• 20 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עיריית באר שבע הורתה לפנות את מועדון מולתקא-מפגש

פעילות פוליטית מנוגדת לתנאי ההקצאה, כך טוענת עיריית ב''ש בנימוקים לסגירת המועדון של הפורום לדו קיום בנגב והמערכת סוערת

אחת הפעילויות במולתקא-מפגש (צילום: פורום לדו קיום פייסבוק)

עיריית באר שבע שלחה צו פינוי למולתקא-מפגש, מועדון הפעילות של הפורום לדו קיום בנגב, על פיו יהיה עליו לפנות את המקום תוך שבועיים. עיריית באר שבע טענה, כי הפעילות במועדון אינה נושאת אופי קהילתי, כי אם פוליטי והדבר עומד בניגוד למהות הפעילות לפיה הועמד המקלט לרשות העמותה. בעירייה אומרים כי אינם רודפים איש, אך בתור עירייה שומרת חוק, אינה יכולה להעמיד לרשות העמותה נכס עירוני, אם העמותה אינה עומדת בתנאים שנקבעו לה. 


הפורום לדו קיום: מדובר במבנה הציבור היחיד מתוך כ-60 מבנים המוקצים לעמותות, שמוקצה לפעילות יהודית-ערבית משותפת. מיום היווסדו של המועדון, אנו דואגים להזמין את חבריי מועצת העיר לאירועים של מפגש ערבי-יהודי, אך לצערנו הם מעולם לא טרחו לבקר בו, ותחת זאת נסמכים על הסתה שקרית, מצד גורמים המתנגדים לקיום משותף".אתמול, שני, ה-25 בדצמבר, שלחה עיריית באר שבע מכתב לארגון פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי בהודעה על ביטול הסכם הקצאת המקלט העירוני בו פועל בית התרבות היהודי-ערבי "מולתקא-מפגש" מאז שנת 2006. העירייה הודיעה במכתבה כי היא פסלה את הטענות שהועלו על ידי פורום דו-קיום בנגב, במכתבם ב-11 לדצמבר, וכי ראש העיר, מתוקף סמכותו, הורה על ביטול הסכם הקצאת המבנה. על המכתב חתום היועץ המשפטי של עיריית באר שבע, עו''ד חיים טורקל. 

המכתב טוען ל"הפרות חוזרות ונשנות'' מצד העמותה. ''החלטה זו התקבלה לאחר שראש העיר וועדת ההקצאות בחנו את האינטרס העירוני וטובת הציבור בקיומם של ההסכמים, השימוש שנעשה במבנים עירוניים ללא תמורה וכן את המטרות שנקבעו בהסכם ותנאיו היסודיים", כותב עו''ד טורקל. 

דיונים בנושאים חברתיים טעונים, גם כאלה הנתונים במחלוקת

במולתקא-מפגש נערכו דיונים, לא אחת בנושאים שנוייים במחלוקת, בהם מדיניות מכירת הנשק של ממשלת ישראל, סרבנות מצפונית ועוד, בהשתתפות אורחים ופתוחים לקהל הרחב. למעשה, אנשי המקום ביקשו ליצור שיח בנושאים הנוגעים לדו-קיום וגם לעסוק בנושאים רגישים הנוגעים למהות והמורכבות של החברה הישראלית. פעילות הפורום לדו-קיום נתקלה בהתנגדות של חוגים פוליטיים, בבאר שבע ובסיעות במועצת העיר באר שבע. בעבר, נושא הפעילות במועדון הגיע אף לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה, שכתב בין היתר, במכתב, מלפני שנתיים, עליו חתומות סגניותיו כי "כדי למנוע פגיעה מעבר לנדרש בחופש הביטוי, יש לפרש בזהירות ובצמצום את המונח 'פעילות פוליטית', המופיע בחוזר מנכ''ל משרד הפנים שכותרתו ''נוהל הקצאת קרקעות ומבנים ללא תמורה או בתמורה סמלית', אשר קובע בין היתר, כי גוף הנהנה מהשימוש בקרקע 'לא יעשה ימוש בקרקע לפעילות פוליטית או מפלגתית".

הכניסה למועדון מולתקא-מפגש (צילום: פייסבוק הפורום לדו-קיום)

מותר או אסור פוליטיקה במתקן עירוני?

