• 18 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

באר שבע אחרי חוק המרכולים: למעלה מ-120 עסקים ייסגרו בשבת

מרכולים, חנויות אופנה וכלי בית, מתחמי קניות, מעדניות, קיוסקים ותחנות דלק, חנויות נוחות - תושבי באר שבע יצטרכו למהר לקנות מה שהם צריכים לפני כניסת השבת

מרכזי קניות בבאר שבע. חלק מהעסקים עובדים בשבת (צילום: גוגל מפות)

נפרדים לשלום מיום השופינג וככל הנראה, מלא מעט משרות: למעלה מ-120 עסקים, הפועלים בשבת בבאר שבע, במגוון תחומים, עלולים לאבד את פדיון אותו יום, אם חוק המרכולים יאושר בשבוע הבא בכנסת, בקריאה שניה ושלישית. שר הפנים, אריה דרעי, נחוש להעביר את החוק בכל מקרה, עד כי ביקש היום, שלישי, לבדוק האם יש היתר הלכתי על פיו ניתן לאפשר לחבר הכנסת יהודי גליק להצביע בעודו שרוי בשבעה על מות רעייתו, יפית ז''ל. 

מזה שנים, עסקים רבים, חנויות, בתי קפה, חנויות נוחות ומתחמי קניות, פתוחים בשבתות, בבאר שבע. לא כל החנויות, לעיתים לא בהיקף מלא, אבל באר שבעים רבים הפכו את בוקר שבת לבוקר של שופינג ובחנויות נרשם פידיון יפה. בין היתר, מדובר בחנויות שונות במתחמי ביג ומבנה: חנויות אופנה, ספרים, כלי בית, כלי עבודה וחומרי בניין. כמו כן, פתוחים שתי מעדניות גדולות בבאר שבע: טיב טעם ומאניה. יש בשכונות מרכולים הפותחים במתכונת 24/7. חלק מבתי הקפה בעיר העתיקה של באר שבע פתוחים בשבת בבוקר. אפליקציית EASY, כלי עזר המפרט מיקום חנויות, שעות פתיחה ומאפשר לפלח לסווג, מונה למעלה מ-120 חנויות, במגוון ענפים, הפותחות בבקרי שבת בבאר שבע. בין החנויות, למשל, חנויות לחיות מחמד, משתלות, בתי מרחקת, חנויות הלבשה והנעלה. מדובר בפעילות כלכלית לא מבוטלת, שיוצרת מאות משרות. 

בין היתר, על פי המידע באפליקציית EASY פתוחות בשבתות בבוקר חנויות רשת גדולות דוגמת אייס והום סנטר בביג, אוטו דיפו, צומת ספרים, חנויות אופנה. רשתות מזון גדולות דוגמת טיב טעם ומעדני מאניה. חנויות לממכר מזון לבעלי חיים דוגמת ספידוג. סופר פארם בדרך המשחררים. חנויות דלק וחנויות נוחות, בדרך מצדה למשל, פועלות 24/7. לאורך דרך מצדה, פיצוציות במתכונת מינימרקט מציעות גם מוצרי יסוד ולא אחת ''הצילו'' מי ששכח לקנות חלב או לחם. מעדניות בשכונות פתוחות בשבתות בבוקר. מדובר במצב הקיים מזה שנים, כחלק מהססטוס קוו בעיר. 

לשון החוק המוצע נוטל למעשה את המנדט מראש הרשות ומעניק סמכויות נרחבות לשר הפנים. על פי לשון החוק, העסקים שייפתחו בשבתות יהיו בהיקף המינימלי הדרוש. 

עבור אותם עסקים, מדובר בהפסד פידיון ניכר, שביאו לידי ביטוי בין היתר בצמצום משרות. עבור העובדים, המקבלים על העבודה בשבת תוספת תשלום, מדובר באבדן שכר. ככל שידוע, לא היו בבאר שבע מקרים בהםפ נכפה על עובדים, בטח לא על עובדים שומרי שבת, לעבוד בשבת. בשירותי הרפואה וההצלה ממילא קיים היתר הלכתי, של פיקוח נפש וגם בהם עובדים בשבתות זוכים ביום מנוחה חלופי. 

נפגעים אחרים, למשל, הם מקומות בילוי, שהתנועה אליהם עלולה לקטון בשל סיגרתם של תחנות דלק ועסקים מסביב לאותם מקומות בילוי - כגון קיוסקים ובתי אוכל.
​​​​​​​

​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load