• 20 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מתקרר? ירידה של 15% בהיקף עסקאות הנדל''ן באזור ב''ש

הדיור יקר, המשכורות נמוכות וגם פרויקט מחיר למשתכן לא מתרומם: יותר ויותר מדדים מצביעים על האטה בבאר שבע, שלמרות התוכניות היפות, כבר לא אטרקטיבית למשקיעים

בנייה בבאר שבע. ירידה במספר העסקאות (צילום: דני בלר)

יותר ויותר מחלחלת ההכרה בבאר שבע, שרכבת הנדל''ן עזבה את התחנה חזרה למרכז הארץ. המחירים עלו בגלל גל הספקולנטים שהגיע לפה לפני כמה שנים והפכו יקרים לכיס המקומי. זוג צעיר נאלץ למשכן את עתידו ולא אחת, את עתיד הוריו, בשביל קורת גג. עכשיו מתבררים הנתונים: באזור באר שבע, הכולל בין היתר את נתיבות, אשקלון ואילת, חלה צניחה של כ־15% במספר העסקאות, מכ־15,200 ב־2016 לכ־13 אלף ב־2017.

הירידה במספר העסקאות, כפי שעולה מנתוני הכלכלן הראשי במשרד האוצר, שפורסמו הבוקר ב''כלכליסט'', משקפת מספר גורמים: תוכנית מחיר למשתכן, מס על ריבוי דירות והקחשת התנאים לגיוס הלוואות לרכישת דירה. המיסוי אינו הבעיה היחידה של המשקיעים: התשואה של הדירות אינה חלומית כבעבר. הנדל''ן התייקר ושוק השוכרים העיקרי – סטודנטים, אינו בלתי מוגבל וגם מזמן לא פראייר.

תוכנית ''מחיר למשתכן'' אינה מספקת פתרונות מהיום למחר ובמקרה הטוב, יחלפו עוד מספר שנים עד שהרוכשים יוכלו להיכנס לדירות הראשונות. עוד סימן מדאיג: בבאר שבע היו מי שהעדיפו לוותר על הזכייה שלהם בהגרלה. נכון, מחיר הדירות נמוך יותר מבשוק החופשי, אך עדיין גבוה. זוג צעיר, באר שבעי, שמשתכר את המשכורות המשלומות בעיר, מתקשה מאוד לגייס את הסכומים הדרושים לקניית הדירה. יש מי שייעזר בחסכונות של ההורים, ובכך ישמכן את עתידם גם. אחרים יצטרכו לגייס את הכסף ממקורות חוץ בנקאיים, בעלויות גבוהות.
עבודות התשתית בשכונת סיגליות. בבאר שבע לא הייתה התלהבות מ''מחיר למשתכן'' (צילום: יח''צ)​​​​​​​
המדינה גם מכניסה יד לכיס ונותנת מענק רכישה, על מנת ליצור את ההנחה של 200,000 השקלים ממחיר השוק שהוא ליבה את התוכנית. באיזורים בהם שווי הקרקע נמוך, כמו דימונה, ירוחם ושדרות, המענק עומד על כ-40,000 שקלים.

למרות המענקים, בחלק מההגרלות בנגב מוותרים על הזכייה, כמו בבאר שבע, בנתיבות, בה היו הרבה פחות נרשמים מדירות ובדימונה, בה מכרז לשיווק קרקע לבניית 380 יחידות דיור מוזלות נותר ללא מציעים.

אלא שבבאר שבע, בונים, אך בעיקר מגדלי יוקרה ובבניה צפופה – וזו הבניה החדשה הזמינה ביותר לרוכשים. רק השבוע, בעת ראיון עם יו''ר וועדת הרווחה של הכנסת, אלי אללוף מסיעת כולנו (המתפרסם במלואו בגיליון מאי של מגזין ברנז'ה), עלה הנושא של המחיר הכבד שזוגות צעירים נוטלים על עצמם ברכישת דירה. בקרבת ביתו של אללוף, בנווה נוי, נבנות כ-300 יחידות דיור חדשות, בתי קרקע. ''זוהי בניה מסיבית, במקום שפעם היה הסוף של נווה נוי ועם פינויו של בית הספר הטכני, התאפשר שיווק הקרקעות האלה. אני רק מקווה, שהזוגות הצעירים ייעמדו בתשלומי המשכנתא''.
המגדלים ההולכים ונשלמים ליד קניון (צילום: דני בלר)
רק השבוע התקיימה בעיריית ישיבה מתוחה בין תושבים המתגוררים בקרבת הגרנד קניון, לבין יזמי המגדלים. בימים הקרובים, לאחר שמיעת התנגדויות התושבים, אמורה התוכנית להקמתם של שלשה מגדלים נוספים על חניית הגרנד קניון, לצאת לדרך. הבניה בבאר שבע זוכה לביקורת רבה בקרב פעילי סביבה ופעילים חברתיים: הרבה בטון, מעט ירוק, שלא לדבר על עומסי התנועה הצפויים. כבר היום צומת הגרנד ודרך טוביהו פקוקות, במיוחד בשעות השיא. המתנגדים לתוכנית מתריעים מפני אסון תכנוני, אך מתקשים לעמוד מול כוחות איתנים – כלכליים-יזמיים ופוליטיים. התופעה אינה מייחדת את באר שבע: גם בערים אחרות תושבים יוצאים כנגד בנייה מסיבית.
מתחם הרמב''ם: בעקבות לחץ תושבים, במקום בניינים, הוקם שטח ירוק (צילום: דני בלר)

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load