• 20 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נסגר את תיק אום אל חיראן: ''לא ניתן לקבוע אם היה פיגוע''

יותר משנה וחצי אחרי האירועים בהם נהרגו יעקוב אבו אלקיעאן והשוטר ארז הלוי, החליט פרקליט המדינה, שי ניצן, לסגור את התיק - ובמגזר הבדואי ביקורת רבה

אום חיראן פונתה לטובת הקמת היישוב חירן (צילום: מנהל מקרקעי ישראל)

''אין חשד סביר לביצוע עבירות פליליות מצד השוטרים המעורבים באירועי אום אל חיראן, בהם נהרגו יעקוב אבולקיען והשוטר ארז שאול הלוי'' - כך קבעה פרקליטות המדינה, בהודעה שפורסמה הבוקר.  ההודעה התקבלה במורת רוח על ידי מקורבי משפחת אבולקיען, שטוענים: ''החלטה צפויה, שהתקבלה בלחץ השר לביטחון פנים''.

''ב-18 בינואר, 2017, נפתחה במחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה, על פי הנחיית פרקליט המדינה, בדיקה מקיפה הנוגעת לאירוע שהתרחש בעת פינוי היישוב אום אל חיראן, במהלכו ביצעו שוטרים ירי לעבר תושב אום אל חיראן, יעקוב אבו אל קיעאן, שנהרג כתוצאה מהירי, ואשר במהלכו נגרם מותו של השוטר ארז שאול לוי וכן נפצע שוטר נוסף, כתוצאה מפגיעת רכב שבו נהג המנוח'' - כך נמסר בהודעה מטעם הפרקליטות.

"במסגרת זו נבדקה בעיקר השאלה האם הירי באירוע מעורר חשד סביר לביצוע עבירה פלילית. כן נבדקה סוגיית הטיפול הרפואי במנוח עם תום האירוע".

"לאחר עיון בחומרי החקירה וממצאי החקירה של מח"ש, החליט פרקליט המדינה לסיים את הבדיקה המקיפה שנערכה בקביעה שאין חשד סביר לביצוע עבירות פליליות מצד השוטרים המעורבים באירוע. בהחלטה צוין בין היתר כי פעולתם של השוטרים, אשר נבעה לכאורה מתחושה של סכנת חיים לסביבתם, תחושה שנבעה מנסיבות האירוע, אינה חורגת ממתחם הסבירות בכל הנוגע להצדקה החוקית לשימוש בנשק", נמסר.

"בצד האמור, החליט פרקליט המדינה להעביר כמה עניינים לידי מפכ"ל המשטרה וראש מחלקת המשמעת במשטרה, אשר ראוי לעמדת פרקליט המדינה לבחון בהיבט הפיקודי או המשמעתי, ואשר אין בכוחם להשפיע על המצב הראייתי בתיק. בכללם של נושאים אלה, הציע פרקליט המדינה לבדוק אם הכוח הוכן כהלכה למשימה המורכבת; אם נפלו ליקויים מקצועיים בהתנהלות השוטרים היורים; אם נפל פגם בטיפול הרפואי במנוח; שינויים מסוימים וחוסר עקביות בגרסאות השוטרים המעורבים ועוד". 

בהחלטה התייחס פרקליט המדינה בין היתר גם לשאלה אחרת שעלתה מחומר הראיות, והיא - האם המנוח פגע בשוטרים באמצעות רכבו במכוון, במסגרת "פיגוע", או שהפגיעה אירעה כאשר למנוח לא הייתה שליטה על הרכב. בעניין זה צוין בהחלטה כי "בחומר ''שנאסף ישנן אינדיקציות מסוימות, לכאן ולכאן, לגבי נקודה זו. שירות הביטחון הכללי, אשר בין היתר, תחקר את הזירה בשעות הראשונות שלאחר האירוע, החליט שלא להמשיך בחקירת האירוע, תוך שהבהיר, על פי החומר שהיה בפניו באותה עת, כי אין ביכולתו לקבוע אם האירוע האמור היה "פיגוע" אם לאו".

''פרקליט המדינה קבע כי לא ניתן להכריע בשאלה זו במידה גבוהה של ודאות אך ממילא הכרעה בשאלה זו אינה נחוצה להכרעה אם לפתוח בחקירה פלילית נגד מי מהמעורבים. זאת מאחר שאף אם הפגיעה אירעה שלא בכוונה, עקב איבוד שליטה של המנוח על רכבו, עדיין, אין חשד סביר לעבירה פלילית מצד מי מהשוטרים, אשר פעלו בתנאים מבצעיים לפי תפיסתם את המציאות באותו רגע. בהתאם לכך, החליט פרקליט המדינה לסיים את הבדיקה בעניין זה. הודעה על כך נמסרה למשפחות'', נמסר.

