• 21 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הצעה של המשרד לביטחון פנים: לאסור צילומי שוטרים בתפקיד

שתי הצעות, המונחות על שולחן הממשלה, עלולות להגביל מאוד את חופש העיתונות וזכויות האזרח בישראל: איסור לצלם שוטרים וחיילים בתפקיד. עונשי מאסר כבדים יוטלו לעוברים על החוק

ח''כ כנסת אילטוב: בקרוב לא תוכלו לתעד שוטרים או חיילים? (צילומים: אתר כנסת, וואצאפ)

שתי הצעות חוק, המונחות על שולחן הממשלה, עלולות להטיל עונשי מאסר כבדים על מי שיצלם או יתעד שוטרים וחיילים בתפקיד. החוק אינו מבדיל בין אזרחים ובין עיתונאים. ההצעה היא להטיל עונש של חמש שנות מאסר למפרסם תיעוד של שוטרים או חיילים בתפקיד ועונש של עד עשר שנים, במקרה שהמדינה תטען כי פרסום הצילומים - וידאו או סטילס, פוגעים בבטחון המדינה.  

הדברים הועלו בדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, במסגרת חוק חדש, שיעה להצבעה, אשר יאסור לצלם חיילים בתפקיד. לטענת נציגי הממשלה, החוק לא נועד להסתיר מידע, אלא לאפשר לשוטרים וחיילים לבצע עבודתם ללא הפרעה. הדיון התנהל סביב הצעת החוק של רוברט אילטוב, מסיעת ישראל ביתנו. הצעת החוק של אילטוב מטילה איסור גורף על חופש העיתונות בישראל ועל זכותם של אזרחים תלתעד אירועים במרחב הציבורי: "מי שהסריט, צילם ו/או הקליט חיילים בעת מילוי תפקידם, בכוונה לערער את רוח חיילי צה"ל ותושבי ישראל, דינו - מאסר חמש שנים. אם התכוון לפגוע בביטחון המדינה, דינו - מאסר עשר שנים". 

תיעוד מקרי אלימות מצד כוחות הביטחון כלפי אוכלוסיה אזרחית, כמו למשל בהפגנות, מצעדי מחאה, הפעלת אלימות שלא לצורך ועוד, הם לפעמים הדרך היחידה של האזרח להוכיח כי נעשתה כלפיו עוולה. 

בין היתר, צילומי אזרחים היו העדות היחידה למעצרים של מובילים המחאה החברתית, של מפגיני העדה האתיופית וגם של שובתים, מפוטרים, חד הוריות שפונו מבתיהן ועוד. החוק מבקש להגביל בצורה גורפת כל תיעוד של רשויות החוק בפעולה. 

כבר כיום, ישראל נמצאת נמוך בדירוג חופש העיתונות: על פי ארגון "עיתונאים ללא גבולות'', ישראל מדורג במקום ה-87, מתוך 180, הרבה מתחת לארמניה, מולדובה, חוף השנהב, אלבניה וסרביה. הדוח מתריע ממגמה עולמית מסוכנת של שנאה כלפי עיתונאים וכלי תקשורת, במיוחד במדינות המגידרות עצמן דמוקרטיות. על העיתונאים בישראל מוטלות הגבלות שונות, אשר לא תמיד נאכפות, במיוחד בעידן של רשתות חברתיות. כעת, מבקשים להטיל עונשי מאסר על מסירת מידע, גם אם לדעת המחוקק הוא עלול ''לערער את הרוח''. כמובן, שלמחוקק לא תהיה סמכות לאסור את פרסום המידע בחו''ל ולצרוך כך יהיה צרוך להגביל את הגישה לפייסבוק, לוואצאפ או לטוויטר, כפי שזה נעשה בתורכיה של ארדואן.

אילטוב רוצה לאסור על ארגוני שמאל וזכויות אדם לתעד חיילים, המשרד לבטחון פנים רוצה לאסור על אזרחים לתעד שוטרים

''שמים סוף להכפשת חיילי צה"ל'', כתב אילטוב בעמוד הפייסבוק שלו.  ''סיעת ישראל ביתנו, בתמיכתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, הגישה למזכירות הכנסת את הצעת חוק "איסור צילום חיילי צה"ל בתפקיד". כבר שנים רבות שמדינת ישראל עדה לתופעה מדאיגה של תיעוד חיילי צה"ל, באמצעות צילומי וידאו וסטילס והקלטות שמע, ע"י ארגונים אנטי ישראליים ופרו פלסטיניים, כגון: "בצלם", "נשות מחסום ווטש", "שוברים שתיקה" וארגוני BDS שונים. במקרים רבים, הארגונים מבלים ימים שלמים בסמוך לחיילי צה"ל וממתינים בדריכות לפעילות שניתן לתעד בצורה מוטה ומגמתית ובאמצעותה להטיל קלון על חיילי צה"ל. התיעוד נעשה לרוב, תוך הפרעה לפעילותם השוטפת והמבצעית של חיילי צה"ל, ואף לעיתים תוך הטחת האשמות ועלבונות בפניהם. כאמור, התיעוד הוא מגמתי וערוך בצורה חד צדדית, שמטרתו אחת – לערער את רוח חיילי צה"ל ותושבי ישראל''.

''מרבית הארגונים הנ"ל נתמכים ע"י עמותות, ארגונים וממשלות בעלות אג'נדה אנטי ישראלית מובהקת, אשר משתמשים בתכנים המגמתיים האלה לשם פגיעה במדינת ישראל ובביטחונה. על כן, החוק המוצע מבקש לאסור לאלתר צילום חיילי צה"ל בתפקיד, למען ביטחונה של מדינת ישראל'', כתב אילטוב. ''הגיע הזמן לשים סוף להפקרות הזאת, לא ייתכן שכל פעיל או ארגון שמאל, אשר נתמך ע״י ישויות זרות, יקבל גישה חופשית ויתעד באין מפריע את חיילי צה״ל בעת מילוי תפקידם. עלינו מוטלת האחריות לספק לחיילי צה״ל את התנאים האופטימליים לביצוע תפקידם, מבלי שיצטרכו לחשוש שאיזשהו פעיל או ארגון שמאל עלול להפיץ את תמונתם לשם עשיית שיימינג והטלת קלון עליהם''.


תגובות

End of content

No more pages to load