• 18 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ב''ש בדרך להיסגר בשבת?: היום ההצבעה על חוק המרכולים

אחרי שמועצת העיר באר שבע לא נהגה כמו ערים אחרות והותירה על כנו את החוק האוסר פתיחת עסקים בשבת וחג, חוק המרכולים עשוי להשבית את העיר בסופי שבוע

האם חוק המרוכלים יעבור? מליאת הכנסת (צילום: איציק אדרי / CC BY 2.5)

חוק המרכולים אמור לעלות לדיון היום, שני, לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת, בדרך לאישורו. החוק מעניק לשר הפנים, אריה דרעי, סמכויות נרחבות לאסור על פעילות בשבת של שורה ארוכה של בתי עסק: לא רק מרכולים ופיצוציות, אלא גם חנויות נוחות, תחנות דלק, מעדניות ועוד. למעשה, החוק החדש מעקר את המנדט של ראשי הערים ועוקף את יכולתם לקבוע את אופיה של העיר. מדובר בנקודה רגישה מאוד: בחירות לרשויות המקומיות נערכות השנה. במקרה של באר שבע, סיעת ישראל ביתנו יכולה ליהנות מתופסת מנדטים, על חשבון סיעתו של דנילוביץ', שיש לה רוב במועצה. 

אם החוק יעבור, מדובר בהקמת מערך אכיפה גדול ונפרד, של פקחי שבת, שאינם יהודים, שירשמו דוחות לעסקים שיפעלו בשבתות בבאר שבע. עבירות שבת חוזרות ונשנות, עלולות להעמיד את רישיון העסק בסכנה. מדובר בין היתר במרכולים, מעדניות, חנויות נוחות וחנויות רשתיות וגם - תחנות דלק. יו''ר הקואליציה דוד אמסלם מבקש להחריג את חנויות הנוחות מהחוק וכמו כן, את אילת ותל אביב. על ערים מעורבות, כמו חיפה וירושלים, תכפה סגירה. זאת, כשלעמשה כבר רבים, בבאר שבע, במקצועות חופשיים למשל, עובדים בשבתות.

החוק נתקל במכשולים רבים: בראש המחנה החילוני עומדת סיעת ישראל ביתנו, שמתנגדת החריפה לאירוע. את יש עתיד והמחנה הציוני שומעים פחות. מהקואלציה עלולים להיעדר היום שני ח''כים:  ח''כ יהודה גליק, השרוי באבל בעקבות פטירת רעייתו יפה ז''ל. המחנה הציוני הודיע כי לא יתקזז עם הליכוד. בקואלציה הושמעה ביקורת חריפה על חסר הנכונות להתקזז. השרה סופה לנדבר תעדר מההצבעה, שכן שר המתנגד להצעת חוק של הקואליציה מפוטר מיידית. סיעת ישראל ביתנו הודיעה שתתנגד לחוק. לחוק הוגשו למעלה מ-1000 התסייגויות. אם אלה יובאו לדיון, עלולה הכנסת לחזור למחזה המביש של הפיליבסטר מהשבוע שעבר, בו חברי האופוזיציה עומדים על הבמה ומתישים בדיבורי סרק את חבריהם. חברי הכנסת, המקבלים שכר שמן מהקופה הציבורית, לא אמורים להשחית זמן בדיבורים על גודל הביצים ובשירת פיוטים מעל דוכן המליאה. 

בנושא החוק לא נשמע קולם של ראשי הרשויות בנגב. רק בבאר שבע, בתגובה לשאילתא של ברנז'ה NEWS, ציינו בעירייה כי הסטטוס קוו בעיר יישמר. קצת לא ברור, לאור העובדה שהסמכות עוברת לשר הפנים. מדובר גם בתסבוכת פילטית לא קטנה, שכן בבאר שבע ובנגב לש''ס כוח פוליטי גדול.

אם החוק יעבור, יכולים להרוויח ממנו הישובים הבדואים מסביב לבאר שבע, שמן הסתם לא ייסגרו בשבתות. בין היתר, אין שום מניעה שמרכולים, חנויות שונות ואפילו עסקי מזון מהיר, יעשו משלוחים לתוך באר שבע. גם תחנות הדלק בישובים אלה ירוויחו. מי שיפסידו אלה הם מקומות הבילוי בבאר שבע: תנועת המוניות תצומצם והנסיעה בהן עלולה להתייקר, בשל העובדה שלא ניתן יהיה לתדלק בבאר שבע. 


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load