• 23 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סגן שר הבריאות ליצמן: ''הכרייה בשדה בריר מזיקה והורגת''

וועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה השבוע לדיון דחוף בשל החלטת קבינט הדיור לאשר את הכרייה בשדה בריר, בקרבת ערד, אשר לדעת מומחי סביבה, עלולה להיות מזיקה לתושבי האזור. נציגי כי''ל: אם הדבר יוכח, לא תהיה כרייה

שדה בריר, מתוך סרטון של כי''ל (צילום מסך מיוטיוב)

ביוזמת יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, התכנסה השבוע הוועדה לישיבה דחופה בעקבות החלטת קבינט הדיור לאשר את תכנית מכרה הפוספטים בשדה בריר, והשפעתה על התושבים והסביבה. בערד וביישובים הבדואים באיזור, ישנה התנגדות גדולה להקמת המכרה בשדה בריר.נמגד, טוענים בכי''ל, כי לא נשקפת כל סכנה כתוצאה מהכריה ואף השיקו אתר אינטרנט המציג את העבודות באור חיובי, תוך הצגת חוות דעת של מומחים, בהם מומחה לקרינה, אשר לדבריו, לא נשקפת כל סכנה של פליטת קרינה מאבק הכריה. 

היו"ר כבל ציין כי הוועדה קיימה כבר מספר ישיבות בנושא ולאחר הדיון הקודם הוסכם, יחד עם סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן שכיהן אז כשר, לבצע תסקיר בריאותי ולא לקדם את התוכנית עד שיושלם.

סגן השר ליצמן אמר כי "הכרייה בשדה בריר מזיקה והורגת". הוא הוסיף כי הסכים לבצע תסקיר בזמנו. אולם כעת, לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה העבירה החלטה בניגוד לאותו סיכום, הוא לא מוכן לשום תסקיר ושום התקדמות אחרת עד שהחלטת המועצה לא תבוטל. "השרה הקודמת עשתה תסקיר שמצא שזיהום האוויר הוא פי 6 מהתקן, איך אפשר לעבור על זה לסדר היום? אותי לא מעניין כסף וביזנס אני אעשה את הבלגן הכי גדול. אני פונה לוועדה שתקבל החלטה שלא עושים כלום עד שלא מבטלים את החלטת המועצה הארצית, ורק אח"כ נדבר על תסקיר", אמר.

ח"כ סעיד אלחרומי, שביקש גם הוא דיון בנושא, אמר כי לא מדובר רק בנזק לבדואים באזור אלא גם לערד. לדבריו, יש חלופות אחרות באזור הם רק עולות יותר כסף. "כל תושבי הנגב יעמדו יחד נגד התוכנית ויקיימו הפגנת ענק", אמר. סגן השר ליצמן הודיע כי גם הוא יגיע להפגנה. ראש עיריית ערד, ניסן בן חמו, אמר כי אמנם יש לו מחלוקות עם סגן השר ליצמן על דברים אחרים, אבל בנושא זה הם תמימי דעים.

ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא הצטרף גם הוא לקריאה לבטל את ההחלטה ורק אח"כ לדון בחלופות. ח"כ מיקי רוזנטל הוסיף: "כמובן שהבריאות הכי חשובה, אבל גם תעסוקה בנגב זה חשוב ואסור לזלזל בזה. צריך לנקוט בעקרון הזהירות המונעת, ואם יש ספק שזה מסכן את חיי התושבים המכרה לא צריך להיות שם". הוא הוסיף כי לא נכון לאשר כרייה כיום כשהמחיר בשפל, אלא להמתין עד שהמחיר בעולם יעלה.

נציג המשרד להגנת הסביבה, שחר סולר, אמר כי המשרד לא מתנגד שיהיה תסקיר השפעה על הבריאות, אבל זה לא מבוצע במשך שנים. סגן השר ליצמן הגיב שאל: "מי אשם בזה? אולי זה נגד השר שלך או המשרד שלך?". סולר הגיב ואמר כי המועצה הארצית ביקשה מהמשרד להגנת הסביבה תסקיר השפעה על הסביבה, וביקשה שיעשה בהתייעצות משרד הבריאות וזה מבוצע. ליצמן הגיב: "יש דוח של פרופ' סאמט ואתה מצפצף עליו". שרת הבריאות הקודמת, ח"כ יעל גרמן, הוסיפה: "ב-8 השנים האחרונות אני וליצמן אוחזים באותה דעה בעניין הזה. הכרייה לא רק תזיק לבריאות אלא גם לכלכלה, לתיירות ולסביבה ותהרוס את היישובים הבדואים ותאלץ לעשות להם טרנספר. הנזק מהכרייה הוא 450 מיליון שקל". ח"כ יעל כהן פארן אמרה כי הדבר גובל בחשדות לשחיתות. ח"כ דב חנין הוסיף כי המכרה לא מייצר תעסוקה וצריך לקחת בחשבון את מקומות העבודה שילכו לאיבוד אם ערד תהפוך לעיר מכרות. "יהיו הרבה דפים שחורים בספר שייכתב על הפרשה, לצד שני אנשים שיבלטו לטובה -  יעקב ליצמן ויעל גרמן", אמר.

נציג משרד האנרגיה, יוסי וירצבורגר, אמר כי כדי לעשות תסקיר צריך שיהיה אתר ואם אין אתר אי אפשר לעשות תסקיר. לדבריו, אם ההחלטה תבוטל לא יהיה תסקיר. נציגת מינהל התכנון, נועה נאור, אמרה כי המועצה הארצית היא שקיבלה את ההחלטה. ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא העיר כי מינהל התכנון הוא שהגיש למועצה את התוכנית. נאור הוסיפה: כדי שהתוכנית תתקדם צריך תסקיר השפעה על הסביבה, כולל היבטים בריאותיים שיבחנו בתיאום עם משרד הבריאות. סגן השר ליצמן טען כי הדברים לא נכונים.

סמנכ"ל כי"ל, רני לובנשטיין, אמר כי בריאות העובדים והתושבים חשובים לחברה, והיא תעמוד בכל הנחייה שתינתן והכרייה תעמוד בכל תנאי חוק אוויר נקי. לדבריו, "אם יוכח שיש בעיה בריאותית לא נבצע כרייה". נציג עובדי רותם אמפרט, אהרון דנציגר המתגורר בערד, סיפר כי העובדים עוברים בדיקות תקופתיות של רופאה תעסוקתית, שאמרה בעצמה שאין סכנה בריאותית במכרה. מנגד טענו נציגים אחרים כי כיום יושבים שבעה על מותו של עובד אחר במפעל מסרטן.

בתום הדיון הסוער הודיע היו"ר כבל כי צריך להסיר כל עננה ולקיים הליך בדיקה שקוף ונטול פניות. "אגייס את כל הכנסת וכל עוד לא יוכח אחרת לא נאפשר לתהליך הזה לצאת לדרך", אמר היו"ר כבל. סגן השר ליצמן קרא לכל הנוכחים להשתתף בהפגנה ביום חמישי.

תגובות

End of content

No more pages to load