• 16 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

התגובה לאובדן הביטחון של תושבי ב''ש והנגב: הצעת חוק

מעט מדי ומאוחר מדי: השר ארדן יזם חוק להחמרת העונשים עם מבצעי ירי בלתי חוקי, בעקבות חשיפת סרטוני הירי בשבוע שעבר. ''איבדנו את הביטחון, מפחיד לצאת בלילה'', מספרים תושבים לברנז'ה NEWS. קולות מהשטח

ירי בלתי חוקי. אחרי שנים, מונחת על שולחן הממשלה הצעת חוק (צילום: רשתות)

הממשלה אישרה היום, בעקבות חשיפת סרטוני הירי ברשתות החברתיות, את הצעת החוק שיזם השר לביטחון פנים גלעד ארדן ביחד עם שרת המשפטים איילת שקד, המאפשרת הטלת עונש של 5 שנות מאסר על מי שיבצע ירי בלתי חוקי במקום או באופן שיש בו כדי לסכן חיי אדם. השר ארדן: "החוק החדש שיזמתי מחמיר באופן דרמטי את הענישה על שימוש בירי בלתי חוקי. זוהי חקיקה היסטורית שנועדה להילחם בתופעה המסוכנת הזו". 

לפי הצעת החוק, יוטל עונש חמור של עד 5 שנות מאסר על כל מי שיבצע ירי בסביבת מגורים, בכבישים או בכל סיטואציה מסכנת חיים אחרת. במקרה של ביצוע ירי בסיטואציה שאינה מסכנת חיים יעמוד העונש על שנתיים מאסר. "עונשים אלו משקפים את החומרה שבה רואה המדינה את התופעה שהפכה למכת מדינה", אומרים בלשכת השר ארדן. עם זאת, הירי בחתונות וההשתתוללות בכבישי הנגב אינה חדשה. מזה שנים תושבי הנגב סובלים מתחושת חוסר בטחון: ידויי אבנים בכבישי הנגב. נהיגה פרועה ומאיימת בכבישים דוגמת 25 ו-40 ובשבועות האחרונים, אירועים של אלימות כביש בכביש עוקף עומר. זאת, בנוסף לפרוטקשן ולאירועים של גניבת גלגלים ופגיעות ברכוש. כבר הבוקר אירעה מקרה נוסף של גניבת גלגלים, בחניון הסמוך לויצ''ו, על שדרות רגר.   

בלשכת השר מסבירים כי הצעת החוק הוגשה  לאחר שהתברר כי העונשים שהטילו בתי המשפט בגין עבירת ירי מסכן חיים – היו קלים ביותר, וכי האכיפה נגד עבריינים – לא אפקטיבית. החוק החדש מתקן את המצב הקיים ומאפשר להטיל עונש מאסר על כל מי שיבצע ירי מסכן חיים, בכבישים, בסביבת מגורים ובכל מקום אחר. הצעת החוק תצרך לעבור את כל המשוכות ועד לכניסתה לתוקף, יארוך זמן רב. 

שוב זה קורה: עוד טויוטה בלי גלגלים, בחניית ויצ''ו (צילום: מקסים ברנשטיין / באר שבע ביחד)​​​​​​​

בלשכת השר אומרים כי גם במקרים שבהם הורשע עבריין בביצוע ירי בלתי חוקי, עונשי המאסר שהטילו בתי המשפט היו נמוכים ולא מספקים: ''פסיקות בתי המשפט לא שיקפו את חומרת התופעה ואת הסכנה הנשקפת ממנה. בשל כך, הצעת החוק שאושרה היום בממשלה מהווה שינוי היסטורי דרמטי שיעניק כלים משמעותיים לטיפול בתופעת הירי מסכן החיים''. 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן: "הממשלה אישרה היום את החוק שיזמתי, המאפשר לבתי המשפט להטיל עונש מאסר משמעותי על מי שיבצע ירי בלתי חוקי. הענקנו היום כלי חשוב למערכת אכיפת החוק, ואני מצפה מהמשטרה לעשות הכל כדי לטפל בתופעת הירי במגזר הבדואי ובמגזר הערבי. אנחנו מתקנים לקונה היסטורית ומעניקים כלים חדשים למאבק בתופעה המסוכנת".

מראשי המועצות באיזור, פיני בדש, ראש מועצת עומר, הוא היחידי  שברך היום את שרת המשפטים איילת שקד ואת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, על החלטת הממשלה, לאשר את טיוטת הצעת חוק.

עיר לא בטוחה: זריקת רימון על בר מסעדה בשדרת האוכל, בעיר העתיקה (תיעוד מצלמת אבטחה: משטרת ישראל)


בדש: "בהתאם להמלצתי הצעת החוק המוצעת תקבע שהענישה על ירי מנשק חם שלא כדין תוחמר לשנתיים מאסר. בנסיבות מחמירות, כמו במקרים שבהם הירי בוצע באזור מגורים או באופן שעלול לסכן חיי אדם, ייקבע עונש של חמש שנות מאסר, אין לי ספק שחוק זה הינו חלק מתוכנית כוללת לטיפול בעבריינים והחמרת הענישה תסייע למיגור הפשיעה".

עם זאת, מדובר לעת עתה בהצעת חוק בלבד, שבאה מאוחר מדי והיא מעט מדי: בנגב יש יותר מדי נשק בלתי חוקי, תחמושת ואמצעי לחימה. אם עד לפני פרסום סרטוני הירי, שאחד מהם פורסם לראשונה ב''באר שבע ביחד'' ובברנז'ה NEWS, תושבי הנגב הדחיקו את הפיכת האיזור לשטח הפקר, היום הדברים כבר גלויים.

הכספומט מהבודד ברח' האורגים. ע' מבאר שבע כמעט נשדד (צילום: גוגל מפות)

''יש בבאר שבע תחושה של חוסר בטחון'', אומרת הבוקר מ', שחוותה לאחרונה אירוע בו אוימה על ידי נהג רכב בבאר שבע. ''הגענו למצב בו מפחיד להסתובב בבאר שבע. יש תחושה של אין חוק. אין לי מושג מה המשטרה עושה, אבל עובדה שזה לא מרתיע. לא יכול להיות שאנחנו נפחד לנסוע ולהסתובב ליד הבית''. 

דקה מבאר שבע: ירי מנשק אוטומטי (צילום מתוך חדשות בזמן  ובאר שבע ביחד)
​​​​​​​


העדויות על אבדן הבטחון בבאר שבע מצטברות על שולחן המערכת: ע', מבאר שבע (שמו המלא שמור במערכת) מספר כי אתמול, שבת, בשעה 15:00, הוא התכוון למשוך כסף מכספומט המוצב ליד סופרמרקט ברח' האורגים: ''הרחוב שם ללא מוצא וראיתי רכב מסוג הונדה אקורד שנצמד אליי ומנסה לחסום לי את הדרך, כך שלא אוכל לצאת מהמקום. איך שהוא, הצלחתי לברוח ממנו. לוחית הזיהוי, כך עלה אחרי שהתקשרתי למשטרה, אפילו לא הייתה של הרכב שלו. חזרתי משם ממש נסער. הבנקט הזו הוא מלכודת מוות. אם היו נםלים על מישהו חלש יותר, זה היה יכול להיגמר לא טוב. לא תאומן התעוזה של האנשים אלה".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load