בעניין קיום פעילויות בעלות אופי פוליטי, רק לאחרונה, ב-27 בספטמבר, נערך בבית הספר למשחק ע''ש גודמן, ערב עם ראש המחנה הציוני, אבי גבאי, אירוע פוליטי (שהועבר בשידור חי באתר ברנז'ה NEWS) וכן, באירוע שבתרבות מתארחים אישים פוליטיים ונשאלים שאלות פוליטיות, משני צדי המפה הפוליטית.  בין הפורום לדו-קיום, לבין עיריית באר שבע, מתקיים וויכוח מזה כמה שנים, על מהות הפעילות במקלט ברחוב שלמה המלך בשכונה ד'. בעבר, הזמינו אנשי הפורום את ראש עיריית באר שבע להיות נוכחים בפעילויות ולחוות אותן מקרוב. 

בעניין עריכת אירועים בעלי אופי פוליטי, אומרים בעיריית באר שבע כי: "בנוגע לאירוע של אבי גבאי, כפי שהובהר לעמותה בפגישה עם ראש העיר, עומדת בפניהם האפשרות לשכור אולם בתשלום, כפי שעשו מארגני האירוע של גבאי, כפי שנוהגים עם כולם."

עו''ד דן יקיר, מהאגודה לזכויות האזרח, כתב בין היתר: "אחת המטרות החשובות של פורום דו קיום היא לעורר שיח סביב סוגיות חשובות בעלות עניין ציבורי בכלל, ובהתייחס לסוגיות משמעותיות לחברה משותפת של ערבים ויהודים בפרט. בדרישתו של ראש העיריה מיום 7.11.17 לבטל את ערב העיון על מדיניות יצוא הנשק הישראלי נטען, כי הכוונה היא להכפיש את מדינת ישראל, ערכיה ותדמיתה. מדברים אלו משתמע כאילו דיון ביקורתי על מדיניות הממשלה או על המצב החברתי משמעו פגיעה במדינה, ואין סתירה גדולה מזו לחופש הביטוי ולדמוקרטיה."


עיריית באר שבע: "...העמותה מפרה פעם אחר פעם את ההסכם ופועלת ללא כל קשר עם המטרות שהגדירה לעצמה, לחיבור בין העמים והלבבות בין יהודים לשכננו הבדואים ולדו קיום בנגב. אירועים וכינוסים מתסיסים, משמיצים ופוגעים: במדינת ישראל, בחיילי צבא ההגנה לישראל ובתעשייה הישראלית – הם לא קירוב לבבות ודו קיום".

"עיריית באר שבע היא לא גוף פוליטי ואינה מעוניינת לקחת צד בויכוחים הפוליטיים, לגיטימיים ככל שיהיו. איננו נוקטים צד, לא מימין ולא משמאל. תפקידנו לשרת את כולם, באופן שווה"."עוד טרם החלטת העירייה, נשלח אל ראש העיר מכתב עליו חתומים 76 מרצים מאוניברסיטת בן-גוריון ומכללת ספיר, אשר מביעים את התנגדותם הנחרצת לסגירת המועדון, וקוראים לו לפעול למען דיאלוג והבנה בין הקהילות השונות החיות בעיר, ונגד השתקה ורדיפה פוליטית".

אתמול, שני, ה-25 בדצמבר, שלח ראש עיריית באר שבע מכתב תשובה לקבוצת אנשי אקדמיה, מרצים באוניברסיטת בן גוריון, אשר מחו על סתימת הפיות לכאורה, הקיימת בבאר שבע, בעניין פעילות מולתקא. דנילוביץ' הסביר, כי עיריית באר שבע הינה רשות ציבורית, הפועלת לפי חוקי מדינת ישראל ומקיימת את הוראות החוק. ראש עיריית באר שבע הסביר, כי העירייה אינה גוף פוליטי ואינה נוקטת צד, לא מימין ולא משמאל וטוען שפעילות העמותה מתסיסה ומשמיצה, כאשר נושאים כמו מאבק האוכלוסיה האפרו-אמריקאית כנגד אלימות המשטרה בארצות הברית, מדיניות מכירת הנשק של ישראל או דיון במושג הנאכבה, אינם נוגעים לדו קיום בנגב. לדבריו, עיריית באר שבע אינה רודפת אחרי אף אחד. לדבריו, הציע לאנשי הפורום לדו קיום לקיים פעילויות אלה תוך השכרת אולם, כפי שעושים גופים אחרים. לדבריו, נציגים הבדואים קיבלו את הרעיון, אך העמותה דחתה את ההצעה.

