• 16 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נאסר להבעיר מדורות ל''ג בעומר בב''ש, בשל תנאי מזג אוויר קיצוניים

עיריית באר שבע פרסמה לפני זמן קצר הודעה, על פיה, בשל תנאי מזג אוויר קיצוניים, נאסר להבעיר הערב מדורות. מדובר בצעד חריג, הננקט לראשונה

איסור לקיים מדורות, בשל תנאי מזג אוויר קיצוניים (צילום הדמיה: יוקדה / CC BY 3.0)

עידכון: לפני מספר דקות, בשעה 15:00, יצא הודעה מעיריית באר שבע, על פיה נאסר כליל להבעיר מדורות ברחבי העיר. 

"תושבים יקרים שימו לב!  לאור תחזית מזג האוויר, ההמלצה של המשרד להגנת הסביבה וההנחיות המחמירות של כיבוי אש בשל תנאים קיצוניים המעלים את הסבירות להתרחשות דלקות – חל איסור להבעיר מדורות הערב!

בדומה לרשויות אחרות ברחבי הארץ, על מנת להבטיח בטיחות ושלום התושבים ועל מנת להמנע מפגיעה ברכוש כתוצאה משריפות, מתבקש הציבור לגלות אחריות ולא להבעיר מדורות כלל!".

הבוקר עוד הייתה קריאה לצמצם או לבטל את מדורות ל''ג בעומר, בשל תנאי מזג אוויר קיצוניים. נציג הכבאות חתם הבוקר, לאחר הערכת מצב, צו המורה את קיום המדורות בהיקף קטן. במספר יישובים אף הוצא איסור לקיים מדורות כלל, היום יצא איסור להבעיר מדורות גם בבאר שבע. 

מדובר בהתרעה חריגה, בשל מזג האוויר הקיצוני הצפוי לשרור הלילה: רוחות מזרחיות ערות ויבשות. בשירותי כיבוי והצלה בנגב אומרים, כי על פי כל התחזיות הערב צפויות לנשוב רוחות מזרחיות ערות בשילוב טמפרטורות גבוהות מהרגיל לעונה ולחות נמוכה. ''זהו שילוב אשר עלול לגרום להתפשטות מהירה של שריפות. לפיכך אנו פונים לציבור לאיחוד מדורות, הקטנת היקפן וצמצום כמות חומר הבערה. נוסף על כך יש להקפיד על שמירת מרחקי בטחון גדולים מהרגיל ומאלו הקבועות בתקנות", נמסר.

בבאר שבע ובנגב, הסובלים מתנאי יובש, הסכנה גדולה יותר. במספר ערים בישראל נאסר כליל לקיים מדורות הערב. ההמצלה היא לצמצם למינימום את קיום המדורות ורק לזמן קצר או לבטל אותן כליל - ולערוך במקומן אירוע חברתי אחר. 

ל''ג בעומר הוא אחד הימים בשנה בהם זיהום האוויר בישראל עולה לרמות גבוהות וכבר נשמעו לא מעט קריאות לבטל את מנהג המדורות.

סרטון: קריאה מחזאי הטלוויזיה - צמצמו או בטלו את המדורות

באופן חריג, נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, חתם הבוקר צו, רביעי, מתוקף סמכותו לפי תקנה 8 לתקנות הרשות הארצית לכבאות והצלה על הגבלות לקיום מדורות לג בעומר . נציב הכבאות" ״אני קורא להורים ולילדים להקפיד על הנחיות הבטיחות הכוללות הדלקה של מדורות קטנות, ושמירת מרחק מאזורי יער וחורש וחומרים דליקים העלולים לסכן רכוש וחיים״. בשעות הצהריים יצא איסור גורף להבעיר מדורות בבאר שבע. 

נציב הכבאות, קיים הבוקר הערכת מצב במהלכה הוצגו בפניו נתוני מזג האויר החריג, כיווני הרוחות והיערכות הכוחות. 

חשש כבד מדליקות ופגיעות בחוגגים

החשש העיקרי הוא מפני מדורות גדולות שייצאו מכלל שליטה, מגיצים שיעופו ברוח החזקה ויאחזו בבגדי החוגגים ומדליקות של צמחייה יבשה שעלולות להתפשט למרחב גדול. הסנכה הגדולה הוא במדורות בתוך השכונות הצפופות בבאר שבע, במרחק קצר מבלוני גז וצוברי גז שכונתיים. מדורות כאלה נאסרו אמנם, אבל רבים בוחרים להתעלם ומעמידים את עצמם ואת הסובבים אותם בסכנה ועלולים להביא לכדי אסון. 

הרב הראשי לישראל יוצא בקריאה להישמע להנחיות הבטיחות

הרב הראשי לישראל  מרן הגר"י יוסף בעקבות תנאי מזג האוויר:"חובה להישמע להנחיות הבטיחות של הגורמים המקצועיים". מרן הראשון לציון הרה"ר הגר"י יוסף מפציר בקריאת קודש להיזהר ולהישמר בהדלקת המדורות לרגל ל"ג בעומר בעקבות תנאי מזג האוויר העלולים לגרום לאיבוד שליטה על האש.

במכתבו פונה הראש"ל להרבות בלימוד התורה ובאהבת חינם, אך במיוחד להיזהר בעת הדלקת המדורות, "השנה יום ל"ג בעומר שנת תשע"ח, מתריעים גורמי החיזוי והבטיחות מפני מזג אוויר קשה העלול לגרום לסיכון חיים בעת הדלקת המדורות".

עוד מוסיף הראש"ל הגר"י יוסף כי "על פי ההלכה, על אף חשיבות היום, חובה להישמע להנחיות הבטיחות של הגורמים המקצועיים ולנהוג בהדלקת המדורות בכל עיר ועיר על פי הנחיותיהם בלבד. ושומע לנו ישכון בטח."

 מכתב זה של הראש"ל התפרסם לאור פנייתו של נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, אל מרן הראשון לציון הרה"ר הגאון הגר"י יוסף המתריע מסכנה ממשית בהדלקת מדורות ל"ג בעומר בשל מזג האוויר הצפוי.


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load