• 23 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מקסים ומרגש: יעל אוריאלי, האישה שיוצרת בובות על פי ציורי ילדים

יעל אוריאלי, אמנית מיבנה, לוקחת ציורים של ילדים והופכת אותם לבובות. חלק מזמנה מוקדש לעבודה עם ילדים במחלקות אונקולוגיות. עכשיו היא רוצה להביא את הפרויקט לסורוקה ואתם יכולים לעזור לה

יעל אוריאלי משמחת ילדה עם בובה בדמות ציור (צילום: באדיבות יעל אוריאלי)

הרעיון גאוני ומקסים: ציור של ילד - או לחילופין, תמונה של אדם יקר - הופכים לבובה שאל ניתן לעמוד בפניה. בחלק מהזמן זוהי עבודתה של האמנית יעל אוריאלי, תושבת יבנה. בחלק מהזמן, היא מגייסת תרומות על מנת לעבוד עם ילדים במחלקות אונקולוגיות, בבית חולים ברחבי הארץ. הילדים מציירים ציור והיא הופכת את הציורים לבובות. התרומות מכסות את חומרי הגלם וחלק מהעבודה: ''אני לא מרוויחה מזה, זה כלל לא למטרות רווח חומרי, אלא משהו שאני עושה למען הנשמה".

אוריאלי לא למדה אמנות, אלא עושה שימוש בכשרונה הרב. הרעיון להפוך ציור לבובה, נולד בזמן מלחמת צוק איתן. היא ישבה עם בתה וציירו ביחד ציורים, על מנת להעביר את הזמן בין אזעקה לאזעקה ולהפיג את הפחדים. ''הסתכלתי בציורים וחשבתי שיהיה נורא נחמד לעשות בובות על פיהם". הבובות היו כל כך מקסימות, שהכישרון שלה עבר מפה לאוזן ותוך זמן קצר מצאה עצמה עסוקה בהזמנות. 

"אנשים שולחים אליי ציור או תמונה ואני עושה מהם בובה. אנשים בוגרים שולחים צילום, אני עושה בובה בדמותם או בדמות אדם יקר להם והחיבור שלהם הוא פשוט מיידי. אני מקבלת הזמנות לעשות בובות על פי ציורי ילדים. הילדים פשוט מתחברים לבובות. לעסק קוראים ''בובה מציור'' ואני מקבלת המון פירגונים".
יעל, עם ילדים שקיבלו את ציוריהם כבובות, במחלקות בבתי''ח (צילומים: אדיבות יעל אוריאלי)
הבובות שלה, בדמות אנשים בוגרים, הופכים את הצילום לבובה מקסימה, שיוצרת, כביכול, דמות בין מצחיקה לבין חמודה. אין מי שלא התאהב ביצירות של יעל. ציורי הילדים, עם זאת, הם דבר אחר לגמרי. הציור (לעיתים הקשקוש), הופך למשהו בעל חיים משל עצמו. יעל יודעת ללכוד את התום, את הצבעים העזים, את הצורות הלא מדויקות, מכניסה בהם חיוך, קריצה ואהבה. 

​​​​​​​אבל זה רק פן אחד של עבודתה. כאשר הקימה את העסק, כמו כל עסק בישראל, הייתה צרכה להתבסס, אך אחרי שנה של עבודה קשה, חשה שהגיעה הזמן לתרום לקהילה: "הילדים מציירים. הם נותנים ביטוי לדימיון שלהם, לתחושות שלהם, בנייר וצבעים.
אני עושה יצירה שבאה מיצירה. זה משמח את הילדים המקבלים את הציור שלהם בחזרה עם בובה בדמותו".

"רציתי להביא את השמחה הזו לילדים המתמודדים עם תהליכים מורכבים של החלמה ממחלת הסרטן,  מאושפזים במחלקות האונקולוגיות בבתי חולים, ברחבי הארץ. בכדי שילד יירפא, כך ידוע ומוכר היטב לעולם הרפואה, גם הנפש שלו זקוקה למענה. ילדים מחלימים טוב יותר כשהתחושה הנפשית שלהם טובה, כשהם שמחים ורגועים".
ילדה ציירה את קיטי, דמות שהמציאה. יעל הפכה אותה לבובה (צילום: באדיבות יעל אוריאלי)
כך יוצא, שיעל אוריאלי מקדישה חלק מזמנה לעבודה ללא מטרת רווח. היא מגייסת תרומות, בכדי לעבוד עם ילדים במחלקות אונקולוגיות ברחבי הארץ. היא יושבת לצייר איתם ואחרי כמה ימים, היא חוזרת עם הציור - ובובה בדמות הציור, שהיא יצרה.  "תהליך העבודה על כל ציור אורך בין יום ליומיים. אני מכינה גזרה שונה לכל בובה ויוצרת על פיה בובה בגודל 50 סנטימטר. הבובה עשויה מפליז ובד דמוי פרווה. מי שמחליט להשתתף בפרויקט, יכול לבחור את סכום התרומה ואף לכתוב מכתב לילד שיקבל את הבובה".


