• 22 מרץ 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מלחמה או הפסקת אש? אזעקות ומטחי רקטות על יישובי העוטף

אחרי יום בו שוגרו עשרות רקטות אל יישובי העוטף ומרחב הנגב, מנסים להבין לאן נושבת הרוח. הערב: שורה של הערכות מצב

חבלן משטרה באתר אחת הנפילות במרחב (צילום: דוברות המשטרה)

למעלה מ-70 רקטות שוגרו, יורטו או נפלו בשטחים שונים בנגב, בהם גן ילדים באחד הקיבוצים. הרקטוןת ששוגרו, בחלקן, הן רקטות מתוצרת אירן, בעלות דיוק וטווחים משופרים. בשעות הבוקר עוד דיברו בנגב על שמירת שיגרת החיים. הערב, הדברים נראים אחרת לגמרי. 

בשעות האחרונות נשמעו אזעקות גם ביישובים רחוקים יותר מהעוטף: אופקים, נתיבות ואשקלון. הערב נערכות הערכות מצב במועצות האזוריות ובעיריות בנגב. ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, קיים הערב הערכת מצב עם חברי מועצת העיר, מנהלי האגפים ונציגי הצבא והמשטרה. בישיבה תדרכו אנשי הצבא כי התקהלויות בעיר מותרות עד 500 איש בשטח פתוח ועד 1,000 איש במבנה סגור. בנוסף, יש להימצא סמוך למרחבים מוגנים.  ראש העיר הנחה את אנשי השירות הפסיכולוגי והצוותים החינוכיים להקדיש את השעות הראשונות בבתי הספר מחר בבוקר לשיח משותף על המצב, זיהוי תסמיני חרדה ויידוע על מתן המענים של העירייה. 
בתום הערכת המצב, אמר דוידי: "בהערכת מצב ודיון היום עם הרמטכ"ל המסר שלנו, ראשי הרשויות, היה שאנחנו מאחורי צה"ל בכל החלטה שיבחר, אך העיקר שתתקבל החלטה שתשים סוף למצב הזה ושלא ייווצר שוב "טפטוף".  אסור לאפשר לארגוני הטרור להיות על השאלטר ובכך לנסות לאמלל אותנו", אמר דוידי.

הערכת מצב הערב, בעיריית שדרות (צילום: דוברות שדרות)​​​​​​​

גם בחוף אשקלון ייערכו הפעילויות על פי הנחיות פיקוד העורף: הלימודים מחר, יום ד', ייערכו בכלל מוסדות החינוך של המועצה כרגיל. מותר להתכנס במבנה סגור - עד 1000 איש.  בשטח פתוח- עד 500 איש. בישובי העוטף- יש להמצא סמוך למרחבים מוגנים.

משרד העבודה והרווחה מתגבר פעילות בקרב התושבים. בשיתוף הרשויות המקומיות המשרד מפעיל משעות הבוקר צוותי חירום המורכבים מעובדים סוציאליים ומתנדבים, אשר מגיעים לאזורי נפילות הפצמ"רים, מאתרים תושבים נפגעי חרדה ומעניקים להם סיוע מיידי. כמו כן, המשרד מפעיל באופן שוטף חמישה מרכזי חוסן המעניקים סיוע שוטף לתושבי הדרום בשגרה ובמצבי חירום.

משטרת ישראל ממשיכה בהיערכות לאור המצב הביטחוני בדרום. כוחות רבים פרוסים ברחבי הערים דרוכים לכל תרחיש ובמטרה להגביר את תחושת ביטחון הציבור. לפני זמן קצר סיים מפקד המחוז הדרומי ניצב מוטי כהן הערכת מצב בה עמד מקרוב על ההיערכות המבצעית. 

במשטרה חוזרים ומדגישים - ״אנו מבקשים מהציבור להימנע מסיכון עצמי מיותר ולא להתקרב לזירות ושרידי נפילות עוד בטרם נבדקו על ידי הגורמים המקצועיים במשטרת ישראל״.

היום רצו ברשתות החברתיות ידיעות מזוייפות, כביכול מדובר צה''ל, המדברים על הכנת מקלטים וממ''דים לקראת מחלמה שעומדת לפרוץ. בדובר צה''ל מיהרו להכחיש כי עומד להיערך מבצע בשם ''ברק אפור''. הוראות לתושבים ניתנות באתרי פיקוד העורף, העיריות ובתקשורת, ולא דרך שיתופי פייסבוק. בצה''ל הצרו על כך, כי יש גורמים המעוניינים ליצור פניקה. 

דובר צה''ל, תא''ל רונן מנליס, אמר הערב שככל שיימשכו התקיפות על ישראל, כך תגבר בעוצמתה תגובת צה''ל. ההערכה היא כי התשובה של צה''ל עוד לא ניתנה וכי עוד עלולים להתפתח דברים במהלך הלילה. לא נשללת על הסף האפשרות לחזור לחיסולים ממוקדים. על אף הירי הארטילרי הכבד כנגד מטרות בעזה, לא נרשמו נפגעים בצד הפלסטיני. אחת ההערכות היא כי הנהגת הג'יהאד האיסלמי נערכה מבעוד מועד.

בשעה 22:40 החלו להופיע בכלי תקשורת ערביים דיווחים על הספקת אש - הנמכת הלהבות עד להפסקת אש מלאה בחצות. לדיווחים אין אישורים רשמיים לא של מצרים, של של הפלסטינים ולא של ישראל. 


תגובות

End of content

No more pages to load