• 23 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ד''ש מהעבר: אוסף צילומי תלת ממד של ב''ש מלפני 90 שנה - כך היינו

בין עשרות מיליוני הפריטים השמורים בספריית הקונגרס באצרות הברית, אוסף צילומים מרהיב של העיר באר שבע, חלקם בתלת ממד, אחרים בצבע. מי צילם אותם ולמה ואיך הם נשתמרו?

באר שבע, 1920, רחוב אל-עטאונה (קק''ל כיום) צילום: הארכיון הדיגטלי של ספריית הקונגרס / נחלת הכלל)

חשוב לנו, כבאר שבעים, להכיר את ההסטוריה שלנו, כי היא מרתקת, עשירה, כי עלמנת למצוא אותה צריך לערוך חיפושים ותוך כדי, לגלות עולם עשיר. 

הרבה לפני  אותה באר שבע שאנחנו מכירים, הייתה פה באר שבע אחרת, תוססת, צבעונית - שממנה נותרו היום רק עדויות אילמות ומעטות. מיסודה, בתחילת המאה ה-20 ועד לכניסת צה''ל לעיר, ב-1948, הייתה כאן עיר צבעונית למדי. היו בה מסחר, היה בה לא מעט מאבקים וגם פוליטיקה בין שבטית, היו בה שוק תוסס, תחנת רכבת פעילה והיא הייתה מרכז חשוב ונקודה אסטרטגית לתורכים תחילה ולבריטים אחר כך. 

באר שבע, כפי שמשתקפת באוסף הצילומים המרתק היה, היא מה שאנחנו קוראים היום ''העיר העתיקה''. חלק גדול מהמבנים לא שומר ובמהלך שנות השבעים והשמונים, אף כוסה בטיח או שהאלמנטים המקוריים שלו פורקו. רק בשנים האחרונות, זוכה העיר העתיקה לתשומת לב מיוחדת ונעשים מאמצים להציל את מורשתה.

(לאוסף המלא)

בשנים האחרונות נעשתה עבודת שימור של בתי המושל, בית הספר לבנות, המסגד, חלק מבתי העיר העתיקה ואפילו באר שנמצאה באקראי תוך כדי עבודות שיפוץ. 

השוק בבאר שבע, 1947. הקריין הבריטי, איך נאמר, לא היה פוליטיקלי קורקט (צילום: BRITISH MOVIETONE)
​​​​​​​


אוסף הצילומים המצוי בידי ספריית הקונגרס בוואשינגטון, ארצות הברית, צולם בין השנים 1920 ועד 1946, על ידי שירות הצילום של הקולוניה האמריקאית ושירות הצילום ע''ש מאטסון. הקולוניה האמריקאית בירושלים נוסדה על ידי אנה והוראשיו ספאפורד, בשנת 1871. הם שאפו להקים בירושלים קהילה נוצרית אידיאלית, שתחיה על פי ערכי הנצרות הישנים. השניים עזבו את שיקאגו, אחרי ששריפה גדולה כילתה חלקים מהעיר. הקהילה הנוצרית הזו זכתה באמונם של יהודים ומוסלמים כאחד ועסקה בפעילות צדקה ובמתן עזרה רפואית לנזקקים. שירות הצילום שלה סייר בחרבי הארץ ותיעד את החיים בארץ הקודש, בין היתר בבאר שבע.

הצילומים צולמו במצלמות גדולות, בחשיפה ידנית, על גבי לוחות ניטראט, חומר מאוד דליק כשלעצמו ומתכלה במהירות אם הוא לא נשמר בתנאים קפדניים. הצילומים הן ברובם בשחור לבן ומיעוטם בצבע. חלקם נפגמו. אחרים נשתמרו בכל הדרם. חלק מהצילומים הם בתלת ממד, בשיטה הנקראת סטריאוגרמה. עם ציוד מתאים, התמונות, בנות 80 ו-90 שנה, מתעוררות לחיים בתלת ממד. פה נראה שוק תוסס שקפא בזמן. שם, שייח' מכובד ממשפחת אל-סאנע, לבוש בבגדים מסורתיים. הצילומים מרתקים.

האוסף נתרם לספריית הקונגרס על ידי אריק ואידית מאטסון, צאצי הצלם, בשנת 1978 ושומר בהקדפה רבה. 

ספריית הקונגרס של ארצות הברית הנגישה לקהל הרחב, באתר האינטרנט שלה, ''זיכרון אמריקאי'', אוסף של מיליוני פריטים: תמונות, ספרים שנסרקו ל-PDF, הקלטות וסרטים, הניתנים לצפיה ולהורדה. מדובר בפרויקט השימור הגדול ביותר, אשר מאז 1990 דואג להמרה לפורמט דיגיטלי של פריטים הסטוריים, אוספים ומנגיש לקהל הרחב, בעולם כולו, עולם שלם של ידע, הסטוריה ומורשת. חלק מהצילומים באוסף (קרדיט: MEM.LOC.GOV / American Colony Photo Department or its successor, the Matson Photo Service / נחלת הכלל)


מבט כללי על העיר באר שבע, תלת ממד, 1936​​​​​​​

המושל ומועצת העיר באר שבע, שנות ה-20 - בכניסה למה שהיום מוזיאון הנגב

באר מים בבאר שבע. מפריחים את השממה ב-1920

קידוח מים בבאר שבע, שנות ה-30

חווה חקלאית ניסיונית בבאר שבע. ביקור בכירים ומפגש עם נכבדי הבדואים (שנות ה-30)​​​​​​​
שייח' חמד אל-סאנע בבאר שבע, תמונת תלת ממד, 1936

אם ותינוק, משבטי האיזור, שנות ה-20, צילום תלת ממד

חגיגה של השבטים הבדואים בבאר שבע, צילום תלת ממד, שנות ה-30


מתמקחים בשוק המציאות. ככל הנראה, המקום הוא קק''ל מעט לפני באר שבע ארבהם כיום, שנות ה-30

השוק הססגוני של העיר באר שבע, לפני יותר מ-90 שנה, כיום רחוב קק''ל, אז רחוב אל-עטאונה

תגובות

End of content

No more pages to load