• 20 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לא מרוצים מהמים, הניקיון והשטחים הירוקים: ממצאי דוח איכות הסביבה

הדוח של המשרד לאיכות הסביבה לשנת 2017 כולל לא מעט ממצאים על הנגב: רמת האוזון פה גבוהה, בגלל קרינת השמש בין היתר וגם, עד כמה אתם מרוצים מטעם המים, מידת ניקיון העיר וגם כמה אשפה אתם מייצרים בשנה

הדוח לסיכום שנת 2017, ממצאים על הנגב (צילום מסך)

יממה אחרי פרסום התחקיר המיוחד של ברנז'ה NEWS, אודות המפגע הסביבתי החמור בלב העיר, שלא טופל למעלה מ-20 שנה, מפרסם המשרד להגנת הסביבה את דוח המצב, המסכם את שנת 2017 ובו לא מעט ממצאים אודות הנגב והמצב של איכות הסביבה בתחומו. בין עיקרי הממצאים: רמות גבוהות של גז אוזון בהשוואה למרכז הארץ, בשל תנאי האקלים הייחודיים של הנגב, מידת שביעות רצון בינונית ממי השתיה ורמת הניקיון ומצד שני - העיר באר שבע היא העיר השקטה ביותר בארץ. הכי רועש, אם אתם רוצים לדעת, בבת ים.

עיקרי הממצאים:

  הבאר שבעים הם לא יצרני אשפה גדולים (צילום מסך מתוך הדוח)​​​​​​​
הנגב ריק: בתל אביב הצפיפות כ-7,800 נפש לקמ''ר, בנגב בין 0 ל-100

מחוז תל-אביב הוא המחוז המאוכלס ביותר במדינה, והצפיפות בו עולה בהרבה על צפיפות האוכלוסייה בשאר המחוזות (7,841.4 נפשות לקמ"ר). אחרי מחוז תל-אביב, נמצאים מחוזות ירושלים, מרכז וחיפה ולבסוף מחוזות צפון ודרום. דרומית לבאר-שבע הצפיפות נעה בין 0 ל-100 נפשות לקמ"ר. הצפיפות במחוז דרום היא הנמוכה ביותר לאורך שנים.

ערכי האוזון בגזרת הנגב גבוהים מבמרכז הארץ

האוזון (O3),  נוצר בשכבות הנמוכות של הטרופוספירה, קרוב לפני השטח ונחשב למזהם חמור ביותר המסוגל לפגוע פגיעה קשה במערכות הטבע  וכן במערכות הגוף. האוזון נוצר כתוצאה מפעילות כימית של חומרים שונים באוויר בנוכחות קרינת השמש. המזהמים השותפים ביצירת האוזון הם תחמוצות חנקן ופחמימנים הנפלטים ממפעלי תעשייה ותחנות כוח בעת שריפת דלקים. לרוב אוזון נוצר רחוק ממקור הפליטה, במורד הרוח אך יתכנו תנאי מזג אוויר שיאפשרו את היווצרותו גם באזורים העירוניים. תקן איכות האוויר בישראל עבור אוזון גבוה מזה של ארגון הבריאות העולמי בשל קרינת השמש החזקה אשר מגבירה את יצירת האוזון.

ערכי האוזון (בכתום ובאדום - ערכים גבוהים) (צילום מסך מתוך הדוח)


הערך מומלץ על פי ארגון  הבריאות העולמי עומד על 100 מק”ג/מ”ק, אך הערך המקובל בישראל גבוה כאמור ומאפשר מספר חריגות. על פי הדוח (שבו הנתונים הם משנת 2014) והמפה המצורפת אליו, בדרום נמדדו ערכים גבוהים במיוחד ב״אתר השמן" הסמוך לנאות חובב והנגב המזרחי, אך גם באיזורים מדבריים ולא מיושבים, כאמור, בשל קרינת השמש החזקה.

אקוויפר המים: המאגרים בנגב נתפסים כפחות חשובים

מערך המים בישראל כולל שאיבת מים ממי התהום הנמצאים באקוויפרים. בישראל שני אקוויפרים מרכזיים:אקוויפר החוף משתרע באזור שמתחת למישור החוף, בין בנימינה בצפון לרצועת עזה בדרום ובין הים במערב ועד לשפלה הפנימית במזרח, בשטח שגודלו נע ממטרים בודדים ועד כ-150 מטר. האקוויפר מורכב מתווך חולי נקבובי המאפשר אגירה של מי גשמים היורדים על מישור החוף ושאיבה מעומק רדוד יחסית של מי התהום הנאגרים בה.

