• 20 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סערה באוניברסיטה: ''סטודנט מחה נגד כי''ל, עלול להיות מסולק''

עמית סולומון, סטודנט לתואר שני, ערך פעולות מחאה נגד אנשי כי''ל, בעקבות האסון האקולוגי בנחל אשלים. הוא זומן לבירור משמעתי, בסופו עלול להיות מסולק מהמוסד. האוניברטיסה: ''הוא תקף עובד ביטחון''

ההפגנה, הבוקר, בבן גוריון (צילום: מגמה ירוקה)

הפגנה, הבוקר, שני, באוניברסיטת בן גוריון, בשל נקיטת צעדים משמעתיים נגד עמית סולומון, סטודנט לתואר שני לאקולוגיה, שעמד מאחורי פעולות מחאה נגד כי''ל באוניברסיטה, בעקבות האסון האקולוגי בנחל אשלים. לדברי ''מגמה ירוקה'', אם וועדת המשמעת של האוניברסיטה תמצא כי סולומון הפר לדעתה את תקנון האוניברסיטה, הוא עלול להיות מסולק מהמוסד. 

לפני חמישה ימים, פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) בלווי היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה, הגישה בשם רשות הטבע והגנים הלאומיים (רט"ג) ובסיוע המשרד להגנת הסביבה, בקשה לאישור תובענה ייצוגית לביהמ"ש המחוזי בבאר שבע נגד חברת רותם אמפרט נגב בע"מ ונגד כימיקלים לישראל בע"מ ונגד שישה נושאי משרה בכירים בחברות אלה בגין אירוע זיהום נחל אשלים, שארעה ב-30 ביוני, 2017. במסגרת התובענה הייצוגית מבקשת המדינה לחייב את הגורמים המזהמים בתשלום פיצויים בסך של 397 מיליון שקלים בגין הנזקים הסביבתיים והאקולוגיים שנגרמו, לרבות הצורך בשיקום הנחל שנאמד בסך של 202 מיליון שקלים מהסך הכולל.

בעקבות האסון האקולוגי נגרם נזק כבד לערכי טבע. בעלי חיים רבים מתו, בהם בעלי חיים נדירים, בסכנת הכחדה. בין המקרים כואבים,  מלהקת איילים, נותר רק אייל בודד בחיים. ציפורים רבים מתו. לנחל נגרם נזק כבד, שתועד בכל מדיה אפשרית.

במגמה ירוקה אומרים, כי ב-29 בנובמבר, 2017,  התקיימה באוניברסיטת בן גוריון בנגב "וועידת דה מרקר לכלכלה וחברה", אשר אחת מנותנות החסות העיקריות שלה היתה חברת כי"ל. כי"ל, כזכור, היא האחראית למספר תקריות זיהום בנגב; דליפה מבריכה של אחד ממפעלי החברה גרמה ביולי האחרון לזיהום נחל אשלים, אחד מהאסונות הסביבתיים החמורים ביותר בהסטוריה הישראלית, וכן כוונת החברה לכרות פוספטים באזור שדה בריר מעמידה בסכנה את חייהם ובריאותם של תושבי ערד והאזור.

וידאו: הסטודנט עמית סולומון ופרופ' דני פילק, מרצה במחלקה לפוליטיקה וממשל
 

ביום הוועידה ערכו סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון, פעילי ארגון "מגמה ירוקה", משמרת מחאה כנגד השתתפותו של אשר גרינבאום, מ"מ מנכ״ל חברת כי"ל, בוועידה. המחאה כללה מספר פעולות, אשר כולן, לטענת מגמה ירוקה, הושתקו על ידי מחלקת הביטחון של האוניברסיטה.

במסגרת המחאה, אומרים במגמה ירוקה, חילקו הסטודנטים עלונים ומדבקות מחוץ לשערי האוניברסיטה, המיידעים על אחריות חברת כי"ל לאסון נחל אשלים: ''בניגוד לתקנון עובדי הביטחון ביצעו חיפוש בתיקים של הנכנסים לאוניברסיטה והחרימו את חומרי ההסברה שחולקו. כמו כן, דרשו אנשי הביטחון מהנכנסים להסיר את המדבקה המודבקת על חולצתם בטענה כי היא מהווה תעמולה אסורה. רק לאחר התעקשות הסטודנטים הורה קב"ט הביטחון שלא להחרים את הכרוזים שחולקו מחוץ לאוניברסיטה''.

בהמשך הכנס, אומרים אנשי ''מגמה ירוקה'', במהלך פאנל בהשתתפות מ"מ מנכ"ל כיל  ביצע עמית, סטודנט לתואר שני לאקולוגיה באוני' פעולת מחאה נוספת: מחופש ליעל, נעמד עמית במטרה להביע מחאה יצירתית ולהעניק למר גרינבאום את גביע "המזהם של הנגב". ''בתגובה, התנפלו עליו חמישה מעובדי מחלקת הביטחון של האוניברסיטה, ביניהם הקב״ט, לפתו את ידיו בחוזקה וגררו אותו בכוח מופרז מן האולם. גם לאחר שהוצא מחוץ לאולם ולא היווה גורם מפריע, המאבטחים המשיכו ללפות את ידיו בחוזקה ודחפו אותו כנגד הקיר. יתרה מכך, משום שלא היו בידיו אמצעי זיהוי שכן תיקו נותר באולם, הקב״ט נכנס לאולם וביצע חיפוש בתיקו ללא אישור וללא צו''.

