• 23 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בחסות המדינה: 500 דירות להשכרה לטווח ארוך ייבנו על שדרות רגר

בחזרה לדיור הציבורי? ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי הודיע היום, כי ייבנו מאות דיור להכשרה ארוכת טווח בחסות המדינה - על שד' רגר, הנחשב למיקום איכותי בבאר שבע

שדרות רגר בבאר שבע. 500 דירות להשכרה בלבד? (צילום: גוגל מפות)

האם המדינה חוזרת לפתרונות של דיור ציבורי? לראשונה, אחרי לפחות ארבעה עשורים, תיבנה בבאר שבע בניה להשכרה ארוכת טווח. ראש מטה הדיור, אביגדור יצחקי, הודיע דברים ברוח זו בפגישה עם נציגי ארגון הקבלנים והבונים מב''ש וירושלים, שנערכה הבוקר.

אם התוכנית תצא אל הפועל, מדובר בפתרון למי שלא יכולים ליטול משכנתאות או לחילופין, אינם מתכננים להתגורר בבאר שבע תקופה ארוכה. עדיין, יש הרבה שאלות פתוחות באשר לכדאיות הכלכלית של פרויקט כזה. אם הוא יעשה על ידי המגזר הפרטי, מחירי ההשכרה צריכים לשקף סכום שיהיה בו רווח ליזמים. מצד שני, באוצר נחושים להוריד את מחירי הדיור והדרום אכן חווה את הירידה החדה ביותר בחודשים האחרונים.

מדובר ב-500 יחידות דיור, על שדרות רגר, נקודת מרכזית מאוד בבאר שבע, שבינו בחסות המדינה על קרקעות שישווקו בקרוב. עם זאת, מדובר בהשכרה במחירי השוק הפרטי, החופשי ולא בדיור מסובסד למיעוטי יכולת, אשר הינם אחד המגזרים המוחלשים בעיר: סעיף הדיור מהווה הוצאה כבדה אפילו עבור מי שעובדים, אך משתכרים את השכר הנהוג בבאר שבע. 

בניה להשכרה נהוגה באירופה וארצות הברית, במיוחד בערים הגדולות, בהן הנדל''ן יקר, אך מבוקש בשל אפשרויות התעסוקה. באמסטרדם, למשל, הדיור להשכרה ארוכת טווח נתון לפיקוח ממשלתי ונקבעים בו לא רק מחירים, אלא תנאי החוזה. בישראל, אין הסדרה של ממש בשוק הפרטי.

בבאר שבע, דווקא תושבי המקום הצעירים הם אלה המתקשים לגייס את המיליון ויותר השקלים הדרושים לקניית דירה ממוצעת בעיר, במיקום נוח יחסית. הבנקים מקשים מאוד על מתן המשכנתאות ממי שלא ממש איתנים כלכלית. לעומתם, משקיעי הנדל''ן יכולים למצוא בעיר בתים זולים ולהפוך אותם לנכסים להשכרה. בחודשים האחרונים ניכרת יציאה איטית של המשקיעים ואפילו ירידה במחירים, אך הדיור בבאר שבע עדיין יקר עבור המקומיים. 

מכרז מחיר למתשכן, כמו גם בניית עשרות אלפי דירות חדשות בבאר שבע, עדיין אינם פותרים את הבעיה של הזוגות הצעירים בעיר. בין הניגשים למכרז גם כאלה שלא מתגוררים בבאר שבע, אך רצו לרכוש קורת גג במחיר מוזל, שככל הנראה תהפוך בעצמה לנכס מניב: אם מקום העבודה שלהם במרכז ומרכז החיים שם - לא סביר שיעקרו לבאר שבע.

שדרות רגר נחשב למיקום מרכזי בבאר שבע ובשנים האחרונות, עבר מתיחת פנים רצינית. בעתיד הרחוק, עתידה לעבור במקום רכבת קלה. המיקום מבוקש על ידי קבלנים, המוכנים לבנות אפילו בשטח הקטן שהיה פעם חניית נווה שבא. בנוסף, יש בבאר שבע כוונה לצופף את העיר, על פי תוכנית המתאר, עם בניה מסיבית בקרבת הגרנד קניון ובשכונה ג'. מגמה זו נתקלת בביקורת ציבורית רבה, שכן דווקא הכבישים והרחובות הצרים לא ערוכים לחניית כלי הרכב הרבים. כבר כיום עורקי תחבורה מרכזיים בעיר פקוקים ברמות שלא היו מוכרות בעיר ובעייה החניה מתחילה להחריף, בעיקר אחרי שנהגים נאלצים מדי חודש מאות שקלים של דוחות.


תגובות

End of content

No more pages to load