• 23 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בשבילכם זו רק פחית ריקה, בשביל לא מעט קשישים בב''ש זו פרנסה

רואים אותם בבתי הקפה, שואלים בפנים מבויישות אם הם יכולים לקחת את פחית השתיה שזה עתה סיימתם לשתות, או מחטטים בפחי אשפה, בחיפוש אחר בקבוקים ריקים. בשבילם, זה עוד כמה אגורות לרכישת ככר לחם

איש מחטט באשפה, מחפש דבר מה להציל (צילום: דני בלר)

רואים אותם בבתי קפה, בקניונים ולפעמים, ליד פחי אשפה בבאר שבע: יש מי שבשבילם אותה פחית ריקה שרובנו משליכים לפח, היא ההבדל בין לאכול או לא באותו יום. בעוד שחברי כנסת ושרים מעלים לעצמם את השכר בלא פחות מ-5,000 שקלים, אלפי מבוגרים, בהם נכים וניצולי שואה צריכים לעשות את הבחירה האכזרית בין תרופה לבין פרוסה. לרבים מהם אין פנסיות והם חיים מקצבה זעומה של הביטוח הלאומי. רבים יוצאים, מדי בוקר, לחפש פחיות ריקות, אותן הם ממירים בכסף במכונות בסופרים או במרכזי המחזור. 30 אגורות לפחית, סל כבד של פחיות ייתן להם במקרה הכי טוב, 20 שקלים.
עידו דיין. קורא לכולנו להיות קצת יותר קשובים למצוקה של אחרים (צילום: פייסבוק)
הם רחוקים מהעין ורחוקים מהלב. פוליטיקאים שבעים אפילו לא יכולים לשער איך זה מרגיש שאין לך מה לאכול. היום, צעיר מבאר שבע בשם עידו דיין, כתב דברים מרגשים שבחרנו להביא כאן:

"מדי שבת קונה שני קרטונים של פחיות זירו, שניים של  בלו ושני קרטונים של בירה .אף פעם לא חשבתי על עניין הפחיות או מה זה שווה. לפני שלושה חודשים הייתי בסופר ובזמן שהקופאית עושה לי חשבון, ממש בצמוד אליה הייתה מכונת  מיחזור פחיות. בזמן הזה היה שם אדם מבוגר שהייתה לו שקית מלאה בפחיות ריקות  וכאשר סיים להכניס את כולן למתקן וקיבל לידיו את העודף, הוא הלך לקנות בכסף הזה לחם".

​​​​​​​"קודם כל - התביישתי. הוא יכול היה להיות סבא שלי, שפחיות יכולות להאכיל אותו. התביישתי. שנסעתי הביתה המקרה הזה לא הפסיק להציק לי ומאז החלטתי לא לזרוק שום פחית. שאני מסיים אני שוטף אותה ושם בצד. פה אתם ניכנסים לתמונה. בגלל שיש לי חברים שאני אוהב ובוטח בהם: אני מבקש שאם אתם מכירים זקן או זקנה שגר ליידכם שמתעסקים בזה. בבקשה תתנו לו ואם לא נעים לכם תגידו לי ואני יגיעה לכול מקום כדי לתת להם את זה. הפחיות האלה זה יכול להיות הלחם,חלב.או סתם בקבוק מים שבשבילנו זה ממש כלום. ואם אפשר לעזור! אני שם. אז בבקשה מכם רק למבוגרים. לא צעירים או אספנים של פחיות,רק למבוגרים. תעשו שיתוף שבאמת זה יגיע לידיים שצריכות את זה, יאללה אני ממתין".


תגובות

End of content

No more pages to load