• 23 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עכשיו זה, כנראה, סופי: דיירי ככר קפלן יפונו מהבניין המסוכן

ב-8 לפברואר דיירי הבניין ברחוב ככר קפלן, שהוכרז מסוכן, יפונו מבתיהם לתקופה בלתי ידועה. עיריית ב''ש: ''הפינוי יעמוד בתוקף עד לקבלת אישור של גורם מקצועי מוסמך על תקינות המבנה וביטול הצו''

הצו שנתלה על דלתות הדיירים (צילום הבניין ברקע: גוגל מפות)

תושבי ככר קפלן 12 יפונו מבתיהם ב-8 בפברואר, אחרי שלא הצליחו להשלים את ההליכים לשיקומ הפיזי של הבניין, שהוכרז מסוכן. במהלך החודשים האחרונים נעשו ניסיונות, מצד התושבים ומצד עיריית באר שבע, למנוע את רוע הגזירה, אולם כעת, על מנת לבצע עבודות לייצוב הבניין, יהיה על הדיירים לעזוב את הבניין, לתקופה בלתי ידועה.

זו הפעם הראשונה שנערך בבאר שבע פינוי דיירים בהיקף כזה, בשל הכרזת מבנה כמסוכן. כזכור, בדיקות הנדסיות שנערכו בבניין גילו כשלים מהותיים, בהם הפרשי גובה בין שני הבניינים בשל בעיות בתומכות הבניין, סדקים, חלקים מהקונסטרוצקיה שהיו עשויים מחומרים רכים שאין בהם כדי לשאת את משקל הבניין ועוד. 

הבוקר, שני, דיירי הבניין גילו על דלתות הבתים הודעה המפנה אותם לחברת עמידר, על מנת לבדוק זכאות לסיוע בשכר דירה. הדיירים יצטרכו, בטווח של מעט יותר משבוע מהיום, למצוא לעצמם מקום מגורים חדש, בשוק הפרטי בבאר שבע, כשהם למעשה לא יודעים לכמה זמן הם עוזבים את בתיהם. יהיה עליהם לפנות מהדירה חפצים אישיים, להם יזדקקו בבתיהם הזמניים. הדיירים יצטרכו להתחיל להתארגן כבר בימים הקרובים.  מה שלא ברור, הוא מה יהיה על אותם דיירים השוכרים בתים בבניינים ושלימו את שכר הדירה מראש. 

''ניסיתי לקבוע פגישה עם ראש עיריית באר שבע, אבל הסבירו לי שלוח הפגישות שלו מלא לחצי שנה מראש ושעיריית באר שבע כלל לא קשורה לעניין הדיירים, חוץ מדלאוג לשלומנו - לפנות אותנו מהדירה ושהם מדברים עם הנציגים שלנו", סיפרה דיירת בבניין, אשר כמו אחרים, אובדת עצות.

מהנדסי קרקע סרבו לבדוק את הבניין, מספרים לנו דיירים ובגלל זה, הם לא הצליחו לעמוד בתנאים שנקבעו בהסכם בינם לבין העירייה - דיווח אחת לשבועיים על מצבו של הבניין. במחלקת ההנדסה של עיריית באר שבע לא יכלו לקחת על עצמם על האחריות לשלום הדיירים בבניין המסוכן והיום הדיירים קיבלו (שוב) הודעת פינוי. הפעם, כך זה נראה, מדובר בהודעה רצינית לגמרי.  

כמה בניינים באותו מצב יש בבאר שבע?

הבניין בככר קפלן הוא בן לפחות 50 שנה והוא יחסית חדש בשכונה הותיקה. בשכונות הותיקות בבאר שבע מאות מבנים שנבנו בשנות ה-50, ה-60 וה-70, חלקם בני כמעט 60 שנה ויותר. יש מבנים שלא ניכרים עליהם השנים שעברו, בעיקר בגלל שבעליהם שמרו עליהם. אבל אחרים נפגעו, בשל גורמים שונים: נזילות, נזילות ביוב שעלולות ליצור קורוזיה ועוד. אף אחד לא יכול לערוב לכך, שסיפור הדיירים בככר קפלן לא יחזור על עצמו שוב. 

מעיריית באר שבע נמסרה התגובה הבאה: "הצו יכנס לתוקפו בתאריך 8.2.18.  הפינוי יעמוד בתוקף עד לקבלת אישור של גורם מקצועי מוסמך על תקינות המבנה וביטול הצו. עיריית באר שבע העמידה לטובת הדיירים בנוסף לגורמי המקצוע בתחום ההנדסי ,גם צוותי קהילה ורווחה אשר ילוו אותם ברגישות ככל שיידרש".


תגובות

End of content

No more pages to load