• 20 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''הצעירים נוטשים את ב''ש בגלל תעסוקה. אם אבחר, אשנה זאת''

בגיל 82, כשלזכותו עומדת עשייה בתחום היזמות ומילוי תפקידים ציבוריים רבים, מבקש אפרים ''פימה'' פיינבלום להיבחר לראשות עיריית ב''ש. פגשנו אותו לשיחה

פיינבלום. מתמודד לראשות העיר ב''ש (צילום: דני בלר)

''צעירים עוזבים את באר שבע, בגלל שאין פה תעסוקה. כבר שנים שלא נבנה פה מפעל ושאין בשורה בתחום התעסוקה לתושבים. אם אבחר, אני מבטיח לחולל שינוי תוך שנים מעטות. וזו לא הבשורה יחידה שאני מבקש להביא. כואב לי לראות את התושבים בבאר שבע משלמים מאות שקלים על קנסות חניה. ממש אין צורך בכך. בכוונתי ליזום איחוד של עומר, להבים ומיתר עם באר שבע. כל יישוב ישמור על אופיו המיוחד, אבל תחת רשות אחת", אומר אפרים ''פימה'' פיינבלום, שמבקש להתמודד על ראשות עיריית באר שבע, בבחירות הקרובות.

אפרים, אתה מתמודד מול ראש עיר מכהן, שנהנה מפופולריות עצומה, שהקים לא מעט פרויקטים. איזו בשורה אתה יכול להביא, מה אתה יכול לתרום שעוד לא נוסה בבאר שבע?

''אני לא מסכים לגבי האמירה שראש העיר פופולרי וכולם אוהבים אותו. זה יותר מדי גורף. דנילוביץ' הביא בעיקר מזרקות ופארקים, לא פתרונות של ממש. עדיין עוזבים אותנו צעירים, מיטב הצעירים של באר שבע. אין להם פה הזדמנות להתקדם''.

בבאר שבע פועל פארק היי טק מתמפתח, שמשך אליו חברות בינלאומיות. אי אפשר להתעלם ממנו.

''בבאר שבע מזה שנים לא קמו מקומות עבודה גדולים, שיספקו תעסוקה הולמת לצעירים. אתה רואה את זה בהיקפים של עזיבת צעירים. צריך להביא לבאר שבע תעסוקה. מזרקות זה לא מספיק".

אתה מדבר על איחוד רשויות בנגב...

''כן. עומר, להבים, מיתר ובאר שבע צריכות להיות רשות אחת. כל יישוב ימשיך לשמור על האופי שלו, אבל כולם צריכים לעמוד תחת רשות אחת. זה יחסוך תקציבים ויחזק את האיזור".
"יש הרבה דברים שצריכים לתקן: אני רואה את היקף דוחות החניה בעיר. זה ממש עונש לתושבים, של מאות ואלפי שקלים מדי שנה. אין שום סיבה לסמן רחובות שלמים באדון לבן, במיוחד בעיר העתיקה. בכל העולם העיר העתיקה היא לב העניינים. בבאר שבע אתה צריך להתמודד עם ארנונה גבוהה. עסקים לא יכולים לשרוד כך. יש לי רעיונות וכמו שיזמתי פרויקטים, אנשים פקפקפו ובסופו של דבר הפכתי אותם לסיפורי הצלחה, גם בבאר שבע אני יכול להביא את השינוי".

מי רץ איתך למועצת העיר?

''אני אציג את הרשימה בקרוב''.

פיינבלום, יליד העיר מוסקבה, עבר את מלחמת העולם השניה כאשר אימו נאלצת לפרנס לבדה את המשפחה. אביו נהרג בחזית. לפני שעלה לישראל, בשנת 1971, היה מסורב עליה. ב-1968 הוא ביקש לעלות לישראל והשלטון הסובייטי, כנקמה, גרם לפיוטריו ממשרת מהנדס בכיר ושלח אותו לעבודה בקווי ביוב ומים. ב-1971 הוא וקומץ יהודים התבצרו במשרד הפנים בעירם והפקיד הסובייטי הורה להם לעזוב את המדינה תוך 3 ימים. ''הייתי צריך הרבה אומץ להגיד את הדברים, אבל זה עבד''. הוא כיהן כחבר מועצת העיר בשנים 1981-1991.

פיינבלום אב לשלושה ילדים, סבא לשמונה נכדים וסבא רבא לנין. הוא בעל תואר שני במקצועו כמהנדס חשמל ואנרגיה.

בין היתר הוא הוביל פרויקטים במפעלי ים המלח, בהיקף של כ- 700 מיליון דולר. אחד הגדולים הוא מסוע ברום, מים המלח ועד למפעלים. מדובר בפרויקט הגדול מסוגו בארץ, אשר מאפשר לשנע את הברום בהיקפים המקבילים לעשרות משאיות מדי יום.

פיינבלום סייע לקלוט עולים חדשים ופעל מול שלטונות לברית המועצות לשעבר, לטובתם של העולים. הוא ארגן את הביקור הראשון של שר ישראלי בברית המועצות לאחר נפילת חומת הברזל ודאג להפגיש בין שמעון פרס לנשיא גורבצ'וב.

בשנת 2011 פיינבלום קיבל את תואר יקיר העיר באר שבע. "מפעל הסיליקה בדימונה, אותו הגה ויזם פיינבלום, מהווה ציון דרך נוסף של האיש בתחומי התעשייה והכלכלה של אזור באר שבע והנגב, דבר שמגדיל את מקומות העבודה באזור", נכתב אז בנימוקי הענקת התואר.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load