• 18 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לא רק גלגלי מכוניות: למה הגניבות הקטנות ממררות את חיי תושבי ב''ש?

זה לא רק מצוקה, אלא פשיעה זעירה של ממש: הגניבות הקטנות ממררות את חיי התושבים בבאר שבע

היו צמיגים? רכב בבאר שבע, שגלגליו נגנבו (צילום רשת)

לא רק גלגלים - באר שבע סובלת ממכת גניבות ''קטנות'': מזוזות, מנורות מחדרי מדרגות, כבלי ארקה, מראות בכניסות לבניינים, כביסה, פלאפונים וקופסאות סיגריות. מצוקה או כייסות? מה שבטוח: תתחילו לשמור על התיקים, הפלאפונים והרכוש הדירתי. 

המכה הגדולה של הימים האחרונים היא גניבת גלגלי מכוניות, לאור היום וממקומות מרכזיים ומוארים. הגנבים, המחפשים בעיקר רכבי טויוטה, מגיעים למקום מצוידים בלבנים, עליהן מניחים את הרכב ובמברגה. תוך דקות הרכב מפורק מהגלגלים, שמועברים ככל הנראה למשחטות רכב. הנזק לבעלי המכוניות נאמד באלפי שקלים. מקרים כאלה דווחו מחניון בית החולים סורוקה, שם המשטרה הבטיחו הבטיחה להגביר את סיוריה, כך נמסר אז בתגובה מבית החולים. מכה נוספת היא גניבה חלקי רכב, במיוחד מכסי מראות. את המכסה לא ניתן לקנות לבד ומחירה של מראה לרכב, תלוי בדגם, עומד על כמה מאות שקלים.

לקט מכוניות שגלגליהן נגנבו בבאר שבע (צילומי רשתות חברתיות)

מכה נוספת ומסוכן היא גניבת כבלי ארקה מבתים משותפים. מדובר ברוב בכבל נחושת עבה, המוטמן במוט בקרקע. נחושת נמכרת במחיר טוב. פגיעה במערכת ההארקה של הבית עלולה להיות מסוכנת. בבתים משותפים רבים נואשו כבר מגניבות קטנות כמו מנורות בחדרי המדרגות, מזוזות ועוד. לרוב, מחליפים ולא טורחים להגיש תלונה. היכן שכן מגישים תלונה, זה כשטלפון סלולארי נגנב. המצב החמיר עד כדי כך, שבמרכזי קניות מבקשים להגביר עירונות ולא להשאיר עגלות ילדים או תיקים ללא השגחה. 

מכה עצובה היא גניבת בתי נרות ולוחות בבתי עלמין. מדובר בחפצים שאינם יקרים, אך הנזק גורם צער גדול למשפחות הנפטרים. גם כאן, מדובר בגנבי מתכות. התמורה שהם מקבלים עבור אותם פריטים נמוכה, אבל עדיין שווה להם את המאמץ.


את השטרות החדשים כבר הצליחו לזייף, כך מספרים נהגי מוניות, אשר בשעות הלילה קיבלו לידיהם שטרות מזוייפים שנראו כמעט כמו הדבר האמיתי. ''במיוחד בלילה, הנוסע ממהר ואתה כבר עייף, ולא שם לב שהשטר לא אמיתי", מספר אברהם, נהג מונית, עימו נסענו אתמול בלילה. ''לא משנה כמה שיכלולים יהיו בשטר, זייפנים תמיד ינסו למצוא דרך להעתיק''. 

יש לציין המשטרה טרם פרסמה את סיכום אירועי הפשיעה לשנת 2017, אך בהשוואה לתקופה המקבילה (שלשת הרבעונים הראשונים של שנת 2016), ישנה ירידה מסויימת בהיקף הפשיעה בבאר שבע, אלא שזו הפשיעה המדווחת, הידועה למשטרה. העבירות הקלות, הפגיעה ברכוש המשותף, בדרך כלל אינה מדווחת.  

מה אפשר לעשות? חוץ מלהיזהר, לא הרבה. את כלי הרכב צריך להשתדל להחנות במקום מואר וגם אז, יש סיכוי שיעשו עליו סיבוב. למרות שזה נראה לפעמים כחסר סיכוי, כן כדאי ומולץ ליידע את המשטרה. לפעמים, מידע שכזה מסייע להרכיב פאזל ולעלות על דפוסי הפעולה של הגנבים. בתחנות המשטרה בנגב היו א מעט מקרים של אזרחים שקיבלו חזרה את הטלפונים הניידים, האופניים או התיקים שנגנבו מהם. דבר שני, הוא להתקין בסביבת הבית מצלמת אבטחה. מחיר המערכות האלה כבר לא יקר, כמו גם המחיר של מצלמות הדרך. מצלמות דרך מומלץ להתקין גם על אופניים חשמליים. באשר לאופניים, מומלץ להצטייד בשרשרת מסיבית ובקודן לאופניים חשמליים. בדגמים בטווח המחירים הבינוני, ישנה אפשרות להשבית את האופניים על פי קוד. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load