• 21 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''צעדת השרמוטות'' תיערך לראשונה בבאר שבע

הצעדה, כמותה נערכות ברחבי העולם, יוצאת כנגד תופעות של אלימות מינית והאשמת קורבנות אונס במצבן. קיום הצעדה בבאר שבע נתקל בקשיים רבים, על אף המסר החשוב שלה

יוצאות כנגד אלימות מינית והאשמת הקורבן. מארגנות הצעדה (צילום :נעמה כהן)

לראשונה בבאר שבע, תיערך ביום חמישי, ה-7 ביוני,  צעדת "את לא אשמה- צעדת השרמוטות''.הצעדה נערכת מזה שש שנים בישראל בערים הגדולות השונות (ת"א, חיפה וירושלים) והשנה באר שבע מצטרפת לשורת ערים בהן מתחוללת המהפכה בארץ ובעולם. ''השינוי שאנחנו מובילות בצעדת "את לא אשמה- צעדת השרמוטות בבאר שבע" נלחמת בהאשמת קורבן, נגד אלימות מינית והוא חלק ממגמה עולמית בשם Slut Walk'', אומרות המארגנות, בהן סטודנטיות מבן גוריון ותושבות העיר באר שבע.  

הצעדה תצא מחניון העפר מול בי"ח סורוקה, רגר פינת - וינגייט בשעה 17:00 ותצעד  לאורך שדרות רגר עד רחוב שז"ר, משם תפנה לרחבת העירייה.

באר שבע מצטרפת בכך לערים גדולות אחרות בישראל, בהן נערכת צעדת המחאה כנגד האשמת קורבנות אונס. 


השנה גם באר שבע מצטרפת למהפכה החברתית העולמית-- בה מדי שנה עוד ועוד נשות ואנשי העולם צועדת, משמיעות קול, מבינות: שאת לא אשמה! כולנו צועדות נגד האשמת הקורבן. הנתונים ביששראל קשים: כמעט כל אישה עוברת במהלך חייה הטרדה מינית או פגיעה מילולית. כל אישה חמישית עוברת אינוס או מעשה מגונה. כ-20 אחוזים מהילדים חווים פגיעה מינית או בעלת אופי מיני. 

''צעדת השרמוטות'' נולדה בקנדה. בשנת 2011 אמר קצין משטרה מטורונטו, קנדה במסגרת הרצאה שנשא: "נשים צריכות להפסיק להתלבש כמו שרמוטות (SLUTS) אם הן רוצות להימנע מפגיעה מינית". אמירתו של אותו שוטר הובילה למחאה בינלאומית בשם SlutWalk אשר מטרתה לשים סוף להאשמת הקורבן.

''זה לא משנה מה לבשת, מה אמרת, מה רמזת או בעצם מה עשית - לאף אחת ולאף אחד לא מגיע תקיפה מינית'', אומרות המארגנות בב''ש. ''השנה באר שבע מצטרפת למאבק החברתי העצום הגלובלי-ארצי-אזורי-אישי הזה! נצעד כולן יחד, נשים, נערות, ילדות, גברים, נערים וילדים מכל גיל ומכל מגזר ומגדר בצעדה שמניפה על דגלה את האמרה "את לא אשמה" ויוצאת נגד אלימות מינית והאשמת הקורבן''.

''האשמת הקורבן היא שם לתופעה של הפניית האצבע המאשימה בעבירות מין כלפי הנפגעות/נפגעים, ולא כלפי התוקפים. היא קיימת בכל דרגי וחלקי המערכת שאמורה להגן על נשים ולהבטיח את ביטחונן''.

קיום הצעדה בבאר שבע נתקל בקשיים רבים: בתחילה לא רצו לאשר כלל את קיום ההפגנה בעיר. לאחר מכן, הותנה קיום הצעדה בדחיקתו לרחוב צדדי. לאחר מכן, הוזהרו המשתתפות כי מי שתוריד את חולצתה ותישאר בגופיה, תיעצר באשמת התערטלות - סעיף תמוה שלא הופעל בשום עיר אחרת. בסופו של דבר, אחרי למעלה מחודש של דיונים מול הרשויות, אושר קיום ההפגנה.

''מערכת החוק, החל מהמשטרה ודרך בתי המשפט והמערכת הפוליטית, לא מגינה על נשים ושומרת על ביטחונן בצורה מספקת. המערכת לא תומכת בנפגעות תקיפה מינית, ולא מעודדת נשים להתלונן כשנפגעו. יש צורך לשנות את המצב וליצור אוירה שתומכת ומעודדת תלונות ולא כזו המאשימה נשים שהן שותפות לכך שתקפו אותן'', אומרות המארגנות.

בשנה האחרונה צברו תאוצה קמפיינים נגד תפועת ההטרדות המיניות, בהם קמפיין #METOO, שעלה ללא מעט כוכבי הוליווד בקריירה שלהם, אחרי שנחשף כי היו מעורבים בהטרדות מיניות ומעשי אונס. בישראל, במיוחד בפריפריה ובקהילות סגורות, מנסים לטאטא את הסוגיות האלה מתחת לשטיח. 

אחד הקשיים העומדים בפני הצעדה, הוא המכשול הכלכלי, במיוחד כאשר מנסים להעלות את המודעות לפגיעות מיניות בפריפריה. מדובר ביוזמה א-פוליטית, אבל כזו הנתקלת בהתנגדות גדולה מחוץ לערים הגדולות. 

יוזמות הצעדה פחתו בקמפיין מימון המונים, בקישור הזה.
תגובות

End of content

No more pages to load