• 22 פברואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מחוז המשטרה מסכם שנה: עליה באכיפה וסופם של ארגוני הפשיעה

באירוע סיכום הפעילות לשנת 2017, חשף מפקד המרחב היוצא, ניצב דוד ביתן, כי אין כיום בנגב ארגוני פשיעה פעילים וכי עד 2025 עתיד לקום מרחב עיירות

ניצב ביתן (מימין) מסכם שנה (צילום: דני בלר)

נכון להיום, אי אפשר להצביע בבאר שבע ובנגב על ארגון פשע פעיל - כך אומר היום, ראשון, מפקד המחוז הדרומי במשטרה, ניצב דוד ביתן, אשר עתיד לסיים את תפקידו ביום שלישי, עת יחליף אותו ניצב מוטי כהן. ביתן מסיים שנתיים של שירות במחוז הדרומי, שאופיינו בפיענוח וטיפול בלא מעט פשעים ופרשיות שהסעירו באר שבע והנגב, בהן פרשיות פשיעה חמורה ופעילות פח''ע שבוצעה על ידי אזרחים ישראלים. 

לדברי ניצב ביתן, מרחב הנגב הינו אחד המורכבים בישראל הן מבחינת גודלו הגיאוגרפי, מגוון האוכלוסיות המתגוררות בו ומגוון האיומים - מפשיעה ועד ירי תלות מסלול ומנהרות טרור. 

בין היתר, התייחס ביתן למורכבות הטיפול במגזר הבדואי כמו גם לצעדים שהביאו ליותר הידברות שבאה לידי ביטוי באכיפה ובמניעת פשיעה. ביתן הסביר כי המגזר הבדואי מונה כ-18 אחוזים מכלל האוכלוסיה בנגב, אך חלקו בפשיעה גבוה יותר והדבר בולט במיוחד בעבירות אחזקת אמל''ח (59 אחוזים), רצח (46 אחוזים) ופעילות עבריינית רגילה (34 אחוזים). לצד הנתונים האלה, ציין ביתן את הידוק שיתוף הפעולה עם ראשי הציבור הבדואי, בין היתר במפגשים קבועים עם פורום אישים  ונכבדים של אנשי המגזר, בהם אקדמאיים וראשי ציבור. המפגשים הובילו להדברות פתוחה, להבנת הצרכים ואף לאכיפה מוגברת, בין היתר בנושאים של עבירות בנייה. בין היתר, גדל מספר עברייני הבנייה אשר החליטו, בהבנה, להרוס בעצמם את הבמנים הבלתי חוקיים. מצד שני, במשטרה מבצעים אכיפה תוך שימת לב למצבם של הדיירים. במהלך 2017 נאכפה הבנייה בכ-1900 מקרים. במקרה אום אלחיראן, גילה ביתן, היה צורך לבצע צווי הריסה אחרי התקרית החמורה שארעה שם, במהלכה נורה למוות המורה יעקוב אבולקיען. דווקא ראשי הציבור הם אלה שביקשו מהמטרה ליטול חלק בהדברות. לדברי ביתן, המקרים של תלונות כלפי שוטרים, מצד בדואים בנגב, הם בודדים מאוד. 

היבט נוסף הוא הקמת נקודות שיטור חדשות, 13 במספר, ביישובים הבדואים. בתוכנית העבודה של המשטרה, כך נמסר, הקמת מרחב העיירות, אשר ייצא לדרך עד שנת 2025. בין היתר, תוקם מגמת משטרה, ממנה יגוייסו צעירים לשירות ובימים אלה שלושה בתי ספר מתמודדים על הקמת המגמה. 

לשאלה האם המשטרה מזהה פעילות של ארגוני פשיעה במגזר הבדואי, השיב ביתן כי אין ארגונים, אלא בודדים העוסקים בפעילות עבריינית. 

בנושא תאונות הדרכים רואים ירידה בהיקף התאונות הקטלניות, עם ירידה של 20 אחוזים. חלה עליה בתפיסת מעסיקי שוהים בלתי חוקיים, ירידה בעבירות רכוש ובאופן מתיע, בשפיעה חקלאית.

מצד שני, נרשמה עליה במקרי השוד, מ-177 מקרים ל-200 מקרים ב-2017. 

המשטרה ממשיכה בחקירת מקרי רצח בלתי מפוענחים והשנה נכרה עליה בהגשת כתבי אישום. לדברי ביתן, פעילות המשטרה, במחוז הדרומי, לקחה  לתשומת ליבה גם את הנושאים המטרידים את ההאזרחים בנגב, בין היתר על ידי ביצוע סקרים וניתוח של כ-300,000 קריאות של השנה האחרונה.

  

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load