• 27 מרץ 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

החצר האחורית: הריסות הבתים ולימודים בשטחים - גרמו להקצנת הבדואים

יגאל צחור, מקיבוץ רביבים, כתב ספר בנושא הבדואים בנגב: כיום חיים באזור 400,000 בדואים, מהם 100,000 ביישובים לא מוכרים - ותוך 15 שנה מספרם יוכפל. הרס בתים, גם של מי שמשרתים בצה''ל, גרמה לירידה חדה בגיוס

אליהוא בן און ויגאל צחור (צילום: יח''צ)

״לפני מלחמת העצמאות חיו בנגב 60 אלף בדואים, מתוכם נשארו 4,000. השאר עברו לסיני ולירדן. להערכתי, מדובר כיום על כ-300 אלף איש שחיים ב-7 עיירות בדואיות ובכפרים, ולפחות 100 אלף איש שחיים במקומות לא מוסדרים, בצריפים ופחונים, רובם משתמשים בחשמל סולארי - כך אומר יגאל צחור, חבר קיבוץ רביבים, מחבר הספר ״החצר האחורית״, העוסק בבעיות הבדואים ביישובי הנגב. צחור אמר את הדברים במועדון האקטואליה של אחוזת בית הכרם, בהנחיית איש התקשורת אליהוא בן און.

צחור ציין כי האוכלוסייה הבדואית בנגב מוכפלת כל 15 שנים. ״עם זאת״, הוסיף "נשים רבות הן משכילות ומרבית תלמידי כיתות י״א-י״ב הן בנות אשר רבות מהן ממשיכות ללימודים אקדמאים ומתחתנות לאחר מכן. לעיתים קורה שמחתנים אותן עם גבר כאישה שניה, או שלישית ויש עם זה בעיה״. צחור סיפר כי ישנם גברים להם 30 ילדים, ממספר נשים, ישנם מקרים בהם הגבר משכיל והאשה לא. ״אצל זוגות ששני בני הזוג משכילים, נראה בדרך כלל מספר ילדים קטן, שלושה עד חמישה״.

צחור התייחס ליציאת הסטודנטים ללימודים בהר חברון ועל ההשפעות הכרוכות בכך: ״לצערי הרב 2,000 מהסטודנטים הבדואים לומדים בהר חברון. המכללה השכילה להבין את צרכי הבדואים ומאפשרת לימודים מקוצרים בסופי שבוע. זה בהרשאה או בהעלמת עין. כולם יודעים זאת. אם יש מעט צעירים המוכרים את נפשם לדאעש זה בא מהמקום ההוא״.

בנוגע לירידת אחוזי הגיוס לצה״ל בקרב הצעירים הבדואים, אמר צחור כי: ״בשנות ה-60-80 היה גיוס מסיבי, כ-60% בקרב הבדואים בנגב התגייסו, בעיקר בשבט אל עזאזמה. אחוזי הגיוס כיום, עומדים על כ-10%. הסיבה לכך היא שהשייחים היו קשורים למערכת הביטחון והיה חשוב להם שכל הצעירים ישרתו בצה״ל. כיום המצב השתנה, יחידת יואב של משרד הפנים הרסה בתים לא חוקיים של הורי החיילים ואלו נתנו הנחיה לצעירים לא להתגייס".
 


תגובות

End of content

No more pages to load