• 20 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בדיקות של משרד הבריאות: קוליפורמים במי השתייה בקריית יהודית

דגימות מים שנעשו לפני יומיים גילו ממצא חריג של קוליפורמים, חיידקים העלולים לגרום בין היתר לשלשולים - ומצויים בדרך כלל במערכת העיכול של בעלי חיים ובצואתם

קוליפורמים במי השתייה בקריית יהודית (צילום הדמיה: PEXELS / CC0)

בדיקות מלפני יומיים גילו כי במי השתייה בקריית יהודית ישנה כמות חריגה של קוליפורמים - חיידקים המצויים במערכת העיכול של בעלי חיים וגם בצואה. התוצאות היו זמינות באתר משרד הבריאות, אבל בתאגיד המים סירבו לפרט מדוע יש להרתיח את מי השתייה בקריית יהודית ומה טבעו של הזיהום שנדגם במים. תמוה, כשמשרד הבריאות בעצמו פרסם את הנתונים לפני יומיים:
צילום מסך מתוך אתר משרד הבריאות: כמות חריגה של קוליפורמים במי השתיה
הבוקר, כאשר יצאה ההודעה לתקשורת, גולשים בקבוצת הפייסבוק "באר שבע ביחד'' הביעו תמיהה על החלטת תאגיד המים שלא לפרסם את הסיבה.  רבים הפנו את התושבים בבאר שבע לאתר משרד הבריאות, שם המידע היה זמין מה-28 בינואר. תשובי באר שבע ראויים לקבל את התמונה המלאה, בעיקר במידע הנוגע לבריאותם, שצריך להיות שקוף ונגיש בכל עת, לרבות גורמי סיכון, טבעם וזאת בזמן אמת. החשד עלה אצל הגולשים, כאשר הועברה דרישה לא להתשמש במתקנים לטיהור מי שתיה. 

התקלה מתוחמת לקריית יהודית בלבד. בשכונות אחרות בבאר שבע אין כלל בעיה במי השתיה. 

בתאגיד המים אף הועברה דרישה להצמד ללשון ההודעה שלהם, במלי למסור את טבעו של הזיהום, אבל הבדיקות הזמינות לכלל הציבור באתר האינטרנט של משרד הבריאות חשפו כי כבר ב-28 בינואר נמצאו 25 יחידות CFU/100 ml של קוליפורמים במי השתייה בקריית יהודית. 

אסור שקוליפורמים יימצאו במי השתייה. המדד התקין הוא 0. בבדיקות מיקרוביאליות בנקודת הדיגום קריית יהודית-בניין ישפרו נמצאו 25 CFU/100 ml (היחידה לכימות קולוניות חיידקים במים). חיידקי קולי עלולים לגרום לשלשולים, להקאות ולחום, אולם מושמדים בהרתחה. הם מצויים בירקות, פירות ובשר שבאו במגע עם הזיהום או שטופלו על ידי מי שקודם לכן נגע במקום מזוהם או לא הקפיד על הגיינה אישית. 

לא ברור כיצד חיידקים המצויים בצואה, הגיעו למערכת המים, אך סיבה אפשרית היא חילחול של מי ביוב למערכת המוליכה את המים לקריית יהודית. 

עם זאת, גם הערב העדיפו בתאגיד המים להסתפק בהודעה לקונית, אותה דרשו לפרסם ככתבה וכלשונה:
"לידיעת הציבור, בהמשך להודעה שהופצה הבוקר - התאגיד מדגיש כי בהנחיית משרד הבריאות ועד להודעה חדשה, יש להרתיח מים שנועדו לשתייה ולהכנת מזון -בקריית יהודית בלבד! לתשומת ליבכם, יש להימנע גם משימוש במתקני טיהור מים ביתיים שנועדו לשתייה. העדכון הבא בנושא יופץ מחר, יום ד' ה 31.1.18 עד השעה 10:00 בבוקר - וזאת לאחר קבלת הנחיות סדורות בנושא ממשרד הבריאות. התאגיד פועל לטיפול בנושא בסדר עדיפות עליון תוך תיאום מלא מול כלל הגורמים הרלוונטיים, זאת על מנת לסיים את האירוע ולאפשר חזרה לשגרה בהקדם האפשרי".

מפת האיזור הנגוע בזיהום הקוליפורמים - מתוחם בקו בצבע ירוק בהיר (מי שבע)
​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load