הקרנת סרט במולתקא (צילום: עמוד הפייסבוק של הפורום לדו קיום)​​​​​​​

ח''כ מוסי רז: "עירייה מתגלה היום במלוא שבריריותה הלאומנית"

הכוונה לסגור את מולתקא עוררה תגובות במערכת הפוליטית: ח''כ מוסי רז, כתב אתמול פוסט חריף, המבקר את עיריית באר שבע ועומד בראשה: "עיריית באר שבע שלחה צו פינוי למולתקא מפגש... כי הם עורכים אירועי תרבות שלא מתיישבים עם תפיסת העולם הצרה והפרנואידית שלה. העירייה מתגלה היום במלוא שבריריותה הלאומנית ונתלית בעילה חוקית לכאורה לפינוי, אבל האמת הרי ברורה כשמש: כל מה שמריח משמאלנות הוא "פוליטי". הלאומנות היא הניטראלית והמלחמה היא שלום", כתב רז.

"במקום להשתיק את העמותה שפועלת כדי ליצור מרחב נחוץ כל-כך לדו-קיום, כדאי להתמקד בחיזוק הדמוקרטיה הישראלית, שהממשלה הקיצונית והדתית שלנו שוחקת עד דק בשנים האחרונות. פניתי היום ליועמ"ש בבקשה לעצור את הפינוי הזה".

מהפורום לדו קיום נמסר בתגובה: "המולתקא-מפגש פועל מזה 11 שנים בעיר באר שבע ומציע מגוון פעילויות ואירועים לתושבי ותושבות העיר והאזור. מדובר במבנה הציבור היחיד מתוך כ-60 מבנים המוקצים לעמותות, שמוקצה לפעילות יהודית-ערבית משותפת. מיום היווסדו של המועדון, אנו דואגים להזמין את חבריי מועצת העיר לאירועים של מפגש ערבי-יהודי, אך לצערנו הם מעולם לא טרחו לבקר בו, ותחת זאת נסמכים על הסתה שקרית, מצד גורמים המתנגדים לקיום משותף. אין לנו שום כוונה להירתע מציד המכשפות, אליו החליט להצטרף ראש העיר. חופש הביטוי והדעה הם מיסודות הדמוקרטיה ואנו מתכוונים להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותנו כדי להמשיך לקיים פעילות במבנה."

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: "עיריית באר שבע הינה רשות ציבורית שפועלת בהתאם לחוקי מדינת ישראל. נוהל הקצאות מבנים, כפי שנוסח על ידי משרד הפנים מגדיר במפורש מהם התנאים והקריטריונים להקצאת נכס עירוני. עמותת "פורום דו קיום בנגב", כמו כל עמותה אחרת, איננה מעל החוק ובהסכם שחתמה עם עיריית באר שבע, היא התחייבה לעמוד בכללים שהוגדרו".

"העמותה מפרה פעם אחר פעם את ההסכם ופועלת ללא כל קשר עם המטרות שהגדירה לעצמה, לחיבור בין העמים והלבבות בין יהודים לשכננו הבדואים ולדו קיום בנגב. אירועים וכינוסים מתסיסים, משמיצים ופוגעים: במדינת ישראל, בחיילי צבא ההגנה לישראל ובתעשייה הישראלית – הם לא קירוב לבבות ודו קיום".

"עיריית באר שבע היא לא גוף פוליטי ואינה מעוניינת לקחת צד בויכוחים הפוליטיים, לגיטימיים ככל שיהיו. איננו נוקטים צד, לא מימין ולא משמאל. תפקידנו לשרת את כולם, באופן שווה".

"העירייה גילתה סבלנות רבה ואורך רוח, למרות התסיסה בקרב תושבי העיר באר שבע, שהביעו מורת רוח על כך. חופש הביטוי הוא ערך חשוב גם בעיננו, אך גם שמירה על החוק!".

"לאורך כל הדרך גילינו סבלנות רבה, דיברנו, נפגשנו, כתבנו וביקשנו. אך בעמותה חושבים שהם מעל החוק ושמותר להם לפעול כראות עיניהם".

"זה לא ימין ולא שמאל , זו שמירה על שלטון החוק וכיבוד הסכמים!".


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load