• 23 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

גלנט, על הבניה הבלתי חוקית: ''אסור לנו לאבד את האחיזה בדרום''

''כאשר אני מגיע לנגב ומסתכל על סביבת ב''ש אני מזדעזע מכמות הבנייה הבדואית הבלתי חוקית של השנים האחרונות'', אמר - אבל האם עשרות אלפי יחידות הדיור שהוא מבקש לבנות הן בהישג ידם של צעירים מקומיים?

השר גלנט, בכנס (צילום: ששון תירם)

כ-100 נציגי תנועות ההתיישבות השתתפו היום בכנס התנעה של משרד הבינוי והשיכון לקראת יצירת תכנית אסטרטגית לבניית 40,000 יחידות דיור בנגב ובגליל. לראשונה, כינס משרד הבינוי והשיכון את נציגי תנועות ההתיישבות בישראל, לכנס בנושא מימוש החזון הציוני בהתיישבות.

שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל') יואב גלנט: ״ארץ ישראל תיבנה בידי עם חרוץ המוכן בכל מחיר להפוך את השממה והחרבה לנווה פורח - אמר בן גוריון לפני יותר ממאה שנים, והיום אנו מתניעים תכנית אסטרטגית אשר מהווה צעד משמעותי למימוש החזון הציוני בהתיישבות. אני מייחס חשיבות עליונה לשיתוף פעולה עם צעירי וצעירות תנועות ההתיישבות, אשר מיישמים בדורנו, הלכה למעשה, את חזון ההתיישבות הציוני. שיתוף פעולה שכזה יוביל לתנופת פיתוח ויישוב אדירה בנגב ובגליל, וליישום הגשמת החזון המשותף - יישוב ופיתוח הארץ בכל שטחיה. עבור כולנו בית לאומי הוא ארץ ישראל. בנוסף על בניית בתים אנו במשרד הבינוי והשיכון רואים כמשימה את בניין רוח הנוער הציוני הבונה ומיישב את הארץ."

בנוסף הוסיף השר גלנט: "אני חרד לאחיזה הציונית במדינת ישראל, אני תולה את תקוותי בנוער המצוין שלנו שיוביל את פיתוח ויישוב הארץ בכל חלקיה. אסור שיתרחש מצב בו על רקע לאומני ופלילי יפגעו בחקלאים וביישובים , לא יכול להיות שלא יתאפשר מצב של התיישבות היכן שהמדינה מחליטה להתיישב בגלל התנגדויות של פורעי חוק בעיקר על רקע לאומני. אסור לנו לאבד את האחיזה בדרום. פיקדתי שנים ארוכות בגזרת הדרום, היום כאשר אני מגיע לנגב ומסתכל על סביבת העיר באר שבע אני מזדעזע מכמות הבנייה הבדואית הבלתי חוקית של השנים האחרונות. בחלקים מסויימים בגליל המרכזי המצב דומה. עלינו להחזיר את תנופת ההתיישבות היהודית לנגב ולגליל , זהו נושא העומד במרכז החזון הציוני."

בין התנועות אשר לקחו חלק בכנס ויהוו שותפות פעילות ביצירת תכניתו של משרד הבינוי והשיכון במרחב הכפרי ויישומה: תנועת איילים, קדמה - כפרי סטודנטים, בארצנו-מכינות קדם צבאיות, השומר החדש, בני עקיבא, האיחוד החקלאי, תנועת המושבים, התנועה הקיבוצית, תנועת אמנה, תנועת אור ועוד.

הדברים של גלטנט עומדים בניגוד לדברים שהשמיע השבוע ראש עיריית רהט, טלאל אלקרינאווי, בטקס החלפת מפקדי המחוז במשטרה, על פיהם, בשונה משכניהם היהודים, הבדואים רוצים קודם כל לחוש קרקע מתחת לרגליים וקורת גג מעל לראש. עד כה, רוב התוכניות להתיישבות הבדואים בנגב כשלו, ברובן בשל חוסר הבנה את הצרכים והרגישויות של המגזר: שבטים שלא מסוגלים לחיות עם אחיהם, בשל סכסוכים עתיקי יומין.  אלקרינאווי אמנם בירך על עקיפה בנושאי פשיעה, שלדבריו מצילה נפשות, אך ביקר את הרס הבתים, ללא פתרון של הסדרה ואת היעדר התעסוקה למגזר.

וזווית נוספת לתוכנית גלנט: אמנם בבאר שבע ובנגב בונים עשרות אלפי בתים, אבל במחירים שיליד המקום, המתפרנס במקרים רבים פחות משכר מינימום, לא יכול לעמוד בהם. אמנם בבאר שבע ובישוביי הסביבה מצב התעסוקה טוב יותר מאשר במגזר הבדואי, אבל נושא התעסוקה והשכר הנמוך הנהוג באיזור, גורמים לרבים לחפש את המזל שלהם במקומות אחרים.

תגובות

End of content

No more pages to load