• 23 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הרוג התאונה בכביש 40: ליאל אלמקייס, בן 13, ממצפה רמון

מצב אם המשפחה מוסיף להיות קשה, מצב האב בינוני. למרות שמדי שנה מוגשות כ-1000 תלונות על גמלים משוטטים בכבישי הנגב, הכנסת מגלה אוזלת יד בחקיקה והאחראים לתאונות משתחררים בעונשים קלים - או ללא עונש כלל

ליאל אלמקייס (צילום מתוך עמוד הפייסבוק של מבזקי חדשות בזמן אמת)

הלם במצפה רמון, עם היוודע פרטי התאונה בו נהרג ליאל אלמקייס, בן 13, אתמול בכביש 40. משפחת אלמקייס הייתה בדרך לאירוע משפחתי במרכז, כאשר התנגשה בגמל משוטט. עתה מתברר, כי אותו גמל גרם חאונה בה נפגעו ארבעה חיילים, זמן קצר קודם לכן. אל זירת התאונה הגיעו כוחות הצלה. ליאל נפגע באורח אנוש ונפטר אחרי זמן קצר. הוריו נפגעו פגיעות ראש קשות. אחיו הקטנים נפגעו באורח בינוני קל.

בני משפחת אלמקייס הובהלו לסורוקה באמצעות מסוק. מצבה של האם מוסיף להיות קשה. היא מונשמת ומורדמת. האם סובלת מחבלת ראש. מצבו של אב המשפחה מוגדר בינוני וגם הוא סובל מחבלת ראש. שני הילדים מאושפזים במצב בינוני, סובלים מחבלות.
זירת התאונה בכביש 40 (צילום: תיעוד מבצעי מד''א)​​​​​​​
אתמול, בעת שאם המשפחה עברה ניתוח, הודיע קצין הנפגעים של משטרת ישראל לאב כי הבן ליאל ז''ל, נפטר. משפחת אלמקייס הייתה מוכרת ביישוב מצפה רמון והבוקר צוות פסיכולוגיים ליישוב,  כינס את תלמידי בית הספר בו למד ליאל במתנ''ס המקומי ושוחח איתם על מה שאירע. רק לפני כמה חודשים נהרג נער אחר ביישוב, עינב סויסה, בתאונת דרכים. ביישוב הגיבו בהלם על המקרה. תושבים רבים קבלו על אוזלת ידן של הרשויות בטיפול בסכנת הגמלים המשוטטים. בכבישי הנגב נפגעו, במהלך העשור האחרון, 350 איש בתאונות בהן היו מעורבים גמלים משוטטים. 

בהמות משוטטות בנגב: 1000 תלונות מדי שנה, סכנת חיים - אך הכנסת לא מטפלת

התאונה הבאה בנגב היא רק עניין של זמן והסיפור של אוזלת ידן של הרשויות וכנסת ישראל הוא בן שלושה עשורים לפחות. בעוד שחברי הכנסת עסוקים בהעלבות הדדיות, נתונים לחקירות משטרה, מתלוצצים בתוכניות אירוח בטלוויזיה וגם מעלים לעצמם את המשכורת באלפי שקלים, בכבישי הנגב אנשים נפגעים ונהרגים, בין היתר בגלל אוזלת ידם ואי רצונם לעסוק בנושא שלא יניב להם, ככל הנראה, את הרייטינג שהם רודפים אחריו. כבר כמה עשורים זועקים תושבי הנגב לפתרון, לאכיפה ולענישה מחמירה כלפי בעלי הגמלים המשוטטים. לא רק שבכנסת לא נעשה כמעט כלום, התופעה רק מחמירה - בעלי בהמות מכניסים, בלי בושה, את החיות שלהם לרעות בגינות בבאר שבע. 

מדי שנה מוגשות למשטרה כ-1000 תלונות מתושבי המנגב, על גמלים משוטטים המסכנים את ההנסיעה וגורמים לתאונות. תנועת רגבים חשפה את הנתונים, אחרי שהגישה בקשה במסגרת חוק חופש המידע. תנועת רגבים הגישה בתחילת 2016 , יחד עם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' את 'חוק הגמלים' שנועד להגדיר אחריות פלילית לבעלי הגמלים ולחייב את סימונם בשבב תת עורי שימנע התחמקות מעונש .
"לצערנו גלגלי החקיקה לא מתקדמים בקצב המתבקש נוכח הסכנה היומיומית. אנו קוראים לחה"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה המטפלת בחוק, לקדם בדחיפות את הטיפול בחוק, כדי שמדינת ישראל תוכל סוף סוף לשים קץ למוות המיותר, ולגבות מחיר יקר מהעבריינים".

זירת תאונה בין גמל משוטט לרכב פרטי. סכנת מוות בכבישי הנגב (צילום: תנועת רגבים)​​​​​​​
רק לאחרונה דיווחנו בברנז'ה NEWS, על תופעה של פרות וחמורים, המובאים למרעה בגנים הציבוריים בבאר שבע ובקרבת מתחם מול-7, עולים על הכבישים ומסכנים את נתיבי הנסיעה. במתחם מול-7 יש אי תנועה המאט את הנסיעה, שככל הנראה מנע תאונה, אבל בלילות, בפארקים, עלול להתרחש אסון כאשר אחת הבהמות תרד לכביש. 

פרות רועות חופשי בבאר שבע (צילומים:  אריאל בוארון, רעות ברדה, אוקסנה נבחוב)


​​​​​​​


בעבר התריעו ראשי יישובים בנגב מפני התופעה, הנמשכת מזה עשרות שנים. בשנה האחרונה אלה כבר לא רק גמלים משוטטים: העובדה שעיריית באר שבע השקיע מליוני שקלים בהקמת גנים ציבוריים, פינות ירוקות ופארקים, הפכה את באר שבע לשטח מרעה אחד גדול לגמלים, סוסים, פרות, כבשים וחמורים. אלברט, נהג מונית, מספר כי לא אחת בשכונות כמו פלח 7, עולות בהמות על הכביש: ''הביאו פרות למרעה, בלי בושה. ומילא שאוכלות את הגינות - החיות קופצות לכביש וזה עוד ייגמר באסון". 

לפני שלוש שנים נהרג בהתנגשות רכבו בגמל בכניסה ליישוב רתמים בנגב דוד כהן ז''ל. בדצמבר 2016  הודיעה פרקליטות המדינה למשפחתו של דוד כהן ז"ל, כי החליטה באופן סופי לסגור את תיק החקירה, וכי לא תעמיד לדין את בעליו של הגמל. לטענת בעלי הגמל, הוא מכר את החיה לאדם אחר ולא ידע להגיד את זהותו - ובכך, התחמק מעונש. 

הגמל שפגע ברכב משפחת אלמקייס וקודם לכן ברכב בו נסעו חיילים, לא היה מסומן בשבב ועל כן, קשה לאתר את בעליו. במשטרה מתרכזים כעת במישור המודיעיני.

עידכון מצב פצועי התאונה

מסורוקה נמסר כי  אין שינוי במצב האישה. היא סובלת מחבלת ראש. ומאושפזת ביחידה לטיפול נמרץ כללי במצב קשה מאד מונשמת ומורדמת. מצב הגבר בינוני- סובל מחבלת ראש ומאושפז במחלקה כירורגית. מצב 2 הילדים קל. 4 פצועים נוספים שפונו מהתאונה שוחררו אתמול.

תגובות

End of content

No more pages to load