• 18 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שנה קשה לעסקים: כמעט 20 אחוזים מהעסקים שנסגרו ב-2017 - בדרום

19.7 אחוזים מהעסקים שנסגרו במהלך 2017 הם בדרום - כך עולה ממידע שמפרסמת הערב COFACE BDI

עסק סגור (כבר שנים) בבאר שבע. 2017 הייתה קשה (צילום: דני בלר)

חברות גדולות במשק נסגרות או מצמצמות פעילות - והדבר משפיע על הפעילות העסקית. על פי מידע שמפרסמת COFACE BDI הערב, 19.7 אחוזים מהעסקים שנסגרו במהלך 2017, הם בדרום. המחוז המוביל הוא מחוז המרכז, שם מרוכזים כ-38 אחוזים מהעסקים שנסגרו - במרכז גם נמצאת רוב הפעילות העסקית של ישראל, עם מספר גדול יותר של עסקים.

על פי מידע, כעל כל 10 עסקים שנפתחו בישראל במהלך השנה - 9 נסגרו (או במילים אחרות: 90% ממספר העסקים שנפתחים - נסגרו תוך שנה). 

לדעת מחברי הדוח, סגירת העסקים קשורה בסביבה עסקית קשה עמה מתמודדים העסקים בארץ, גם בנגב. התחומים המאופיינים בסגירות של חברות רבות, סובלים בשנים האחרונות מתחרות גבוהה מאד המובילה ללחצים גבוהים על המחירים. כמו כן, רף הכניסה הנמוך יחסית מוביל לכניסה של שחקנים שסיכויי ההישרדות שלהם נמוכים. קריסת עסקים קטנים ופרילאנסרים דרמטית במיוחד: מדובר במגזרים מוחלשים, ללא זכויות סוציאליות. לעצמאי זעיר אין רזרוות. הוא לא זכאי לדמי אבטלה או לפיצוי כלשהו. בבאר שבע מספר גדול של מועסקים על בסיס יומי או שעתי. מדובר בפתרון שנוצר על רקע מצוקת מקומות העבודה בבאר שבע, כאשר הפתרון הנפוץ לפרנסה הוא פתיחת עסק, לרוב ללא ניסיון קודם וללא איתנות כלכלית, בעיר עם תחרות גדולה והכנסה נמוכה.

על פי הדוח, הסיכון העסקי הוא בקרב חברות המעסיקות פחות מ-20 עובדים. התחומים המרכזיים בהם נסגר מספר רב יחסית של עסקים: עבודות בנייה, הובלות והסעות, מסעדות ומינימרקטים. בין חנויות שסגרו סניפים בבאר שבע ניתן לראות גם חברות גדולות בתחום מוצרי הבית, שסגרו סניפים במתחמי קניות, בתי קפה שהפסיקו פעילותם וגם עובדי פרילאנס שנקלעו לקשיים.

''היום המצב לא טוב, אתה חייב להתפשר מאוד על מחיר, עד שלפעמים לא משתלם לעבוד'', אומר ס', בן 45, ששנים עובד בשיפוצי בתים. ''אם פעם היו עבודות בשפע בבאר שבע, דווקא עכשיו, עם כל הבנייה, נהיה הרבה יותר קשה. אנשים רוצים שתרד במחיר, אבל עם המסים ועלויות החומרים, אין לי הרבה לאן לרדת. השנה קרה לי כבר שהלכתי לצבוע בתים בכמה מאות שקלים, העיקר לעבוד, להוציא את היומית. אבל מספיק שאני מקבל דוח חניה או התקלקל משהו ברכב, כדי שאני אאבד את הכל". גם גלי הפיטורים והאפשרות כי מפעלים נוספים ייסגרו בנגב משפיעים על מצב הרוח הכלכלי. 


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load