• 22 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סוף לבועה? הדרום מוביל בירידת מחירי הנדל''ן

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום את מדד מחירי הנדל''ן, לראשונה כשהוא מפולח לפי אזורים בארץ. הירידה החדה, של 1.5 אחוזים, נרשמה במחוז הדרום

נדל''ן בבאר שבע. האם המחירים בדרך למטה? (צילום: גוגל)

האם רכבת הנדל''ן נעצרה בתחנת באר שבע? מנתונים שחושפת היום הללשכה הרמכזית לסטטיסטיקה עולה, כי  בחודשים אוקטובר-נובמבר 2017, נרשמה ירידת כללית במחירי נדל''ן בחלק מהמחוזות. הירידה החדה ביותר הייתה בדרום: 1.5 אחוזים.

לשם השוואה, בתל אביב, האיזור המבוקש ביותר הייתה ירידת מחירים חודשית של 0.8% בהשוואה לחודשים ספטמבר-אוקטובר.  בירושלים ובצפון הייתה ירידה גדולה  של 1.3% כל אחד. במחוז המרכז לעומת זאת נרשמו עליות מחירים של 0.8% ואילו במחוז חיפה של 0.6%.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה החלה לפרסם את דד הנדל''ן כשהוא מחולק לשישה מחוזות.  בלמ"ס מדגישים, עם זאת,  כי הנתון המתייחס לירידה שנרשמה בחודשים אוקטובר-נובמבר איננו סופי. קיימות עסקאות נוספות שבוצעו בתקופה זו וטרם דווחו. כחלק מיישום מסקנות הוועדה הציבורית לעניין בינוי ודיור, הלמ''ס תתחיל לפרסם מידע מפורט, לרבות לפי ערים גדולות.

ירידת המחירים בבאר שבע מצטרפת למדדים נוספים שפורסמו לאחרונה, הנוגעים לכלכלת העיר: מחקר שנערך באוניברסיטת בן גוריון מנפץ לרסיסים את התפיסה, על לפיה מעבר צה''ל לנגב יגרום לשגשוגו: אנשי הקבע אינם ממהרים לעבור דרומה, פרויקטים גדולים מעוכבים לזמן בלתי מוגדר וגם אם יהיה מעבר לדרום - אנשי הבצא יגורו בשכונות וביישובים משלהם. 

עניין אחר, הוא היציאה השקטה של משקיעי נדל''ן מבאר שבע, חלקם אף מוכרים את הדירות במחירי הפסד. רק לפני כשנתיים פשטו משקיעי נדל''ן על באר שבע, בה ניתן היה למצוא בתים בזול ולהשכיר אותם במחירים גבוהים יחסית. מחירי הנדל''ן, לרבות מחירי השכירות, עלו מאוד בבאר שבע בשנים האחרונות והכניסו לשוק שחקנים, בהם שחקנים לא מקצועיים. 

תוכנית מחיר למשתכן, במסגרתה ייבנו אלפי יחידות דיור בבאר שבע והבניה המואצת של שכונות חדשות בעיר, גם הן תרמו לירידת  המחירים. עם זאת, לא מדובר בירידה ההופכת את הדיור בעיר לבר השגה עבור מרבית הצעירים המשתכרים את רמות השכר המשולמות בעיר. עדיין, הבנייה ברובה יקרה ובמציאות בה הבנקים מקשים על מתן משכנתאות. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load