מאבטח מזנק על עמית, שהיה מחופש לאייל (מוקף בעיגול) (צילום: מגמה ירוקה)
עמית  עלול לעמוד לדין משמעתי, אשר עלול לגרום להרחקתו מהאוניברסיטה בגין הפרה, לכאורה, של מספר סעיפים בתקנון האוניברסיטה; התנהגות שיש בה אי ציות, התנהגות שאינה הולמת סטודנט, פגיעה בכבוד האוני', פגיעה בעובד אוני' והפרעה לפעילות האוני'. ''אישומים אלו אינם עומדים בקנה אחד עם המציאות, שכן עמית לא פעל באופן אלים, ההפרעה למהלך הכנס נמשכה שניות ספורות בלבד וכן- ההגדרות "פגיעה בכבוד האוני'" ו"התנהגות שאינה הולמת סטודנט" הן הגדרות נזילות'', אומרים במגמה ירוקה.

אחת מפעולות המחאה נגד כי''ל (צילום: מגמה ירוקה)

עמית סלומון: "מרגש ומחזק לראות את כל מי שבאו לתמוך בי, שנותנים תחושה שאני  לא לבד. חשוב לי לומר שהיום אמנם מדברים עליי, אבל המחאה היא למען כל סטודנט וסטודנטית, למען החופש האקדמי וחופש הביטוי בישראל כולה. לא ניתן לאוניברסיטת בן גוריון לאיים על חופש הביטוי בשם קשרי הון-שלטון-עיתון, ונדרוש שהיא תישאר מעוז לפלורליזם ואחריות חברתית. אנו קוראים לאוני' לבטל את האישומים נגדי ולהוכיח שהיא עומדת לצד הסטודנטים, ולא לצד המזהמת הגדולה של הנגב."

פרופ' דני פילק, מרצה בכיר במחלקה לפוליטיקה ומממשל באוניברסיטת בן גוריון: "אין זה מקרה שהתקנון אשר מסדיר פעולה ציבורית פוליטית באוני' שלנו הרבה יותר מחמיר ממקביליו באוני' העברית ובת"א. מדובר במסר מתמשך המבקש להרתיע סטודנטים, עובדי מנהלה וסגל אקדמי. לכן באנו לתמוך בעמית. אבל לא באנו רק לתמוך בו, באנו לדרוש שינוי כיוון- באנו לומר להנהלת האוני' שתפקידנו כקהילה אקדמית הוא לחנך לאזרחות פעילה, להשתתפות פוליטית ציבורית. זה אבסורד שהאוני' מבקשת לדכא את מי שמבקש להיות מעורב פוליטית. לא צריך לזכות את עמית, צריך לבטל את האישומים נגדו. עצם העמדתו לדין משמעתי היא מסר מרתיע, היא מסר לא נכון. הערך של חופש הביטוי והמעורבות הפוליטית צריכים להיות נר לרגלינו באופן אמיתי".

אוניברסיטת בן גוריון: הסטודנט מוזמן לוועדת משמעת בשל הטענה כי תקף עובד ביטחון

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה: ''חופש הביטוי הוא ערך מרכזי וחשוב במדינת ישראל בכלל ובאוניברסיטה בפרט. אוניברסיטת בן-גוריון רואה בחופש הביטוי וזכות המחאה כלי לגיטימי וחשוב להבעת עמדה, ומאפשרת כחלק משגרת פעולתה חופש ביטוי וזכות המחאה לקבוצות ובודדים. יחד עם זאת, אין מדובר בזכות מוחלטת: כאשר זכות המחאה מתנגשת עם עקרונות וזכויות יסוד אחרות קיים צורך באיזון בין הזכויות -  לדוגמא כאשר זכות זו גורמת לאלימות או לפגיעה בסדר הציבורי ולכן קבועים באוניברסיטה כללים לקיום פעילות מחאה בקמפוס''.

''חשוב להזכיר שפעילות פוליטית וחברתית מתקיימת בקמפוס באופן תדיר ע"י גופים שונים מכל קצווי הקשת הפוליטית, ובדיוק לשם כך באוניברסיטה קיים נוהל לאישור פעילות וחלוקת חומר כתוב בבקשה מראש ע"י פניה לדיקאן הסטודנטים. במקרה של המחאה המדוברת, ראוי להבהיר שלא הוגשה כל בקשה מראש ולא נערך תיאום כנדרש, ולמרות זאת אפשרה האוניברסיטה את קיום הפעילות וזאת לאחר החלטת הנהלה בה גבר דווקא שיקול חופש הביטוי''.

''יובהר, כי הסטודנט מוזמן לוועדת משמעת בשל הטענה כי תקף עובד ביטחון וכל ניסיון להסית את הדיון להגבלת הזכות לחופש הביטוי הוא מטעה ואין לא במה להיאחז. לאור זאת ראוי שמקרה זה יתברר בוועדת המשמעת (שם מוזמן עמית לטעון את כל טענותיו) ולא באמצעות הטעיה מגמתית ויזומה של התקשורת על ידי גורמים מטעמו מתוך ניסיון לצבור דעת קהל אוהדת אל מול מקרה אלימות שביצע הסטודנט, שדינו להתברר בוועדת המשמעת".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load