• 18 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

קצבאות הנכות לא עודכנו: ''בוחרים בין אוכל לתרופה או חימום הבית''

כעס ואכזבה ובעיקר, חוסר וודאות איך יעברו את החודש: קצבאות הנכות הועלו ב-8 שקלים בלבד, זאת אחרי ששכר ההשרים והח''כים הועלה ב-5,000 שקלים

הפגנת הנכים מול הכנסת (צילום מתוך עמוד הפייסבוק של ''נכה - לא חצי בן אדם'')

הבטיחה  - ולא קיימה: נכים רבים בבאר שבע  - אך למעשה בארץ כולה - נדהמו אתמול לגלות שקצבאות הנכות נותרו כמעט כשהיו, למעט המצדה למדד בסך שקלים בודדים. ''אני מתבייש, שאני צריך לבחור בין לחמם את הבית, בין לאכול או לקנות תרופה", אומר בנימין, בן 47, תושב באר שבע, שאתמול גילה שבחשבון שלו הופקדו החודש מעט יותר מ-2400 שקלים, קצבת הנכות הזעומה ממנה הוא צריך להתקיים. בנימין לא רוצה להיחשף, ''כי זה מביש, כי מה ייתן הפרצוף שלי, או תמונה שלי יושב על כיסא הגלגלים''. גם אחרי מעט סיוע מהמשפחה ומיצוי הזכויות המגיעות לו, בנימין מתקשה לתפקד. ''מה זה 2,432 שקלים לחודש? מישהו יכול לחיות מזה?".

משפחה אחרת בבאר שבע, שביקשה להישאר אף היא בעילום שם, ניהלה מאבק ארוך, יקר ומתיש, על מנת בכלל למצות את זכותו של אב המשפחה, שחלה במהלך עבודתו, לקצבת נכות. ''כשעבדתי יכולתי לספק למשפחה שלי הכל: קניות לשבת, לעזור לילדים, קצת מנוחה בנופש, באיזה מקום עממי בארץ. אחרי זה, כשחליתי, הכל נחרב. הקצבה לא מספיקה אפילו לאוכל".

אחוז הנכים בבאר שבע - גבוה מהממוצע הארצי

על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי, 5 אחוזים מתושבי באר שבע, 10,275 איש, מקבלים קצבאות נכות כללית, כמעט כפול מהממוצע הארצי. 1,998 ילדים מקבלים קצבת ילד נכה וגם כאן האחוז של הילדים הנכים באולכוסיית באר שבע גדול מהממוצע הארצי. 6,011 איש מקבלים גמלת סיעוד. רבים מהם נזקקים לסיוע של עמותות ומתנדבים בקהילה, בצרכים בסיסיים כמו מזון. הרשתות החברתיות המקומיות מרבות להציג פניות לעזרה. רבים נזקקים לשירותים יקרים על מנת שבכלל יוכלו למצות את הזכויות שלהם ואחרים פשוט מרימים ידיים.

חברי הכנסת והשרים העלו לעצמם את השכר ב-5,000 שקלים, אך לא עמדו במילה שלהם מול הנכים

כזכור, מליאת הכנסת אישרה לאחרונה, פה אחד, בקריאה טרומית, את הצעת חוק של חבר הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) וקבוצת חברי כנסת להעלאה מדורגת של קצבאות הנכות מ-2,432 שקלים כיום ל-4,300 שקלים. ההצבעה בוצעה בתמיכת שר העבודה והרווחה, חיים כץ.

במקביל, אישרו חברי הכנסת והשרים אישרו לעצמם העלאת שכר, בסך של כ-5,000 שקלים. ההעלאה לוותה בביקורת ציבורית רבה, אך אושרה ברוב גדול. קצבאות הנכים, לעומת זאת, לא הועלו. הדיון בהם תקוע בגלל מאבקים פוליטיים.

תזכורת: בסוף ספטמבר 2017 הגיעו ארגוני הנכים והממשלה בתיווכה של ההסתדרות, להסכמה על פיה יונהג מתווה,  אשר יהווה את הבסיס לחקיקה להעלאת הקצבאות.

המתווה כלל ארבעה קווים מנחים: העלאת הקצבאות ל-4000 שקלים ב-4 פעימות, הצמדת הקצבה לשכר הממוצע במשק, הורדת רכיב ה"דיסריגארד" (הסכום אותו יכולים מקבלי הקצבאות להתשכר מעבודה, מבלי שיאבדו את הקצבה שלהם) והשוואת הסכומים של כל מקבלי הקצבה.

המתווה תקוע, מועד מימושו אינו ידוע

מאז הוסכם על המתווה, אין התקדמות בחקיקה.שר הרווחה, חיים כץ, הופתע לגלות שהנוסח של החוק לא הולם את ההצעה שלו. נוסח החוק שהועבר היה של משרד האוצר, שהועבר בהצעת מחליטים כחלק מתקציב 2018. בנוסח זה ישנה התחייסות רק לשתי פעימות ואין הצמדה לשכר הממוצע במשק. בשם כך, החוק הוקפא לזמן בלתי ידוע. 

הפגנת הנכים מול נמל אשדוד (שידור חי שהועבר בעמוד הפייסבוק של מטה מאבק הנכים, קולה של נעמי מורביה)


בארגון "נכה - לא חצי בן אדם" אומרים היום: "משה כחלון, בגדת בנו. היום ה-28.1.18 רבע מיליון נכים ציפו לראות תוספת לקצבת הנכות, זו שנלחמנו עליה שלוש שנים והממשלה כולה התחייבה שתיכנס לתוקף היום. במקום זאת, קיבלנו את התוספת השנתית בסך 8 שקלים! כן, קראתם נכון. זאת בגלל שהקצבה עדין צמודה למדד ולא לשכר הממוצע במשק כפי שמחייב ההסכם. מלחמות הקרדיטים ניצחו את טובת הנכים".

"המכתב ששלחנו בשבוע שעבר לשר האוצר ''החברתי'', עליו חתומים 35 ארגונים חברתיים מובילים, טרם זכה למענה ונותרו ימים ספורים לסוף החודש. אתמול התבשרנו שיו''ר ועדת העבודה והרווחה, ח''כ אלי אלאלוף, שאמור לכנס דיון דחוף להכנת הצעת החוק להעלאת הקצבאות יפרוש בסוף הקדנציה כאות מחאה נגד גירוש פליטים. נראה שענייני פליטים והגירה מטרידים אותו עד כדי התפטרות בעוד שרבע מיליון נכים, אזרחי מדינת ישראל, הממתינים כבר שנים, יאלצו להמשיך להעביר את ימי החורף ללא חימום, אוכל ותרופות. אולי עדיף שהיינו פליטים".

"אנו קוראים לשר האוצר משה כחלון ולמנכ''ל משרדו, שי באב''ד, להתעשת! העבירו את הצעת החוק עוד השבוע! זה הזמן לשים את הפוליטיקה בצד ולדאוג לנטו נכים. כל יום שעובר הינו קריטי וההשלכות קטלניות".


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load