"רציתי להביא את השמחה הזו לילדים המתמודדים עם תהליכים מורכבים של החלמה ממחלת הסרטן,  מאושפזים במחלקות האונקולוגיות בבתי חולים, ברחבי הארץ. בכדי שילד יירפא, כך ידוע ומוכר היטב לעולם הרפואה, גם הנפש שלו זקוקה למענה. ילדים מחלימים טוב יותר כשהתחושה הנפשית שלהם טובה, כשהם שמחים ורגועים"
התגובות מרגשות, לפעמים עד דמעות, את יעל, שיושבת איתם משוחחת, יוצרת ואחי יום או יומיים, חוזרת עם היצירה ומעניקה אותו לילד המחלים. לאחרונה, היא קיבלה פניה של עובדת סוציאלית מהמחלקה האונקולגית לילדים שבבי"ח סורוקה, לצרף גם את ילדי האונוקלוגית לפרוייקט: "היא סיפרה לי, שהילדים החולים בפריפריה ובסורוקה זוכים למעט הפתעות ופינוקים, לעומת ילדים חולים בסרטן במרכז. אני, דרומית בנשמה, החלטתי להרים את הכפפה ולשמח גם את ילדי הדרום החולים. החלטתי שגם להם מגיע ובגדול! מגיעה גם להם הפוגה של שמחה בזמן האישפוז".

"מכיוון שאני לא יכולה לממן את הכל בעצמי, אני מזמינה אותכם לעזור לי ולתרום, אפילו סכום קטן יעזור. כ-ל הכסף שאאסוף 100% ממנו, הולך לטובת בובות לילדים בסורוקה", מספרת יעל.

היא מגייסת תרומות לפרויקט: ''אני חולמת שלא תהיה אף מחלקה אונקולוגית בישראל שתהיה מחוץ לפרויקט. אני רוצה שכמה שיותר ילדים המתמודדים עם מחלת הסרטן יזכו לקבל בובה מציור. כמובן, הכול תלוי בהיקף התורמים שיטלו חלק בפרויקט ויתרמו כסף".
ילד מאושפז צייר סוס ורוד עם פנים ירוקות, שיעל הפכה לבובה (צילום: באדיבות יעל אוריאלי)
"אין מילים לתאר את עוצמת הרגשות שאני חווה כל פעם במחלקה האונקולוגית, האהבה העצומה שהגיבורים האלו מחלקים, כוחות הנפש הלא נורמליים שלהם", מספרת לנו יעל. "המפגש כל כך מרגש לכולנו. כשאני מקבלת ציור ומכינה בובה, בתהליך אני נכנסת לנפשו של הילד ומכירה אותו קצת, במפגש, ברגעים האלו של הביחד הכל מתפוצץ: אומרי החמוד שהבטחתי לו שאני לא עוזבת את בי"ח עד שהוא יסיים בדיקה, בשביל לקבל את הבובה. טוני המקסים שחייל הקומנדו שלו (שאחרי 2 פגישות שלנו) הגיע בדיוק כמו שדמיין ואמר לי "בחיים לא הייתי מוצא כזאת בובה בחנות, את משוגעת איך עשית את זה בדיוק כמו בציור". ניקה הבובה ורקדנית הבלט שלה. אושרי והיצור שהמציא, שמחייך חיוך ענק מתחת למסיכה ומסביר לי כל חלק בבובה מה הוא אומר ואחרונה חביבה אופיר שאמרה:״אמא, לבובה הזו יש משהו מרגיע״. איזה כייף לי, אוהבת את כולם".כיצד ניתן לסייע?

לפרטים דרך האתר של יעל בלינק: http://bit.ly/2BgSDz2
ניתן להעביר תרומות גם בתשלום בכרטיס אשראי, בהעברה בנקאית. 
או בטלפון 054-9466462  - יעל .

הפייסבוק של יעל
​​​​​​​


צפו בראיון עם יעל אצל פאולה וליאון, בערוץ 12:

תגובות

End of content

No more pages to load