• 20 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הדרום מתחמם, אבל למדינה פשוט לא משתלם לתת לכם ממ''ד

המתיחות בגבול הדרום צריכה להזכיר לכולנו שהגזרה יכולה להתחמם בין רגע - ושבבתים רבים בב''ש אין ממ''ד. כמעט עשור אחרי עופרת יצוקה, כלום לא השתנה

בניין ברמת גן, בו נוספו ממ''דים (בצדי הבניין, עם חלונות הדף), תמורת אחוזי בנייה (צילום: יעקב / CC BY SA 4.0)

עופרת יצוקה תסה באר שבעים רבים ללא מרחבים מוגנים - וזה היה לפני עשר שנים

כמעט עשור חלף מאז מבצע עופרת יצוקה, במהלכו העיר באר שבע ספגה לראשונה ירי רקטי. בתים רבים בבאר שבע, בשכונות הישנות, לא רק שאינם ממוגנים, אלא גם סובלים מבעיות של עייפות החומר. עם זאת, לרבים בבאר שבע אין ברירה, אלא לעמוד בחדר המדרגות, שהוא המקום הממוגן ביותר, יחסית.

בזמן עופרת יצוקה, סוף שנת 2008, דובר על יוזמה להפוך את אחד החדרים בבית לחדר ממוגן, בטכניקות שונות, שאינן בניית ממ''ד. בין היתר, קיימות טכניקות של חיזוק קירות בלוחות מתכת, ציפוי קיר חיצוני בחומר עמיד בפני הדף ועוד. עם זאת, מדובר בעלויות גדולות, הרבה מעבר ליכולתם של תושבי שכונות ישנות. גם אם יצליחו לצלוח את הצד הכלכלי, עדיין מדובר בהליך ארוך של רישוי. בזמנו גם היו מי שטענו, כי ''באר שבע אל תמגן את עצמה לדעת''. 

במרכז משתלם לעשות תמ''א 38 ולהוסיף לכל דירה ממ''ד. באר שבע לא יקרה מספיק 

הדרך למגן בית ישן, מבלי להכניס את הדיירים להוצאות עתק,  היא ביצוע תמ''א 38 או פינוי-בינוי. שני ההתהליכים כמעט לא מקודמים בבאר שבע, בעיקר מסיבה של חוסר כדאיות כלכלית מצד הקבלנים והיעדר יכולת כלכלית מצד הדיירים לעמוד לאחר מכן בארנונה יקרה יותר ודמי ניהול יקרים של בניינים חדשים. בעבר היו ניסיונות לקדם פינוי-בינוי פרטי, שנתקלו בחוסר אמון של בעלי הדירות. גם הירידה במחירי הדירות בבאר שבע, של אחוז בחודש האחרון, מסיטה את העניין של רוכשי הדירות לעבר איזורי הביקוש - בין גדרה לחדרה. 

בשכונות ישנות רבות המקלטים הפכו למשתנות שיכורים או למחסני גרוטאות (צילום: דני בלר)​​​​​​​

יש מי שסבורים שהדרך היחידה לעודד יזמים לערוך פרויקיטים של פינוי-בינוי בבאר שבע, היא על ידי הענקת זכויות בניה במרכז הארץ. השמאי ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין; "המצב הבטחוני הנפיץ בדרום הארץ ולא רק בעוטף עזה, מחייב בדק בית מיידי של מצב המקלטים והיעדר ממד"ים בבניינים רבים, כולל בבאר שבע. לשם כך המלצתי כבר בעבר לקדם מיידית תמ''א 38 ופינוי-בינוי בבאר שבע וערים נוספות בדרום. ניתן בהחלט לעודד יזמים, על ידי ניוד זכויות והוספת זכויות בנייה במרכז הארץ, מה שיפצה על העובדה שערכי הקרקע בבאר שבע וערי הנגב המערבי נמוכים, מה שלא עודד עד כה קידום התחדשות עירונית בערים אלה".

פתרונות המיגון יקרים להחריד והבירוקרטיה מתישה

הפתרונות האחרים למגן בתים ישנים, יקרים מאוד: מרחב מוגן מתקפל עולה כ-100,000 שקלים. מיגונית בסיסית, שיכולה להכיל 3 אשנים, יכולה לעלות כ-40,000 שקלים והצבתה בבניין משותף תדרוש הכסמה של כלל הדיירים. אם מדובר בבית פרטי, גם יידרשו אישורים הנדסיים.

זה מותיר אוכלוסיה גדולה בבאר שבע עם מקלטים, שבבדיקה לא מדעית ומאוד אקראית, אינם מתוחזקים ולא ערוכים לעיתות חירום או פשוט הפכו למחסני גרוטאות - או עםח דר המדרגות.

רון בוכמן, מנכ"ל חברת חסין אש מציע לחזק בתים באחד ממוצרי החברה: "הרעיון של התחדשות עירונית מצוין לטווח הארוך, אולם לצערי אינו ריאלי כלל ועיקר לטווח הקצר והבינוני. המלצתי, למגן את יחידות המגורים בדרום בבנייה מבלוקים מהפכניים שהינם עמידים לא רק לאש אלא גם בפני ירי והצליחו מאוד באירופה ובארצות הברית בעשרות השנים האחרונות, דוגמת red power block שלאחרונה עבר בגרמניה מבחני עמידות במטווחי ירי אינטנסיבי ביותר. ניתן ואפשר ליישם פתרון זה לא רק בבנייה חדשה, אלא גם בשדרוג מיידי של בנייה קיימת שלצערי אינה עומדת כלל ועיקר מול ירי טילים או עפיפונים דליקים . ויפה שעה אחת קודם".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load