מתחילת המאה העשרים החלו תהליכים נרחבים של התיישבות, עיבוד חקלאי אינטנסיבי ותיעוש מודרני במישור החוף. עד לשנות השמונים  כמעט שלא נעשה כל טיפול בשפכים ובסוגי פסולת למיניה כדי למנוע זיהום מים. עקב כך חלחלו מי ביוב, דשנים, חומרי הדברה, חומרים מסוכנים תעשייתיים, דלקים ותשטיפי רפתות מפני השטח אל מי התהום. ישנם אקוויפרים קטנים יותר אשר חשיבותם מבחינה ארצית פחותה, בגליל המזרחי, בגליל המערבי, בהר המזרחי, בנגב ובערבה.

בנגב מבשלים פחות בגז

90% ממשקי הבית משתמשים בגז לצורך בישול. בתל אביב-יפו, בחיפה ובבאר שבע, השיעור נמוך יחסית, 85%-84% . ערבים מבשלים באמצעות גז בשיעור גבוה יותר מיהודים  -  99% לעומת 88% , בהתאמה.

דווקא עיר שקטה: בבאר שבע הכי פחות תלונות על רעש (צילום מסך מתוך הדוח)​​​​​​​

רק כמחצית התושבים בב''ש מרוצים ממי השתיה


בישראל,  בערים הגדולות, רבים שותים מים מסוננים או מבוקבקים. בירושלים 55% שותים מי ברז, 28% שותים מי ברז מסוננים או מטוהרים ו-17% מים מבקבוקים או ממכלים. לעומת זאת בערים פתח תקווה, נתניה, רחובות, רמת גן, ראשון לציון, חולון ובת ים, פחות מחמישית מהאוכלוסייה שותים מי ברז. 
59% מתושבי ישראל, בממוצע, מרוצים מאיכות מי השתייה בברז בביתם. בין המרוצים הם תושבי בני ברק (67 אחוזים ממי השתייה בברז שלהם), אך בבאר שבע הנתון עומד על 52 אחוזים.

ניקיון הערים: הכי מרוצים  - בראשון לציון, בבאר שבע לא כל כך

רק 46 אחוזים מתושבי באר שבע מרוצים מרמת הניקיון בעיר, הרבה פחות מהממוצע הארצי, העומד על 54 אחוזים, לעומת 70 אחוזים מתושבי ראשון לציון. באר שבע נתפסת עם זאת, כעיר מאוד שקטה: אחוז התושבים שהעידו כי היו חשופים למטרדי רעש עומד על 29 אחוזים, לעומת 54 אחוזים בבת ים.

מידת שביעות הרצון מניקיון העיר (צילום מסך מתוך הדוח)
גם במבחינת ייצור אשפה, תשובי באר שבע לא בולטים לרעה: כמויות האשפה למשק בית, על פי הדוח, נמוכים מהממוצע הארצי ומאוד דומים לנתונים של משקי בית ברמת גן ותל אביב. כמחצית מהתושבים מייצרים כ-79 ק''ג אשפה בשנה. בבאר שבע גם יש נגישות גדולה, לפי התושבים, למתקני מחזור אשפה והתושבים נכונים ליטול חלק במאמץ המיחזור.

מחסור בשטחים ירוקים בבאר שבע

תושבים בבאר שבע נשאלו אודות מידת שביעות רצונם מכמות השטחים הירוקים בעיר. 53 אחוזים מתושבי באר שבע מגלים שביעות רצון מהיקף השטחים הירוקים בעיר. זאת, לעומת 65 אחוזים בתל אביב ו-75 אחוזים בראשון לציון. באשר למיחזור אשפה, תושבי באר שבע שהתתשפו בסקר, ציינו לשבח את מידת הנגישות למתקני מיחזור ואת מדית מוכנותם להפקיד בענייני מיחזור. 

מידת שביעות הרצון מהיקף השטחים הירוקים (צילום מסך מתוך הדוח)

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load