• 20 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

המבנה המסוכן בככר קפלן: האם הדיירים עומדים שוב בפני פינוי?

תסבוכת סביב הצלת המבנה בשכונה א': יועצי קרקע מסרבים, מבלי להסביר, לערוך דוח החיוני לחיזוק המבנה ומשכך המהנדס האזרחי שמונה לטפל בסוגיה הודיע: ''לא אשא באחריות כל שהיא ליציבותו של המבנה''

המבנה בסכנת קריסה, מהנדסים מסרבים לערוך סקר קרקע (צילום ארכיון)

''לא אשא באחריות כל שהיא ליציבותו של המבנה'', כך מודיע המהנדס האזרחי שמונה לטפל במבנה ברח' ככר קפלן 12, בשכונה א' בבאר שבע, שהוכרז מסוכן, במכתב שהופנה לאינג' מאיר צ'צ'שוילי, מנהל מחלקת איכות הבניה ומבנים מסוכנים בעיריית באר שבע. 

בין היתר כותב המהנדס: "עד היום נבצר ממני ומנציג הדיירים לקבל מפת מדידה ודו"ח קרקע למבנה. בחודש האחרון, פנינו למיטב יועצי הקרקע בישראל בבקשה לקבלת הנחיות תכנון, אולם כולם, ארבעה יועצי קרקע, סירבו להיות מעורבים בפרויקט. מטבע הדברים, מצבו הפיזי לרבות דוחות מכון התקנים, הועברו לידיעתם עת התבקשו למתן חוו"ד לביסוס המבנה. כל היועצים , למעט האחרון שבהם, אף לא טרחו לנמק את סירובם".

על פי הסכם בין נציגי הדיירים לבין העירייה, יש לערוך בדיקות קבועות, לוודא את יציבות המבנה, וזאת עד שיתקונו הליקויים. אי עמידה בתנאים, עלולה להביא לפינוי הדיירים, היות והמבנה הוכרז מסוכן. לפני כשנה התגלו כשלים במבנה. דיירת פונתה מדירתה והחלו עבודות חיזוק, אולם בבדיקה מעמיקה, עלה כי המבנה סובל מבעיות חמורות, אשר עלולות להביא לכך שיהיה צורך לפנות ממנו את דייריו. צעדים בנושא אף נעשו לפני כחודש, ואז הושגה פשרה, שאפשרה לדיירים להישאר בביתם.
המבנה בככר קפלן 12 (צילום: גוגל מפות)​​​​​​​

"בתאריך 18.1.2018 , ביצעתי את הביקור האחרון במבנה יחד עם יועץ קרקע. המבנה נמצא ללא שינוי מאז ביקורי הקודם. בהעדר דו"ח קרקע, אין באפשרותי לתכנן את חיזוק המבנה היה ומערכת הביסוס מהווה מרכיב משמעותי במהות החיזוק", מסביר המהנדס.

"אני מבקש להבהיר כי בהתאם לנוסח המינוי שהתקבל ממשרדך, אחריותי מוגבלת לדיווח על שינוי במצבו של המבנה אחת לשבועיים עד שלושה שבועות. נכון למועד מכתבי זה, לא חל כאמור כל שינוי ביציבות המבנה. לאור הדברים, היה ואין בידי חוו"ד יועץ קרקע, ואין בהערכתי מועד לקבלת דו"ח קרקע, אני מבקש להודיע כי אין באפשרותי להתחייב למועד להשלמת תכנון חיזוק המבנה", מתריע המהנדס.

"במכתבך מיום 27.12.17 ומכתבי מיום 28.12.17 , התחייבתי לבצע מעקב שוטף ולדווח על כל החמרה במצבו ההנדסי, בטיחותי של המבנה. היה ובשלב זה, ככל ואין באפשרותי להשלים תכנון המבנה כמובהר לעייל, אני מבקש להבהיר כי לא אשא באחריות כל שהיא ליציבותו של המבנה", מציין. "בהעדר אפשרות לתכנון חיזוק המבנה, אני מבקש לבטל את הדברים במכתבי מיום 25.12.17 . מהסיבות הבאות: התכנון לא הושלם תוך חודש כפי שהערכתי. אין צפי להשלמת תכן חיזוק המבנה (בהעדר דו"ח קרקע)".

"לסיכום: אוכל להמשיך בתכנון חיזוק המבנה לאחר קבלת דוחות הרלוונטיים. איני קובע כל עמדה לגבי פינוי הדיירים", פוסק המהנדס.

ואילו הדיירים שוב במתח: ''שוב חזרנו למצב ההתחלתי וזה אחרי ששלימנו לא מעט על מנת להתחיל בבדיקות", אומרים לנו הערב דיירים בבניין. ''עכשיו באמת אנחנו לא יודעים מה יהיה ושוב נכנסנו לחוסר וודאות".
​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load