• 22 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''מבין ללב הדיירים - אך אם הבניין יקרוס, נהיה בשיח אחר לגמרי''

דיירי הבניין בכיכר קפלן 12 הגיעו היום לישיבת מועצת העיר. ראש עיריית ב''ש, רוביק דנילוביץ', הסביר בישיבה את המצב: ''אנחנו מלווים אישית כל משפחה ומשפחה. מבין ללבכם, נעבור זאת ביחד''. צפו בוידאו

ראש עיריית באר שבע נושא דברים לדיירים (צילום מסך)

''אם הבניין בככר קפלן יקרוס, יגידו לנו ידעתם ולא עשיתם, אנחנו עלולים להיות פה בשיח אחר לגמרי. אני מבין ללב הדיירים. לא קל לעזוב את הבית ולהעביר את כל המטלטלים, אך נעשו בדיקות והמבנה מסוכן ולא ניתן לדחות עוד. אני מאוד מקווה, שעוד חצי שנה, אחרי שיסתיימו עבודות החיזוק, כולם יוכלו לחזור הביתה", כך אמר הערב ראש עיריית, רוביק דנילוביץ', בפתח ישיבת המועצה, אחת הטעונות בזמן האחרון. היו שם לא רק דיירי קפלן 12, הבניין שהוכרז מסוכן ויפונה מחר מדייריו, אלא גם אנשי השוק העירוני, שבימים אלה מסתיימת תקופה החכירה של חלק מהסוחרים, בהם ותיקים מאוד והם חוששים לעתידם. גם להם הוקדשה חלק מישיבת מועצת העיר וגם להם הקשיב ראש העירייה בסבלנות רבה ואף הכיל את הצעקות של חלק מהם. 

דנילוביץ' הסביר, באריכות וסבלנות רבה, כי אין ברירה, אלא לפנות את הבניין המסוכן מדייריו, החלטה אליה הגיעו כל הגורמים בלב כבד. הבדיקות שנעשו והעובדה שלא היה מומחה שהיה מוכן לקחת עליו את האחריות, היו קו פרשת המים בהחלטה לחתום על צו הפינוי. לדבריו, מדובר במצב חסר תקדים בבאר שבע ומשכך, כולם נרתמים לסייע, כאשר הכי חשוב, הוא שאף דייר לא ייפגע.
בטיפול בפרשה, במהלך השבוע האחרון, עסקו כלל הגורמים בעירייה, לרבות אגף הרווחה. מצד אחד, מדובר בנכס פרטי, אבל בשל המצב יוצא הדופן, נרתמו בעיריית באר שבע בכל דרך אפשרית. דיירים מבוגרים ישוכנו בבתי אבות, משפחות שלא היו יכולות לעמוד בהוצאה, קיבלו אף סיוע בהעברת תכולת הדירה וגם ניתנה הוראה להציב שמירה על הבניין בתקופה שיהיה ריק מדייריו.  

עיריית באר שבע והעומד בראשה החליטו במקרה זה, במידה רבה של צדק, לא לקחת אפילו בדל של סיכון. דנילוביץ' הסביר כיצד, בשנת 2008, כשכל הבכירים במערכות השונות ייעצו לו בתחילת מבצע עופרת יצוקה להתנהג בשיגרה ולפתוח את בתי הספר,  אחרי שבערב בו נפל טיל בגן ילדים. הוא החליט לנהוג בזהירות - ולמחרת, נחת טיל גראד במקיף א'. גם במקרה זה הוא מעדיף לנהוג בזהירות, כאשר מצד הדיירים יש נציגות העובדת יחד עם עיריית באר שבע להביא לתפרון של הבעיה. הבניין, כאמור, יחל בתהליך של סקירה, חיזוק, כאשר הצפי הוא כי העבודות יארכו חודשים אחדים. דנילוביץ' הזהיר מפני תרבות ה''סמוך'', במיוחד כשזה נוגע לחיי אדם. 

עדינה, אחת הדיירות, קבלה על כך כי מישהו אישר את איכלוס הבניין לפני חמישים שנה, אף כי ידע את הליקויים. למרות שקריאות ביניים מצד הקהל לא כל כך נהוגות בייבות מועצה, הפעם, בשל הכאב הגדול, הקשיבו במועצת העיר לדברי הדיירים. לא כל יום מחליטים החלטה כל כך כואבת וקשה כמו פינוי מוחלט. 

''אנחנו לא מפקירים אתכם. עיריית באר שבע לא תפקיר אתכם - אך בואי קודם כל נציל את החיים שלכם", אמר דנילוביץ'. כמו כן, ביקש ראש העירייה ליידע את אגף הרווחה, באשר לבעיות שטרם נפתרו. הצוותים של העירייה מגיעים לתושבים ונעשה מיפוי כל כל משפחה ומשפחה. 

צפו בדבריו של אש עיריית באר שבע, בפתח ישיבת המועצה (צילום: דני בלר)  


גם השוק העירוני עמד על הפרק

עיריית באר שבע עשויה לעתור כנגד משרד הפנים, בעניין השק העירוני: בימים אלה מסתיימים רבים מחוזי החכירה לתקופה של 49 שנים, של סוחרי השוק העירוני. סוחרים שהיו בקהל השמיעו דברים כואבים, על חוסר הוודאות באשר לעתידם. ראש עיריית באר שבע הסביר, כי הכוונה היא לשפר את מראהו של השוק העירוני, להפוך אותו ליפה ומודרני, אך לכזה שימשיך לשרת את תושבי הנגב ולפרנס ככבוד את הסוחרים. 

לדבריו, עיריית באר שבע בעד הסוחרים ורוצה לאפשר להם להמשיך להתפרנס במקום. משרד הפנים גורס, כי חוזה חכירה הינו ל-49 שנים, שחלפו להם ויש לצאת למכרז חדש. בעירייה רוצים לנהוג כמו בנושא המקרקעין, כך שתהיה אפשרות להארכה. אל מול וקלות רמים מהקהל, אמר דנילוביץ': ''איני פועל על מנת לשאת חן, אלא בשקיפות ועל פי יושר. כמי שהיה מאובטח לא פחות מארבעה פעמים, איני חושש להחליט החלטות. נגמרה תקופת ה'צעטאלעך' (פתקים ביידיש, כינוי למכתבי המלצה להקל או להיטיב הנושא אותם - ד.ב.)". 

השוק העירוני הותיק משרת אלפי באר שבעים מדי יום ומספק פרנסה לרבים. בעירייה מבקשים לשפר אותו - למען התושבים, בצורה כזו שימשיך לשרת אותם בצורה מיטבית לעוד שנים רבות. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load