוקר משטרה במדינתה, כביכול על פיהן, לו הייתה מתלבשת אחרת, האונס לא היה קורה.

היקף ההטרדות המיניות בישראל ומעשי האונס - גדול. במקום שקורבן האונס תזכה להגנה, היא מוצאת עצמה לא פעם מואשמת במה שאירע לה. מארגנות ומשתתפות המחאה הבהירו היום כי גם בבאר שבע ובנגב - נשים אינן הפקר, ושום תירוץ לא תופס כשמבצעים מעשה של הטרדה מינית.

לקיום האירוע קדם משא ומתן מתיש, בין כלל הגורמים: נציגי הנשים, העירייה והמשטרה. אלא שבמשטרה ישנו מתוהה קיים, שאומץ  בעת שהתקיים מצעד הגאווה הראשון בבאר שבע, לפני שנה ובו ונהלי אבטחה והתנהלות של האירוע. בסופו של דבר, אחרי לא מעט משברים, אושר קיום האירוע, אשר עבר בסדר מופתי - מצד צועדים, מאות נשים וגם גברים ומצד הבאר שבעים, שגילו הבנה לאירוע בעל האמירה החשובה כל כך.  

הצעדה עברה דרך לאורך שדרות רגר והסתיימה ברחבת העירייה. בין היתר, נשאה דברים אמיצים יעל, צעירה בת 21, אשר חוותה פגיעה מינית והחליטה לצאת בגלוי - לומר שנשים יכולות להיות מה שהן רוצות והדבר אינו נותן לגיגיטימציה לפגוע בהן.

את הצעדה הפיקו כמעט מאפס כ-15 סטודנטיות ממוסדות לימוד שונים בבאר שבע ובנגב בכלל, מכללת ספיר, מכללת קיי לחינוך ומרביתן מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. כל ההוצאות הכלכליות של הצעדה יצאו מהכיס האישי של אותן סטודנטיות, ובעזרת גיוס כספים מוצלח, הצעדה יצאה לפועל. 

המסר העיקרי של הצעדה היה לא משנה מה לבשת, איך התנהגת או כמה שתית- את לא אשמה. פגיעה מינית היא באחריות התוקף בלבד. עלינו כחברה להטיל על הפושע את האחריות למעשיו ולהפסיק עם התופעה הרווחת של האשמת קורבן.

מערכת החוק, החל מהמשטרה ודרך בתי המשפט  והמערכת הפוליטית, לא מגנה על נשים ושומרת על ביטחונן בצורה מספקת. המערכת לא תומכת בנפגעות תקיפה מינית ולא מעודדת נשים להתלונן כשנפגעו, יש צורך לשנות את המצב וליצור אקוסיסטם של תמיכה סביב הנפגעות, ולא כזו המאשימה נשים שהן שותפות לפגיעה שלהן.בברנז'ה NEWS העברנו את האירוע בשידור חי - צפו בשידור


למה ''צעדת השרמוטות''?
באר שבעים רבים ביקרו ברשתות החברתיות את השם של האירוע, שהוא בהחלט לא קל. השם המתריס נולד מתוך זעמן של נשים: ''צעדת השרמוטות'' נולדה בקנדה. בשנת 2011 אמר קצין משטרה מטורונטו, קנדה במסגרת הרצאה שנשא: "נשים צריכות להפסיק להתלבש כמו שרמוטות (SLUTS) אם הן רוצות להימנע מפגיעה מינית". אמירתו של אותו שוטר הובילה למחאה בינלאומית בשם SlutWalk אשר מטרתה לשים סוף להאשמת הקורבן.

(צילום: דני בלר)​​​​​​​

''זה לא משנה מה לבשת, מה אמרת, מה רמזת או בעצם מה עשית - לאף אחת ולאף אחד לא מגיע תקיפה מינית'', אומרות המארגנות בב''ש. ''השנה באר שבע מצטרפת למאבק החברתי העצום הגלובלי-ארצי-אזורי-אישי הזה! נצעד כולן יחד, נשים, נערות, ילדות, גברים, נערים וילדים מכל גיל ומכל מגזר ומגדר בצעדה שמניפה על דגלה את האמרה "את לא אשמה" ויוצאת נגד אלימות מינית והאשמת הקורבן'', אמרו בשבוע שעבר מארגנות המחאה בבאר שבע.  ''האשמת הקורבן היא שם לתופעה של הפניית האצבע המאשימה בעבירות מין כלפי הנפגעות/נפגעים, ולא כלפי התוקפים. היא קיימת בכל דרגי וחלקי המערכת שאמורה להגן על נשים ולהבטיח את ביטחונן''.


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load