מקורבי משפחת אבולקיען: החלטה צפויה, שהתקבלה בלחץ השר לביטחון פנים''

מקורבים למשפחתו של אבולקיען אומרים בתגובה להחלטה, כי היא הייתה צפויה והתקבלה בלחץ השר לביטחון פנים. במשפחתו טוענים עוד, כי לא קיבלו כל הודעה רשמית, אלא נודע להם על ההחלטה מהתקשורת. המשפחה קובלת גם כי לא ניתן לו טיפול רפואי שיכול היה להציל את חייו. המשפחה קובלת על כך, שיעקוב אבולקיען ז''ל כונה על ידי השר ''איש דאע''ש'' ו''מחבל'', בעוד שמדובר באיש חינוך אשר יצכ את מדינת ישראל בפורומים בינלאומיים. בין היתר, ביססו אז את הקיעה על כך שבביתו של אבולקיען נמצאו גיליונות של היומון החינמי "ישראל היום'', שבשערו הייתה כתבה על ארגון דאע''ש. החינמון מופץ בכמויות גדולות ברחבי הארץ, לרבות בעיר באר שבע.

בפרקליטות אומרים, כי המשפחה קיבלה הודעה אישית והדברים נמסרו לה בפגישה שנערכה עימם.

בין רבים במגזר הבדואי, בהם נכבדים, לבין השר לביטחון פנים ארדן יש קרע גלוי. עדות לכך ניתן היה לראות בטקס החלפת מפקדי המחוז במשטרה: כאשר הדר ארדן נכנס, ראשי מועצות קמו ועזבו את המתחם בו נערך האירוע. 

עיתוי פרסום החלטת הפרקליטות מעורר שאלות

עיתוי פרסום ההודעה מעורר ביקורת לא קטנה בקרב הבדואים בנגב. בימים אלה אמורים להתפנות מאום אל חיראן אחרוני התושבים הבדואים, ארי שנתחם עימם הסכם פינוי. רק לאחרונה הושגה פריצת דרך שאפשרה לאחרוני המתנגדים לפינוי לחתום. במקום אום אל חיראן יוקן היישוב חירן, המיועד ליהודים בלבד. 

במנהל חקרקעי ישראל מכנים את הפינוי ""הישג'': ''לאחר שבשבועות האחרונים הגיעה המדינה, באמצעות הרשות להסדרת הבדואים בנגב, להסכמות  עם כלל המשפחות שהיו אמורות להתפנות מאזור חירן, הגיע  תהליך הפינוי  אל סיומו השקט: משפחות בני שבט אבו אל קיעאן ייתפנו מהשטח אל בתיהם החדשים ביישוב חורה, שם ייהנו מבתים צמודי קרקע ומשירותי חינוך, בריאות ורווחה מוסדרים'', אומרים במנהל.

אילן ישורון, מנהל מרחב דרום בחטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, אומר: "מדובר בהליך רב שנים שהגיע לסיום מוצלח כאשר עשרות המשפחות שהתגוררו באזור חירן הגיעו להסכמות עם המדינה,  באמצעות הרשות להסדרת הבדואים בנגב  והחלו לפנות בעצמם את רכושם ואת המבנים בהם התגוררו בחירן. יש לציין שהפעילות בוצעה בתיאום בין כלל הרשויות ואותן משפחות קיבלו מהמדינה הן פיצויים והן מגרשים חלופיים בישוב חורה להקמת ביתם, שם הוקמו תשתיות מתאימות ונערכו לקליטתם גם במערכות החינוך והבריאות, בתנאי חיים עדיפים לאין שיעור מאשר היו מנת חלקם עד היום. נמשיך לפעול במסגרת החוק ולטובת הציבור לו שייכות אדמות המדינה".

שני סרטונים שונים מתקרית אום אל חיראן. בסרטון המשטרה כינו את רכבו של אבולקיען ''רכב המחבל'':


זמן קצר לאחר פרסום הסרטון, פרסם אתר ''שיחה מקומית'' סרטון המרוכב מתיעוד צלמים בשטח, לצד מדידות והצלבות מידע, אשר הציג תמונה אחרת לגמרי:

הסרטון זמין לצפיה בקישור הזה.

