• 20 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דירות מדכאות בע''מ: על הלקוחות השבויים של יחידות הדיור בב''ש

מ', גרושה, אם לנער, בת 45, לא יכלה לעמוד בתנאי השכירות של הבתים בב''ש ונאלצה להתפשר על יחידת דיור, למעשה חדר פצפון בדירה מפולצת, עם קירות גבס וביוב גולש

הסיוט של החורף. נזילות (צילום ארכיון: דני בלר)

מ', בת 45, אם לנער צעיר, גרושה, עובדת מאוד קשה למחייתה. השבוע, בגלל הגשם הרציני הראשון של החורף, היא נאלצה לבלות בחדר מטפטף. המים נספגו בקירות, טפטפו על המחשב האישי, השקעים התחילו לקצר וגם שתיה חמה לא יכלה להכין לעצמה ולבנה, בגלל שהקומקום והתנור יצאו מכלל שימוש. בנוסף, בגלל תקלה לא מוסברת, ביחידת הדיור יש ריח נוראי של ביוב. שכר הדירה של יחידת הדיור לא זול: 2,300 שקלים לחודש, הכוללים תשלום ארנונה וחלק מצריכת החשמל. ''לא הייתה לי ברירה, אלא לשכור את יחידת הדיור הזו, בשכונה ד'. אני לא זכאית לדיור ציבורי, כי יש לי ילד אחד וכי במרכאות לצערי, אני לא חולה או נרקומנית בשיקום. מצבי לא מספיק קשה". מ' ביקשה שלא להזדהות, מתוך חשש שבעל הדירה יתנכל לה ואחרים פשוט לא ישכירו לה בעתיד. היא שבויה שלא באשמתה ותלויה בחסדי בעלי הנכסים.

החברים לא יודעים את הגיהנום שהיא עוברת

איש מהחברים של מ' לא יודע את מצבה: ''גם אם אני עוברת מצב קשה, אני לא אשליך אותו על אחרים. אין לי זכות. אני אוהבת לשמח אנשים ושכולם סביבי יהיו בשמחה תמיד. גם כשלי קשה, אני אתן מעצמי, בשביל לשמח אנשים. לא יכלתי להישאר עם מה שאני עוברת בפנים וקראתי כתבה בברנז'ה NEWS, על מה שהולך בשוק השכירות בבאר שבע. אני לא רוצה להזדהות בשמי. לא מבקשת רחמים, לא מבקשת נדבות. תודה לאל, אני עובדת ואני שמחה. רק רציתי לחזק את אותן כתבות שאני קוראת באתר".

מ' חיפשה בית להתגורר בו וכמו באר שבעים רבים אחרים, נתקלה בקשיים לשכור בית. בעלי הדירות דורשים שוכרים ''איכותיים''. רובם לא משכירים לאימהות חד הוריות, לבודדים מבוגרים, למובטלים או מקבלי קצבאות. לרוב, הם דורשים תשלום של חצי שנה מראש ובטחונות וערבים איכותיים אף הם. מ' חיפשה דירה זמן ארוך, ולבסוף פנתה למתווך נכסים. ''לא הייתה לי ברירה. האיש אמר לי שיש יחידת דיור להשכרה בשכונה ד' ודרש ממני צ'קים לשנה מראש. הוא לא נתן לי קבלה. אני עמדתי על כך שהוא ירשום על מסמך את מספרי השיקים והסכומים שלהם. שאלתי אותו אם פיצול הדירה נעשה ברישיון והוא לא ענה. אבל לא הייתה לי ברירה".

יש בבאר שבע מתווכים ותיקים, רציניים ולא מעט צעירים שעוסקים בתיווך נדל''ן תוך גילוי רצינות, אחריות ומקצוענות. אבל יש גם חאפרים, שתיווך דירות אצלם זו פרנסה צדדית מניבה ולא עברו הכשרה לכך.

שכונה ותיקה בבאר שבע: הנדל''ן הזול הפך את הדירות טרף למשקיעים (צילום: גוגל מפות)

גילתה שה''דירה'', היא למעשה בית מפוצל בקירות גבס

''אחרי כמה זמן בדירה", מספרת מ', ''גיליתי שהתקרה והקירות מגבס ולמעשה, זה בית רגיל, מהבתים הישנים של שכונה ד', שפוצל לשלוש יחידות דיור קטנות. בלילה יש פה קור אימים ורטיבות. רוב הזמן יש ריח של ביוב והייתה לנו כבר הצפה של ביוב. בקיץ  החום בלתי נסבל. אם הייתי יודעת שזו יחידת דיור שעשויה מגבס, לא הייתי חותמת. אבל באיזה שהוא מקום, לאנשים במצבי אין יותר מדי ברירות".

