• 20 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תמצאו לכם מקום לישון, תבטלו כבלים: כך ייראה פינוי דיירי ככר קפלן

מצמרר לקרוא את ההודעה הלקונית שקיבלו דיירי ככר קפלן 12, הבניין שהוכרז כמסוכן: הם חייבים באופן מיידי למצוא לעצמם מקום לישון, לבטל מינויים לכבלים ולהודיע לאן יילכו. ב-15 לינואר הבניין יפונה מכל דייריו

האם הבניין בככר קפלן בדרך להריסה? (צילום הדמיה: Karen Abeyasekere / נחלת הכלל)

לא זכור מתי בבאר שבע דיירים קיבלו לידיהם את ההודעה המצמררת, הנוראה, שמדריכה אותם מה עליהם לעשות, באופן מיידי, לקראת פינויים מהבית. פינוי מהבית, לישראלים, הינו אקט טראומטי. דיירי הבניין קיבלו היום הודעה, בה מצויינות המטלות שיש עליהם לבצע, לקראת פינויים מהבתים. הבניין בו הם מתגוררים הוכרז כמסוכן, אחרי שבבדיקת מהנדס אזרחי, נמצאו בו ליקויים רבים - חלקם מעלים תהייה כיצד ניתן מלכתחילה אישור האיכלוס. הליקויים התגלו בהתחלה בדירה אחת, אבל ככל שחלפו החודשים, התפשטו לאורך הבניין. 

''רשימת המטלות'' שקיבלו הדיירים. עד ה-15בינואר הם חייבים להתפנות (צילום סלולארי)

בין היתר התגלה כי פיר המעלית, שהוא בבחינת תומך מרכזי של הבניין כולו, עשוי מבלוקים, במקום מבטון יצוק. עמודים תומכים נפגעו. אחד הבניינים ככל הנראה התחיל לשקוע, היות ויש הפרשי גובה בינו לבין שכנו. 

הדיירים נקראים באופן מיידי לדאוג לעצמם לסידורי לינה ולהודיע על מקום הימצאם. עליהם לדאוג לפינוי תכולת הדירה. במיידי, הם צריכים לנתק כבלים ואינטרנט ולבטל מינויים שונים. עליהם לארוז כבר עתה את כל המטלטלים ולדאוג לנושאים כמו בית ספר חלופי לילדיהם. 

פרשת הבניין בככר קפלן נחשפה לראשונה בברנז'ה NEWS.

לפני קצת יותר משבוע חשפנו בברנז'ה NEWS, בלעדית, את ממצאי המהנדס האזרחי שבדק את בניין, לרבות הליקויים הרבים שנמצאו בו. 

כבר לפני כחצי שנה נערכה פגישה בין נציגי הדיירים, לבין בכירים בעיריית באר שבע. בישיבה, אמרו נציגי הדיירים, כי הופתעו מחומרת הממצאים, אך פינוי-בינוי הוא הליך יקר עבורם, על כם יעדיפו לתקן את הליקויים. מדובר במצב מורכב: לחלק מהדיירים יש משכנתאות, יש דיירים השוכרים דירות, בהן דירות מפולצות. היבט נוסף שלא ברור, הוא על פי איזה מנגנון פיצוי, אם בכלל, יפוצו בעלי הנכסים, שנותרים ללא קורת גג. 

לו היה מדובר בבניין במרכז הארץ, היה עניין גדול לבצע פרויקט של פינוי-בינוי. בבאר שבע, ביצוע פרויקט כזה פחות כדאי כלכלית. מצד שני, שיקום המבנה, הוא בבחינת "דחיית הקץ'': בעוד 10, 15 שנה, הבניין, שנבנה בשיטות ישנות וככל הנראה, ללא הקפדה יתרה, יהיה "זקן"מאוד. דיירי ככר קפלן לא לבד: שכונות שלמות בבאר שבע הולכות ומזדקנות, תשתיות המים והביוב קורסות והמבנים מתחילים סמיני עייפות החומר. 


  

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load