• 20 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שכר המינימום עלה, אך המציאות בנגב - קצת אחרת

ההסתדרות מבשרת על עלייה בשכר המינימום: 5,600 שקלים בענף הבניה, 5,300 בענפי המשק אחרים. המציאות בנגב לא כל כך ורודה

ענף הבניה. האם כל העובדים ייהנו מעליית השכר? (צילום: הדמיה MAX PIXEL / CC0)

בהתסדרות מדברים בימים אלה על בשורה לעובדי ענף הבנייה: במקביל להעלאת שכר המינימום במשק ל-5,300 שקלים, בימים אלו צפויה העלאה נוספת בשכרם של עובדים ומנהלי העבודה בענף הבנייה אשר תציב את שכר המינימום בענף 300 שקל מעל לשכר המינימום המעודכן במשק.

עדכון טבלאות השכר התעריפי של עובדי הבנייה, מתבצע בעקבות כניסתה לתוקף של הפעימה השלישית המעוגנת בהסכם הקיבוצי ענפי, כפי שנחתם בין הסתדרות עובדי הבניין והעץ לבין התאחדות בוני הארץ. נזכיר כי ההסכם אשר נחתם בנובמבר 2015, בסיועו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, זכה בהמשך לצו הרחבה לכל ענף הבנייה, התשתיות, צמ"ה, עבודות ציבוריות ושיפוצים, ושיפר באופן ניכר את תנאי ההעסקה של העובדים במקצועות הבנייה, תוך העלאה מדורגת של שכר המינימום בענף והצבתו מעל לשכר המינימום במשק.

עם זאת, העלייה בשכר נוגעת רק לעובדים מסודרים ומאוגדים. עובדים רבים במקצועות שונים בבניין, משתכרים פחות, מהסיבה שאינם מוכרים. בין היתר, מדובר בעובדי שיפוצים על בסיס יומי, לרוב כאלה המנסים לשרוד את החודש ועובדים בעבודה מזדמנת. המצב אינו טוב יותר בשאר ענפי המשק: שכר המינימום שנקבע הוא לעובדים במשרה שלמה. מעסיקים רבים מגדירים חלקי משרה ויש גם תופעה נרחבת של עובדי פרילאנס.

בהתסדרות אומרים כי העלאת שכר המינימום בענף הבנייה תשפיע גם על התגמול בשעות הנוספות ותשפר את ההפרשות הסוציאליות, כמו גם את ערך היום לעניין דמי חופשה ומחלה, שיגדלו בשיעור זהה לעליית השכר.

כמה אמורים לקבל עובדים על פי חוק?  העלאת השכר אינה נוגעת רק לעובדים בדרגה הראשונה, ותורגש בשכרם של עובדים בכל הדרגות בענף הבנייה. כך למשל, על פי טבלאות השכר החדשות, שכר המינימום של עובדי השיפוצים בדרגה 6 יעלה ל-7,210 שקל לחודש ושכרם המינימלי של יתר העובדים, בדרגה השמינית המקסימלית, יעמוד מעתה על 7,500. שכר המינימום ההתחלתי של מנהלי העבודה בענף הבנייה יעמוד מעתה על 10,000 שקל לחודש.


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load