''ניסיתי לדבר עם בעל הדירה. הוא גר במרכז ובאחת הפעמים שלח עובד שניסה לעבור על החיבורים של קיר הגבס עם משהו שנראה דבק רגיל. רוב הזמן אין מה לדבר איתו. אני למעשה לקוחה שבויה וכמוני יש עוד רבים. אין לי זכאות או אפשרות לקחת משכנתא. הבנקים היום נוקשים מאוד ואתה צריך להביא המון כסף מהבית - שאין לי".

לא כל החוויות של שוכרי הדירות טראומטיות ויש בעלי בתים רבים שנוהגים באדיבות, קשובים לדיירים ומטפלים בכל בעיה ועניין, שלא לדבר שמספקים לדיירים העתקי חוזים וקבלות כדין. 

אלא ששוק הדירות להשכרה בבאר שבע, כמו בערים גדולות אחרות בארץ, הוא בבחינת ג'ונגל. בבאר שבע, בניגוד לתל אביב, אין מחסור בדירות להשכרה. הערכה זהירה מדברת על מאות דירות ריקות בכל רגע נתון בעיר, במיוחד בשכונות הותיקות, שהיו יעד למשקיעי נדל''ן, שרכשו נדל''ן מניב במחירי מציאה. הבעיה היא אחרת: בעלי נכסים מעדיפים שהנכס יהיה ריק ולא מאוכלס על ידי דייר שאינו עומד בקריטריונים שלהם. צריך לסייג שוב - לא כולם.

למה להתאמץ? אפשר להניח תשתיות ביוב איפה שבא (צילום ארכיון: דני בלר)​​​​​​​

ג'ונגל יחידות הדיור

יש קהל שבוי לדירות האלה: סטודנטים שמבקשים להתגורר בסביבת האוניברסיטה והמכללות. עובדים בשכר נמוך, שיכולים לשלם את שכר הדירה רק חודש בחודשו. מי שאין בידיהם המחאות מכל סיבה שהיא. המחירים אינם גבוהים כמו בתל אביב, אבל גם אינם זולים במושגים של באר שבע. יחידות דיור קטנות מושכרות בדרך כלל בטווח מחירים של 1,900 עד 2,500 שקלים. יש יחידות דיור מקסימות, מסודרות, שנמסרות לשוכרים לאחר שיפוץ וצביעה. 

אבל יש גם מקרים אחרים, בהם חלוקת הנכס להשקעה נעשתה כלאחר יד, שלא לדבר ללא אישור. יש מקרים, בהם אף נגרם נזק לתשתיות המשותפות של הבניין, בדרך כלל בניין ישן. פיצול דירה מחייב אישור של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה. במציאות, איש אינו באמת יודע אם בתוך הבית הוצבו קירות גבס, אסלה ומקלחון. זאת ועוד: עד לסכום של מעט יותר מ-5,000 שקלים, שכר הדירה פטור ממס.

לבעלי הנכסים כוח גדול, השוכרים עומדים לא אחת חסרי ישע

פערי הכוחות בין בעלי הנכסים לבין השוכרים גדולים, לטובת בעלי הנכסים. לרוב, שוכרי הדירות מוצאים את עצמם במצב בו חייבים להסכים תנאים מופרכים בנושא ערבויות ותנאי תשלום ולעיתים, אף מחוייבים בסכומים שונים בסוף תקופת השכירות. גם העלאת דמי השכירות עלולה להיות בלתי הגיונית. יש מקרים, כפי שסיפרו לנו אנשי וועד שוכרי הדירות בראיון למגזין ברנז'ה, בהם בעלי נכסים מנצלים את חוסר הידיעה של סטודנטים שבאים ממרכז הארץ, לגבי המחירים בבאר שבע. 

עד שלא תהיה הסדרה בחוק, המצב הזה יימשך. בינתיים, כמו תמיד, נהנים ממנו בעלי הפרוטה. כזכור - בעל הפרוטה הוא בעל הדיעה. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load