• 20 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בדקנו: למה הקמת בריכת שחיה ציבורית בב''ש תקועה מ-2011?

היוזמה להקים בריכת שחיה ציבורית, כמו אלה שפעלו בב''ש לפני 30 שנה ויותר, לטובת כלל התושבים, תקועה מ-2011

תכננו פארק מים, בינתיים נסתפק בחוף הים הבאר שבעי (צילומים: עיריית ב''ש, דני בלר)

האם קרוב היום בו יהיה בבאר שבע פארק מים - או לפחות בריכת שחיה ציבורית, שאינה מחויבת ברכישת מנוי? ככל הנראה, הקמת בריכה לטובת אותו ציבור שידו אינה משגת לרכוש מנוי שנתי, היא לא הסוגיה הכי בוערת בבירת ההזדמנויות.

בשנה שעברה בדקנו היכן עובדות ההבטחות להקים בבית פארק שעשועי מים. אתם הצבעתם בקובצת הפייסבוק ''באר שבע ביחד'' ואמרתם שזה מה שהכי חסר לכם בעיר. אפילו הגדרתם את זה יפה: בריכות שחיה ציבוריות ועממיות, לא כאלה המחייבות מנוי או הכניסה אליהן כרוכה בכרטיס יקר. עד לפני מעט יותר מ-30 שנה היה בבאר שבע דבר כזה: משלמים כרטיס יומי ושוחים ולא היה צריך לקחת משכנתא בשביל ארטיק או קולה במזנון הבריכה. 

בעיר פעלו מספר בריכות שחיה, שברבות השנים נסגרו והפכו לנדל''ן יוקרתי: בריכת מלון נאות מדבר (במקום בו עומד היום הגרנד קניון), בריכה גלי הנגב (במקום בו עומד כיום מלון לאונרדו), בריכה בשכונה א' (בשטח בו עומדת מכללת סמי שמעון) והבריכה בשכונה ד'.

מלון נאות מדבר, בו פעלה בריכה. כיום עומד שם הגרנד קניון (צילום: ישי גוריון / נחלת הכלל)​​​​​​​

כיום נותרו בריכות הקאנטרי, בית החייל,  בריכת מלון ליאונרדו , בית יציב והאוניברסיטה. בילוי בבריכת שחיה, וזו תלונה שחוזרת על עצמה בפוסטים רבים, יקר יחסית עבור משפחה שכירה ממוצעת בבאר שבע, שלא לדבר על משפחה פחות מבוססות או משפחה מרובת ילדים.

אפשר גם נדל''ן וגם בריכה: פארק סיאם (Siam) שבאי טנריף (Tenerife)​​​​​​​

היה אמור לקום פארק מים בבאר שבע, בצמוד לאיצטדיון וסרמיל. היזם רוני מאנה לקחת את הפרויקט על עצמו ואפילו הקים כמה בונגולוס. הפרויקט מעולם לא עבר את שלב המגלשה. זה היה לפני יותר מ-30 שנה. 

מדוע לא קמה בריכת שחיה ציבורית, כמו אלה שפעלו בבאר שבע לפני שנים? בעיקר עלות תפעול וכדאיות כלכלית. היזמים רוצים להרוויח ואם אפשר, הרבה. בריכה ב-2018 לא תראה כמו בריכה בשנות ה-60. הדרישות אחרות, בכל התחומים. בבאר שבע מדברים על הקמת פארק מים, ליד איצטדיון טרנר, בשיטת ה-BOT. זוהי שיטת ''בנה-הפעל-העבר''. שותפות ציבורית-פרטית למימון פרויקט, שבה גוף פרטי מקבל זיכיון מגוף ציבורי כדי לממן, לתכנן, לבנות ולהפעיל מתקן ציבורי לתקופה קצובה. לכאורה, רעיון שהיה צריך להמריא בבאר שבע, עיר שחסרים בה צל, ירוק ומים. כולמר יש פארקים, הם רק לא ליד גושי הבטון.

מחכה כבר שבע שנים. הבריכה שאולי תקום בבאר שבע (הדמיה: מתוך אתר עיריית באר שבע)

נכון להיום, הפרויקט תקוע. היוזמה של עיריית באר שבע יצאה לדרך בשנת 2011, לפני שבע שנים. אז דיברו על בריכות שחיה ומתקני ספורט ''שיתנו מענה לצורך בלתי ממומש שקיים כבר שנים''. בינתיים קמו בבאר שבע פרויקטים רבים: מרכזי קניות, נדל''ן מניב, אצטדיוני ספורט, פארקים גדולים, פרויקטים בתחום התרבות, קניונים ומתחמי שופינג. הבריכה אתם שואלים? מה שהוקם והרבה, אלה מזרקות. כשנורא חם, ילדים וגדולים כאחד באים לשם להצטנן. מי שרוצה ים צריך רכב פרטי.

חוף הים הבאר שבעי. כך קוראים למקום הזה (צילום: דני בלר)​​​​​​​

באתר האינטרנט של עיריית באר שבע ישנה הדמיה של בריכה ומספרים  שם כי מדובר ב''מרכז ספורט ונופש עירוני שיכלול בריכה מקורה ובריכה פתוחה.  המרכז יוקם על ידי החברה הכלכלית כחלק מקריית הספורט החדשה. המרכז יכלול חדרי כושר משוכללים, חדרי טיפולים ואולמות לחוגים ולקייטנות, לכלל תושבי העיר". עניין הקמתו של הקומפלקס נידון בישיבות מועצת העיר לפני שנים, ב-2011. הסטטוס? ''בתכנון''. 


זו התשובה שקיבלנו מעיריית באר שבע: ''עיריית באר שבע באמצעות חברת כיוונים, פועלת כיום לשינוי תב"ע, לצורך הקמת הבריכה''. 

אנחנו מתלבטים אם לשאול שוב בשנה הבאה, כשיתחיל להיות חם או בעוד שבע שנים. בינתיים, נשכשך רגלינו במזרקה - או בחוף הים של באר שבע, מול העירייה. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load