במשטרה מברכים על החלטת הפרקליטות

''במשטרת ישראל מברכים על החלטת הפרקליטות לפיה שוטרי משטרת ישראל פעלו על פי חוק ולא עלה בחקירה שום חשד לפלילים'', נאמר בהודעה שפרסמה המשטרה.  
''עוד עולה כי ממצאי חקירת מח"ש הולמים באופן מלא את ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע בשטח על ידי משטרת ישראל. 
גם במשטרת ישראל מצרים על כך שהחקירה בהקשריה המודיעיניים נקטעה באיבה עם פתיחת בדיקת מח"ש, זאת בדומה לתחקירים מבצעיים אחרים הנדרשים לשם הפקת לקחים ולימוד''. 
''עתה, משהסתיימה החקירה תוכל משטרת ישראל להשלים את תהליכי התחקור המבצעי לשם לימוד והפקת לקחים כפי שראוי שייתקיימו בסיומו של אירוע מבצעי מורכב''.

'הפינוי - אות קלון'', אמרו במועצת הכפרים הבלתי מוכרים

לפני שכשבועיים, עם חתימת ההסכם, נשמעה ביקורת מצד מועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים: ''זהו יום שחור למדינת ישראל: המדינה החתימה את תושבי אום אלחיראן על הסכם פינוי כפוי לתוך העיירה חורה. זהו אות קלון למדינה, הפועלת בכל עוז כדי לפגוע בזכות של התושבים הבדואים בנגב לקיים את כפריהם וקהילותיהם".

"לאחר פינוי והרס כפר, יוקם על חורבותיו היישוב היהודי של ההתיישבות הדתית-לאומית חירן. זהו מסר בוטה לקהילה הבדואית: המדינה מתעלמת מכם, ומוכנה להפעיל כל כוח כדי למחוק היישובים שלכם. וזה מסר לציבור הישראלי: אין כאן אזרחות שווה, אלא קבוצה אחת המקבלת זכויות על חשבון האחרת". 

"מזה שנים המדינה מפעילה את כל עוצמתה בכדי לפנות את תושבי הכפר. במשך עשור המדינה הרסה עשרות מבנים בכפר. בעת הריסת הבתים ב 18.01.2017 המדינה אף גרמה למותו של אזרח, יעקוב אבו-אלקיעאן, בזמן שניסה לקחת מעט מהחפצים שנותרו בביתו לפני שהגיעו הבולדוזרים".

בית אום אל חיראן, לאחר אחת ההריסות (צילום ארכיון: יובל עופר / CC BY SA 4.0)


''המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים מגנה בכל תוקף את ההתנהלות האלימה של המדינה כנגד אזרחיה. המועצה קוראת לפירוק הרשות להתיישבות הבדואים. המועצה וכל תושבי הכפרים הבלתי מוכרים יעמדו יחד ויגנו על זכותם לחיות בכבוד בכפרים, ולמנוע מהמדינה כל הרס של כפר נוסף. המועצה קוראת לרשויות המדינה להתייחס לתושבי הכפרים כאל אזרחים שווים במדינה זו. על המדינה להכיר לאלתר בכל הכפרים הבלתי מוכרים, ולאפשר לתושביהם חיים של כבוד במקום מושבם".

השר ארדן: קורא לפרסם את כל ממצאי החקירה ''כדי לא להשאיר פצע פתוח''

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, מברך על החלטת פרקליט המדינה לסגור את התיק בעניינם של השוטרים שפעלו באום אל חיראן, ועל הקביעה שהם אכן פעלו בתחושה של סכנת חיים המצדיקה שימוש בנשק. 

השר ארדן הביע צער על כך שהתחקור של שירות הביטחון הכללי הופסק לאחר מספר שעות ולפני שנאספו ממצאים המאפשרים לבסס את קביעת המשטרה שהיה מדובר באירוע דריסה מכוון. בשל הפסקת התחקור, פרקליט המדינה לא יכול היה לקבוע האם מדובר בפיגוע או לא. 

השר ארדן סבור שכעת, משנקבע שהשוטרים פעלו כדין, יש לחדש את חקירת השב"כ והמשטרה בקשר לנסיבות האירוע המצער ולהציג לציבור את כל ממצאי החקירה, וזאת, בכדי שאירועי אום אל חיראן לא ישאירו "פצע פתוח" בחברה הישראלית.


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load