• 22 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

באר שבע: צו הארנונה 2018 - ההעלאות וההוזלות, מי ייהנה ומי יקטר?

צו הארנונה לשנת 2018 בב''ש, מביא איתו התייקרויות אצל אחדים והוזלות אצל אחרים. העסקים הקטנים בשכונות ייהנו מהקלות, בקריית יהודית הארנונה תעלה ותושווה למתחמים אחרים, עידוד לעסקים קטנים והיי-טק

איזור תעשייה בבאר שבע. מה הבשורות ל-2018? (צילום: גוגל מפות)

אחרי שנים רבות בהן איזור התעשייה קרית יהודית נהנה מתעריף ארנונה של איזור ג', הנמוך יותר, בשנת 2018 תעלה הארנונה במתחם בשיעור העלאת הארנונה הארצי, בתוספת בקשה להעלאה בהתאם לתוכנית רב שנתית שהגישה עיריית באר שבע ומטרתה להשוות בין התעריפים בקריית יהודית, למתחמים אחרים בעיר.

יש גם בשורה: הארנונה למסחר בשכונות המגורים תפחת בשיעור של כשני אחוזים. ההעלאה אינה ייחודית לבאר שבע והיא תקפה לכלל הרשויות בארץ. בבאר שבע ההעלאה היא בטווח המותר בחוק. קריית יהודית נהנתה במהלך שנים רבות מתעריף מוזל, כדי לעודד עסקים לעבור אליה ומשהפכה למתחם בו פעילות רבה, אין צורך עוד בהעדפה מתקנת. מדובר בהחלטה הנוגעת ל-107 עסקים בקרייה.

מצד שני, בצו הארנונה לשנת 2018 יש בשורה לעסקים הקטנים בשכונות המגורים, במטרה לעודד את פעילותם, לצד התחרות של מתחמי הקניות הגדולים. 

עם הקמתו, מתחם קריית יהודית נהנה מתעריף מוזל על מנת לעודד כניסת עסקים 

"אזור התעשייה שבבאר שבע הידוע כקריית יהודית, מסווג כאזור ג' לעניין הארנונה לעסקים לתעשייה ומלאכה. סיווג זה מקנה לאזור זה תעריפים נמוכים משמעותית לעומת אזור התעשייה עמק שרה הסמוך לו. סיווג זה נעשה בתחילת פיתוחו של האזור מתוך מגמה לעודד כניסת עסקים לאזור", כתב יחיאל חמו,  מנהל אגף הגבייה והארנונה בעיריית באר שבע, במכתב לחברי מועצת העיר ובכיריה, במכתב שנשלח ביוני 2017, לקראת הדיונים על שינוי צו הארנונה לשנת 2018. 
חמו נימק את בקשתו: "בהתחשב בפיתוח שהתרחש בשנים האחרונות בקריית יהודית, אין כיום הצדקה לפער הגדול בתעריפי הארנונה בינו לבין עמק שרה ושאר אזורי התעשייה והמלאכה בבאר שבע. מדובר בפער נכון לשנת 2009 של כ - 28% בתעריפים למשרדים, שירותים ומסחר וכ - 15% עד לשטח של 500 מר' בתעריפים לתעשייה ומלאכה. כפי שהוחלט בישיבת המועצה הנ"ל ועל מנת שלא להכביד על ציבור המחזיקים בעסקים בקריית יהודית נתקבלה ההחלטה להעלות את התעריף של אזור ג'  בהדרגה במשך 8 שנים".

בקשות להעלאת ארנונה, בהן בקשות להעלאה חריגה, מוגשות על ידי כמעט כל הרשויות ואינן ייחודיות לבאר שבע. בבאר שבע, עם זאת, הייתה אוזן קשבת לבקשות בעלי עסקים בשכונות העיר, בהן בעיקר עסקים קטנים ומשפחתיים, להפחתה בארנונה. 

במכתבו לחברי המועצה, מנמק חמו: "בעשור האחרון לאורך שד' אליהו נאוי בסמיכות למע"ר בבאר שבע (הסיטי) ובהמשך ישיר אליו, התפתחו מרכזי מסחר חדשים. אזור זה היה בעבר אזור של תעשייה ומלאכה בעיקר. אזורי מסחר אלו משמשים כמרכזי קניות ובילוי חדישים המושכים קהל רב ונהנים מתנופת הפיתוח במרכז החדש של העיר באר שבע. בד בבד עם הקמתם של מרכזי המסחר הנ"ל חלה פגיעה משמעותית במסחר בעסקים בשכונות המגורים.

