• 20 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האם המפתח להצלת הכינרת וים המלח נמצא אצל עורך דין מב''ש?

עו''ד איתמר אבקסיס מזהיר: משק המים שלנו עלול לקרוס במהרה, אם לא נדאג כבר היום להציל אותו - ויש לו גם דרך לעשות את זה

עו''ד איתמר אבקסיס (צילום: דני בלר)

''פוליטיקאים בישראל לא רואים 20 שנה קדימה. הם רואים את הבחירות הבאות במקרה הטוב. אנחנו עלולים, בישראל, להיקלע למשבר חמור במשק המים. ישראל יכול להוך מהר מאוד לצחיחה - או לחילופין, לנסיכות מים. אין היום בעיה של אנרגיה. הבעיה החמורה של האיזור שלנו היא מים. יש בזבוז מים אדיר ואי ניצול וגם בזבוז של משאבים טבעיים", אומר עו''ד איתמר אבקסיס, מבאר שבע, שלאחרונה השיק קמפיין להעלאת המודעות - בדרך לשינוי.

איתמר, בוגר תיכון אמי''ת בבאר שבע ומכללת ספיר, עו''ד המתמחה בענייני נדל''ן, משפחה ופיננסים, התוודע לנושא אחרי שסייר לא מעט בארץ. ''משקיעים הון עתק בפתרונות זמניים, אבל לא משקיעים אגורה בראיה לטווח ארוך, בהבטחת המשך קיומם של הכינרת ושל ים המלח. ''לשניהם אין תחליף ושניהם עלולים להגיע למצב של 'אל-חזור'. ים המלח בהחלט יכול להתייבש, להגיע לנקודה כזו שלא ניתן יהיה להציל אותו. אז, הוא לא יהיה טוב לא לכריית מינרלים ולא לתיירות. משקיעים מיליארדים בהקמת חומות למניהן, כאשר הפתרון צריך להיות הזרמת מים, תוך שמירה על המאפיינים שלו. גם הכינרת עלולה להגיע למצב בו תהפוך למליחה, כפי שקרה למאגרים מים רבים, בהם בנגב, שסבלו משאיבת יתר. ניתן להזרים מים לשניהם, באופן מדוד, בקצב שישקם אותם. זה לא משהו שניתן לעשות מהיום למחר, אבל אפשר להתחיל כבר היום לשתול את הזרעים שיניבו פרי בעוד 10, 20 שנה".

מים בברז. לא כל כך מובן מאליו (צילום: GEORGE HODAN / CC0)​​​​​​​


הבזבוז, מספר איתמר, הוא לא רק במים, כי אם גם בכל נושא האנרגיה: במשק המים זה בא לידי ביטוי במילוני קוב מי גשמים שאינם נאגרים ומצד שני, בשימוש של מי שתיה לניקוי הבית והדחת אסלות. ''בישראל הנושא של המים האפורים, לדוגמא מים של כיור המקלחת, מי מכונת הכביסה ועוד, אסורים לשימוש חוזר, זה בזבוז אדיר. ניתן להתקין מערכת סינון פשוטה, שמחירה אינו גבוה. אבל זה תהליך. בניית מערכת ארצית לאגירת מים זה תהליך. שיקום כינרת וים המלח, זה תהליך. אם רוצים להתחיל בשינוי, צריך להתחיל בו עכשיו".

"תראה מה קורה במזג האוויר בישראל: בצפון יש עצירת גשמים, בדרום פתאום השנים גשומות יותר. השנה בכלל - אין גשם כמעט. מצב של בצורת בהחלט אפשרי, כמו גם מצב של תקלות", אומר איתמר. ''אני חושב ששורש העניין הוא חינוך. חינוך בכלל וחינוך למודעות לסביבה - בפרט. אני יוזם, באמצעות פרויקט הדסטארט, הפקת סרטון, בשלב הראשון, כשבכוונתי לצרף אנשים למלחמה ב'יובש המחיה'. קודם כל להעלות מודעות ובשלב השני, ליזום פרויקטים. ישראל, אם תשכיל להתנהל נכון, תוכל להיות נסיכות מים. באיזור שלנו שמאופיין בחוסר וודאות מדינית, ישראל חייבת לדאוג לנכס הזה. יש לנו את הכלים והיכולות לפתח משק מים, כמו גם להיות המובילים באנרגיות חלופיות. אבל הדברים חייבים להתחיל בדור הזה".

"השבוע הצוות שלי, שכולל מהנדס תוכנה ומהנדס מכונות ואנוכי התארחנו באירוע של עיריית באר שבע וטק 7 בפארק ההייטק. זהו אירוע להשקת העיר הדיגיטלית הראשונה בישראל. אנחנו בעצם שואפים למצוא פתרונות טכנולוגיים לבעיית המים ולעידוד החיסכון ולהטמיע אותם בתאגידי מים כמו מי שבע", אומר איתמר.

קישור לדף ההדסטארט של איתמר

סרטון הקמפיין
​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load