• 22 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

24 שעות לפינוי קפלן 12: ''אין לנו לאן ללכת, אך המשכנתא יורדת''

בעוד פחות מיממה יכנס לתוקפו צו הפינוי שהוציאה עיריית ב''ש כנגד הבניין בקפלן 12, שהוכרז מסוכן: ''אני אימא ל-2, אין לי לאן ללכת, נשארתי בלי בית אבל עם משכנתא. לא אוכל לשלם שכר דירה, זרקו אותנו לרחוב''

עמודים תומכים זמניים. יממה לפינוי הדיירים (צילום: דני בלר)

פחות מיממה עד לכניסתו לתוקף של צו הפינוי נגד הבניין בככר קפלן 12, בשכונה א', אשר הוכרז מסוכן אחרי שנתגלו בו ליקויים וכשלים מהותיים. בתחילת השבוע נערכה אסיפת דיירים של הבניין, בה התבשרו הצפוי להם בתקופה הקרובה. הדיירים, בהם משפחות קשות יום ומשפחות שמשלמות משכנתאות על הדירה שעוד מעט לא תהיה להם, חייבים לפנות את תכולת דירתם לכל המאוחר עד היום בערב. 

הבניין הככר קפלן 12 - יממה לפני הפינוי (צילום: דני בלר)


''אמרו לנו שבכל מקרה, מבקשים לערוך בדיקות, על מנת לבדוק אם בכלל ניתן להציל את הבניין. זה ייקח לפחות חודשיים. במצב הזה, אנחנו, למשל, משפחה עם ילדים, חייבים לדאוג לדירה חלופית. אני משלמת משכנתא, מאיפה אביא כסף לשכר דירה. ויש גם משפחות במצב כלכלי קשה, שאין להן מאיפה לשלם על התיקונים. מדובר בסכום של כ-40 אלף שקלים לכל דייר, אבל מי שיש לו משכנתא כמוני, ממשיך לשלם אותה. אני יכולה לנסות להקפיא את המשכנתא לחצי שנה, אבל לאחר מכן התשלום יתייקר מאוד בגלל הריביות".

''כרגע, ההחלטה זה לבדוק האם ניתן להציל את בניין - שזה אומר חצי שנה של עבודה, אבל זה ממש לדחות את הקץ: עוד עשר שנים נהיה באותו מצב, אחרי שהוצאנו כסף רב".

בין דיירי הבניין יש חוסר הסכמה: שתי משפחות לא מסוגלות כלל לשלם את עלות התיקון וייתכן כי משפחות אחרות יצטרכו לשאת בחלקן בעלויות שיקום הבניין. ארבע משפחות אחרות מצויות בדיונים מול הוועד. אם הן לא יסכימו לתנאים, הוועד יצטרך לפנות לערכאות משפטיות, מה שיכול לארוך זמן רב.  אם הפתרון, כפי שהציעו חק מהדיירים, יהיה פינוי-בינוי, עדיין מדובר בהליך ארוך מאוד. בישיבה שנערכה בעיריית ב''ש, ב-24 בינואר, אמר נציג הדיירים, כי ממצאי הבדיקות "לא העלו דברים טובים. כולם מבינים את המצב שהם חיים בו, כולל המתנגדים".
הבוקר כבר הוצבו גדרות למנוע כניסת דיירים לבניין
היום, רביעי, בשעה 17:30, אמורה להתקיים בעיריית באר שבע ישיבה נוספת, בנוכחות דיירי הבניין. נכון לרגע זה, נותרו בבניין 17 משפחות. הדיירים שגרו בשכירות בנכסים עברו לדירות אחרות. חלק מהמשפחות מתקשות לממן או אפילו לגשת להעברת דירה, בשל קשיים כלכליים. 

הבוקר כבר החלו עבודות סגירת המתחם. על פי חוק, ניתן לפנות את הדיירים מהבניין, מתוקף הצו. אלא שאם כך יהיה, הם יושלכו לרחוב. "אנחנו משפחה עם ילדים", מספרת דיירת. ''אנחנו לא יכולים גם לשלם משכנתא על הבית וגם לשכור מכיסנו שכר דירה. אם העירייה תאשר לעשות פינוי בינוי, אני לא יודעת מה יהיה על המשכנתא הישנה, כי זה בית שלא יהיה קיים יותר וגם אף אחד לא יודע כמה זמן ייקח לבנות בניין. זה יכול להיות שנה וגם שנתיים ובינתיים אין לנו ממה לשלם".
האם זה הלילה האחרון של הדיירים בבניין? (צילום: דני בלר)
דייר אחר, עימו שוחחנו, אומר שהוא לא מבין מי נתן אישור איכלוס לבניין הזה: ''אפילו לפני 50 שנה לא בנו עם כל כך הרבה ליקויים כמו בבניין הזה. איך נתנו אישור לאכלס אותו? כשהביאו לנו את התוצאות של הבדיקות על הבניין, הייתי בהלם: הבניין עשוי מגבס וטיח! לאן אני אלך עכשיו? אני אומר לך: תבדוק את הבנייה בבאר שבע - כל הבתים הישנים באותו מצב. אנחנו נכנסים פה ל''ברוך'' רציני. אני יודע שבעירייה עשו ישיבות ושמטפלים בנו, אבל לרבים מאיתנו אין את הכסף לשכור עכשיו דירה או בכלל האפשרות להיכנס לחובות". ''הכי מדאיג'', אומר לנו הדייר, ''שמפחדים לתקן כי אתם אצבע בקיר והבניין נופל''.
אחד העמודים התומכים הזמניים שהוצבו בבניין (צילום: דני בלר)
כמובן, שלתחושה הזו לא כולם שותפים ובדיקות שנעשו בימים האחרונים לא מצביעות על שינוי. אבל בעיריית באר שבע עומדים על פינוי הדיירים, מתוך דאגה לשלומם, לפחות עד לחיזוק הבניין".

לא הבניין היחיד המצב הזה: צווים חולקו לבלוק נוסף, בו נתגלו כשלים בקונסטרוקוציה שלו

לברנז'ה NEWS נודע, כי בניין נוסף בשכונה ותיקה בבאר שבע הוכרז מסוכן. מדובר בבניין בן 3 קומות, שנבנה בשנות השישים ואשר נתגלו בו לאחרונה כשלים בקונסטרוקציה. הדיירים מחויבים לחזק את המבנה, עבודה שעלותה מוערכת ב-200,000 שקלים. מדובר בבניין המאוכלס ברובו על ידי משפחות מעוטות יכולת, שאין ביכולתן לממן את עלות חיזוק המבנה. 

כפי שפרמנו פעמים רבות בברנז'ה NEWS, בעיית המבנים הישנים בבאר שבע, תחריף ככל שיחלפו השנים, במיוחד באותה בניה בת 40 ו-50 שנה, בשכונות הותיקות, דווקא באותם בניינים בה מתגוררת האוכלוסיה המוחלשת ביותר.  


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load