• 24 מרץ 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

יצא המכרז להקמת קריית המודיעין, אבל ספק אם זה מה שיושיע את ב''ש

אחרי עיכובים רבים, יצא המכרז לקריית המודיעין בנגב. מהניסיון המר עם עיר הבה''דים, היא לא תשפיע על תושבי ב''ש

קריית התקשוב של צה''ל (הדמיה: משרד הביטחון)

הערב הכריז ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', באמצעות עמוד הפייסבוק שלו, כי יצא המרכז להקמת קריית המודיעין 8200. ''בשורה חשובה לבאר שבע, לנגב ולמדינת ישראל'', כתב דנילוביץ'.  ''לאחר מספר דיונים קדחתניים שהתקיימו בחודשים האחרונים ופגישות עם ראש הממשלה ושרי הביטחון, האוצר והתחבורה, יצא השבוע המכרז להקמת קרית המודיעין 8200''.

''לאחר עיכוב ממושך ומאבק אותו הובלנו, ראשי הרשויות בנגב, החלום הופך למציאות. זו ההזדמנות להביע תודה והערכה למאמצים ולהובלה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקבלת ההחלטה מצד שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ״ל גדי אייזנקוט, לשר האוצר משה כחלון ולשר התחבורה ישראל כץ, שנרתמו בכל הכח''. 

בקריית המודיעין אמורים לשרת 15 אלף חיילים וקצינים של אגף המודיעין בצה"ל, שליש מהם אנשי קבע. קריית המודיעין תקום במתחם לקית-צומת שוקת בנגב, על פני שטח של 2,500 דונם, עליהם יוקמו מבנים בהיקף של כ-340 אלף קמ''ר. עלות ההקמה מעורכת ב-5.5 מיליארד שקלים. הרעיון להקים את קריית המודיעין בצפון העיר באר שבע נזנח, אחרי שהובן, כי הוא ימנע מהעיר להתפתח צפונה וייצור פקקי ענק.

עדיין מוקדם לשמוח: ניסיון עיר הבה''דים מוכיח לשמעבר צה''ל לנגב אין השפעה על תושבי האיזור

מדובר בעילית הטכנולוגית והאנושית של צה''ל. בנגב ובבאר שבע בירתה מדברים כבר שנים על חיזוק העיר על ידי הבאת "חזקים ואיכותיים''. ביוני 2012 נערך טקס מיתוג העיר באר שבע כ''בירת ההזדמנויות''. מאז, אמנם קמו הרבה מגדלים וקניונים, אבל את מספר אנשי הקבע החזקים והאיכותיים שעברו לבאר שבע, אפשר לספור על פחות מתכולת קרטון ביצים. על פי מדד מדל''ן, בפרק הזמן הזה, המערכת החינוך התדרדרה בשלשה ציונים ובירת הנגב, על פי נתוני פירמת דאן & בראדסטריט, הפכה לעיר בה האחוז הגדול ביותר של עסקים בסכנת סגירה. ועוד לא דיברנו על אבטלה מצד אחד ופשיעה מצד שני. כל זאת, כשעיר הבה''דים, זו שמותגה כמושיעה של באר שבע, כבר מאוכלסת במלואה. 

אפילו מועצת הנגב מכירה בעובדה, שמעבר צה''ל דרומה לא השפיעה על באר שבע. דוח מפורט על אחד הכשלונות הגדולים של הממשלה ניתן לקרוא בקישור הזה. 

אנשי הקבע ועוד פחות מכך, הטאלנטים מ-8200, לא רוצים לעבור לבאר שבע. על פי מחקר שהוצג ביום עיון שנערך במכון מנדל, מתברר שהרוב המכריע של אנשי הקבע רוצים להישאר בתל אביב. יש כל מיני סיבות: הרצון לחיות בעיר שתתאים להם. מדובר באנשים הנתפסים כעילית ומי שבתום השירות הצבאי מחכות להם הצעות עבודה מעולות. 

החשש בצה''ל: אנשי 8200 יפרשו לשוק האזרחי, אם יכפה עליהם לעבור לבאר שבע

החשש בצה''ל הוא שאנשי הקבע יעדיפו לעזוב את הצבא, על פני לעבור לנגב. הם רוצים תל אביב. באר שבע היא לא תל אביב וגם הבאר שבעים לא רוצים להידמות לתל אביבים. בצה''ל חיפשו כל מיני פתרונות, בהם ליצור עבור אנשי 8200 מעין "משק סגור'': הם יגורו ויבואו במגע עם האוניברסיטה ואנשיה, ופחות או בכלל לא, עם הבאר שבעים. אוניברסיטת בן גוריון היא עדיין מקום ליברלי, פלורליסטי, עם אווירה תוססת. אין טעם למתג את באר שבע ולרוץ אחרי אשי 8200, כששיטוט קצר ברשתות החברתיות מגלה להם את את האמת המרה. אולי צריך להשקיע יותר בבאר שבעים שכבר פה: לתת להם חינוך יותר פלורליסטי, לחשוף אותם אל אמנות, תרבות ופנאי כמו זה של ערים גדולות. להשקיע בחינוך.

מתוך מחקר שהוצג במכון מנדל: רוב אנשי הקבע במודיעין מעדיפים את תל אביב (צילום: דני בלר)​​​​​​​


במדדים שהם מחפשים, אחד לאחד, באר שבע נכשלת: ממערכת הבריאות, דרך מערכת החינוך ועד לתרבות ובאיזה שהוא מקום, מנטליות. בצה''ל שוברים את הראש איך לנייד את אנשי 8200 לנגב.  אחת הדרכים, הנבחנת במערכת הביטחון, היא הקמת מסילת רכבת, שתאפשר לאנשי קריית המודיעין להמשיך להתגורר בתל אביב ולבוא מדי יום לנגב ברכבת מהירה, יש לקוות מהירה יותר מזו בין באר שבע לתל אביב. 

בבאר שבע ראו את מעבר צה''ל לנגב בעיניים תמימות, בעיקר על פי מה שמשרדי פרסום ודוברים שיווקו להם. התקווה הייתה שאלפי חיילים יבואו לבאר שבע לאכול שווארמה, ללכת לסרט ולקנות בקניונים. במציאות, זה לא קרה: יש להם הכל ובאיכות, בעיר הבה''דים. 

קריית המודיעין (איור: מנהלת מעבר דרומה)​​​​​​​

המהלך של הקמת קריית המודיעין לא ייקרה מחר. ייקח שנים, כאשר בתסריט אופטימי מדברים על 2022. וגם אז, לא כדאי לבאר שבעים לתכנן יותר מדי תוכניות. החיבור, עם יהיה, בין באר שבע לקריית התקשוב יהיה מצומצם. אולי יהיה קצת משרות למקומיים, בניקיון ומטבח. 8200 באים לעבוד, לא ללמד את הילדים את סודות ההיי טק. אם הילדים רוצים להגיע ל-8200, הם יצטרכו לשפר מאוד את המיומנויות שלהם במתמטיקה, באנגלית, לא יזיק אם ילמדו את השפות של המרחב הקרוב - בהן ערבית ופרסית וישפרו מאוד את הציונים. 

אולי גם היגיע הזמן לזנוח את התפיסה המעליבה, שעל מנת לחזק את באר שבע צריך להביא אנשים מבחוץ - יפים, חכמים ונכונים. יש לנו בבאר שבע אנשים מעולים, רק צריך לתת להם הזדמנויות באקדמיה ושכר יותר מכבד.  תגובות

End of content

No more pages to load