• 22 מרץ 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הפגנה סוערת מול המולתקא, המשטרה הוזעקה למקום

כ-50 מפגינים ניסו למנוע הערב את הפעילות המולתקא של הפורום לדו קיום בבאר שבע. כוח משטרה נאלץ לגונן על באי אירוע שנערך במקום

שוטר מוביל החוצה את אחד המפגינים (צילום סלולרי, ללא קרדיט)

המתיחות הפוליטית בבאר שבע עולה שלב: אחרי שהבוקר רוססו בגרפיטי מכוניותיהם של תושבים ערביים המתגוררים בנווה נוי בכתובות ''בדואים'', הגיעה קבוצה של 50 מפגינים למונע את קיום פעילות המולתקא - מועדון הפורום לדו-קיום בבאר שבע. כוח משטרה הוזעק למקום לגונן על באי האירוע, כמה עשרות משתתפים.  המפגינים כינו את באי מולתקא ''בוגדים'' ו"עוכרי ישראל'', השמיעו נגדם קללות ותיעדו אותם במצלמות. אנשי המולתקא, שחשו מאויימים, הזמינו את המשטרה וגם השוטרים שניסו לגונן על אנשי המולתקא, זכו בקללות. 

לאחרונה, לבקשת עיריית באר שבע, הוציא בית המשפט צו סיגרה למקום, אחרי שקיבל את טענת העירייה כי במקום נערכת פעילות פוליטית אסורה. אנשי הפורום לדו קיון מכינים בימים אלה עתירה לבג''ץ, בשל מה שהם מכנים כניעת ראש עיריית באר שבע ללחצי הימין הקיצוני בעיר. רק בשבוע שעבר נערכה הפגנה מול הכניסה לאוניברסיטת בן גוריון, אשר לטענת גורמי ימין בבאר שבע, מוגדרת כאוניברסיטה שמאלנית, הנותנת גיבוי לפעילות של אנשי המשאל הקיצוני בעיר, בהם מרצים במוסד. בעבר, נמנעו באיומים אירועים של שוברים שתיקה וכן של עמותות, גופים ואמנים המזוהים עם השמאל. 

תיעוד וידאו של ההפגנה (צילום סלולרי ללא קרדיט)


מועדון המולתקא אמנם מקיים דיונים בעלי אופי פוליטי, אך לא פעילות מפלגתית שהיא אסורה. בין היתר נידונו שם נושאים הנוגעים לחברה האזרחית, בהם סרבנות גיוס על רקע מצפוני, מדיניות מכירת הנשק של ישראל, דיונים על הדרכים להביא לקץ הסכסוך הערבי-ישראלי בדרכים לא אלימות וגם - שיעורי ערבית ומפגשים עם תושבי הפזורה. 

בזמן צוק איתן, המולתקא שימש כמקום משחקים מוגן לילדי השכונה. ההחלטה לסגור את המולתקא זכתה לביקורת רבה בין פעילי זכויות אדם ובאקדמיה, אותה אקדמיה ואותם ארגונים שבשנים האחרונות הפכו לשנואים בבאר שבע, כחלק מאווירה כללית. הערב, עם זאת, עוצמת האירועים הייתה חסרת תקדים. 

בחודשים האחרונים יש עליה במתיחות בעיר באר שבע, בעיקר על רקע פוליטי. העיר באר שבע הייתה מאז ומתמיד עיר ימנית שמרנית, אך פעילויות של מפלגות כגון מרצ, הפורום לדו קיום - הקיים בבאר שבע זמן רב וכן שיח אקדמי, התקיימו בה ללא הפרעה מיוחדת. בחודשים האחרונים, ארגוני חברה אזרחית, פעילי זכויות אדם, אנשי אקדמיה ומי שמזוהים עם הצד השמאלי של המפה, נתונים למתקפה, מבלי יכולת לעורר שיח אפילו. 

תגובות

End of content

No more pages to load