עסק סגור. בעירייה מבקשים להקל עם עסקים קטנים בשכונות (צילום: דני בלר)

"בהתאם לצו הארנונה, מתחמי המסחר החדשים בדרך אליהו נאוי (BIG, B7 , ONE PLAZA והשדרה השביעית) מסווגים באופן זהה לנכסים המשמשים למסחר בשכונות המגורים בעיר, כאזור ב'. ההפרש בין חיוב הארנונה לעסקים באזור ב' לבין "הסיטי" של באר שבע הסמוך לו המוגדר כאזור א' הוא כ-28% בחיוב המקסימלי. לאור ההתפתחות המתוארת לעיל והסמיכות למרכז החדש של העיר, אין הצדקה ממשית לפער זה בחיובי הארנונה במרכזי הקניות אלו לבין העסקים באזור א'. על מנת שלא להכביד על ציבור המחזיקים במרכזי הקניות הנ"ל הוחלט כאמור להעלות בהדרגה את חיובי הארנונה למסחר במרכזי הקניות ב- 28% במשך 8 שנים". 

"במקביל החליטה המועצה להפחית באותו שיעור שנתי את תעריפי הארנונה לעסקים שבשכונות המגורים שבעיר, למעט הקניונים ומרכזי הקניות מעל ל-10,000 מ"ר בנוי לא כולל שטחי חנייה".

באיגוד לשכות המסחר קיבלו במורת רוח את השינויים וקראו לשרי האוצר והפנים להורות על הרשויות המקומיות להתייעל, במקום להעלות עוד את מסי הארנונה. 

ליצור את הארנונה הזולה ביותר להיי טק - באר שבע (צילום אוויר: עומר ברנר, טייס: אילן מיטל / CC BY SA 3.0)​​​​​​​

מעיריית באר שבע נמסרה התייחסות מנומקת ומפורטת, באשר לצו הארנונה לשנת 2018:

"צו הארנונה לשנת 2018 נושא בשורה אמיתית ומשמעותית לעסקים בעיר ולעידוד הפעילות העסקית בבאר-שבע. במסגרת התוכנית הרב שנתית, כוללת הרפורמה בשנה הקרובה לאחר אישור שרי הפנים והאוצר הקלה נוספת  בתשלומי הארנונה לעסקים.

עסקים בשכונות המגורים:
בשנת 2009 התקבלה במועצת העיר התוכנית האסטרטגית אשר חלק מסעיפיה  היו הפחתה בשיעור הארנונה לעסקים בשכונות המגורים וזאת מתוך רצון לעודד את הקמתם ומתן הזדמנויות לאותם עסקים לשרוד את התחרות הקשה בשוק. עד לשנת 2015 שרי הפנים והאוצר דחו את הבקשות החריגות של העיריה בנושא. 
בשנת 2016 אושרה הפחתה בשיעור של 3.9%
בשנת 2017 אושרה הפחתה בשיעור של 4%
בשנת 2018 אושרה הפחתה בשיעור של 2% 

הפחתת הארנונה לעסקים קטנים בכל רחבי העיר:
מהלך נוסף להפחתת שיעור הארנונה לעסקים קטנים בכל רחבי העיר לרבות אזורי תעשייה: איחוד תעריפי ארנונה עד ל-100 מ"ר.
עד שנת 2017 חויבו העסקים בתעריף מדורג ע"פ גודל הנכס. 
בשנת  2018 אושרה תוכנית העירייה להקלות לעסקים קטנים ע"י איחוד תעריפי הארנונה עד לשטח של 100 מ"ר. משמעותה של הקלה נוספת זו היא הפחתה בתעריפי הארנונה בשיעור של 10.8%


הקלות אלה מצטרפות להקלות נוספות ולהוזלות תעריפים מהשנים האחרונות:
הוזלנו תעריפים באופן משמעותי בעיר העתיקה לעסקי בילוי, תרבות ופנאי (בתי קפה, מוזיאונים וגלריות, מסעדות, מועדונים, ברים וכדומה).
הפחתה משמעותית לאולמות שמחה וגני אירועים, על ידי יצירת סיווג מתאים חדש.
יצירת תעריף חדש להייטק הנמוך ביותר במדינה.
יצירת תעריף מוזל לחדרי כושר ומכונים לאימון גופני קטנים.
יצירת תעריף מיוחד ומוזל למוקדי רפואה דחופה.
יצירה של תעריפי ארנונה נקודתיים מוזלים לעסקים ייחודיים.
מתן הנחות בארנונה לנכסי מגורים  בשיעורן המלא ועל כל גודל הנכס בהתאם לתקנות ההנחה בארנונה לאחר שבמשך שנים רבות הנחות אלו הוגבלו בשיעורן כשעיריית ב"ש היתה בתוכנית הבראה.


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load