• 10 דצמבר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סקירת הכלכלן הראשי באוצר מגלה: הנדל''ן בב''ש כבר לא כל כך מציאה

נתון מפתיע בסקירה שפורמסה השבוע: במספר קטן של עסקאות משקיעי נדל''ן מכרו דירות במחירי הפסד או מיהרו לממש את הנכסים שלהם, זמן ההחזקה בדירה הצטמצם

דירות בשכונה ג'. האם ימי הרווחים הגדולים הסתיימו? (צילום: דני בלר)

האם רכבת משקיעי הנדל''ן לבאר שבע נעצרה? דירות ריקות, במיוחד באיזורי ההשקעה אך לא רק בהם, מודעות רבות להשכרה וגם ניסיון לסחוט עוד טיפה ממה שנראה שוק בדרך למטה. על פי הסקירה השבועית של הכלכלן הראשי במשרד האוצר, ''באזור באר-שבע, האזור הדומיננטי ביותר בגידול ברכישות המשקיעים מאז 2008 ועד אמצע העשור הנוכחי הלך וירד משך ההחזקה הממוצע לדירה על ידי משקיע, מ-12.5 שנים בממוצע בשנת 2007 לפחות מארבע שנות החזקה ברבעון הראשון של 2010. מנגד, בחודש נובמבר האחרון עמד ממוצע שנות ההחזקה באזור באר-שבע על 11.5 שנים. יתרה מזאת, בעוד שברבעון האחרון של 2009 כחמישית מהדירות שמכרו משקיעים באזור באר-שבע הוחזקו חצי שנה בלבד, תוך גריפת רווח הון ריאלי של כ-30%, בנובמבר השנה עמד שיעור זה על פחות מאחוז (0.6%), כאשר מכירות זעומות אלו היו אף תוך כדי הפסד ריאלי של 2%''. 

מדובר במספר קטן של משקיעים, שהחליטו לצאת מבאר שבע, גם תוך כדי מכירה בהפסד. הנתון הזה מאשר את המציאות בשטח, על פיו דירות באיזורי ההשקעה (שכונות ד' וג' בעיקר), עומדות ריקות. שכנים ברחוב יוחנן הורקנוס, בשכונה ד', מספרים על לא מעט דירות, שנקנו על ידי משקיעים, שעומדות כבר מספר חודשים ללא שוכרים. ''מחפשים שוכרים עם כסף, לא זכאי דיור ציבורי'', אומר לנו שכן באיזור. גם בשכונה ג', בעיקר ברחבות הישנות יותר, עומדות דירות ריקות, בהן דירות שהוסבו ליחידות דיור. אחד הדיירים מספר לנו ש''נהיה לא נעים פה. יש עימותים עם המשת''פים וגם עם כל מיני טיפוסים שבאים לפה. בגן המשחקים לפעמים נהיה מפחיד. סטודנטים מעדיפים את רחוב השלום, שהוא יותר מרכזי, לא רוצים לגור בבתים הישנים יותר''. יצויין כי לאחרונה, באיזור, עיריית באר שבע החלה לבצע מהלך של חידור תשתיות ומדרכות. 

עדות נוספת להאטה בתחום הנדל''ן, הוא הסגירה, במהלך 2017, של משאדי תיווך שקמו בימי הפריחה הגדולה. בחלקם, המשרדים עומדים ריקים מזה כמה חודשים, בעיקר בעיר העתיקה. 

בניין בשכונה ד'. כבר לא כל כך מניב למשקיעים (צילום: דני בלר)​​​​​​​

שוק הנדל''ן בבאר שבע ''רתח'' עד לפני כמה שנים. מי שנכנסו לפני עשור, יכלו לקנות דירות ישנות בשכונה ד' ולפצל אתן ליחידות דיור ולהשיג תשואות חלומיות. היום, כשכולם נכנסו לשוק הרווי הזה, המחירים גבוהים והדיירים פחות מתלהבים לגור בכוכים. החכמים נכנסו לבאר שבע לפני מעט פחות מעשור. אז, ניתן היה להשיג דירות במרות מחיר של 100,000 דולרים לבית שהצריך שיפוץ ופיצול ליחידות משנה, בעלות ממוצעת של כ-60,000 שקלים. באר שבע הפכה לבירת הנדל''ן הספקולטיבי והיו מי שחשבו שנלד''ן יקר פירושו עיר יוקרתית. הנלד''ן היקר סימן בסך הכל כניסה מסיבית של אנשים שבאים לעשות סיבוב ולכרוף שכר דירה נאה. הפריחה הזו לא חיחלה לתושבי העיר ולא פתרה את הבעיות הקשות בתחום הדיור ובמיוחד, לא הגדילה את מאגר הדירות לזכאי הדיור הציבורי. בבאר שבע חסרות דירות זולות, כי אלה נקנו בסיטונות על ידי בעלי אמצעים.

עם הקמתן של השכונות החדשות בבאר שבע, במסגרת הסכמי הגג, עלולה אף להיות נטישה של שכונות ישנות. מדובר בבנייה מסיבית של עשרות אלפי יחידות דיור, בעוד שלבאר שבע לא מגיעים עשרות אלפי תושבים חדשים מדי שנה. אז, כשתקום השכונה הסמוכה לפארק, באר שבע עלולה לראות שכונות מתרוקנות ומזדקנות במהירות. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load