• 14 דצמבר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מה ייקרה לכיס שלכם ב-2018?

אל תמהרו להתלהב מתוכנית ה''נטו'' של שר האוצר כחלון: מה שיד אחת נותנת בהנחות על מסכים ורמקולים, היד השניה תיקח מכם, דווקא המוחלשים ביותר, בקנסות. מי ייהנה? בעלי נכסים למשל

האם בשנת 2018 נתעשר? לא ממש (צילום הדמיה: ציון הלוי / CC BY SA 3.0)

לאחרונה הודיע שר האוצר, משה כחלון, על תוכנית גרנדיוזית, בשם ''נטו למשפחה'', המבטלת שורה ארוכה של מכסים, מסים והיטלים על מוצרי ייבוא. בין היתר, מובטלים היטלים על מקררים, מכשירי וידאו (?), רמקולים, מגברים ופרטי לבוש. בנוסף, הוקדם החודש תשלום הפעימה השניה והשלישית של מענק העבודה, לו זכאים חלק מהשכירים ועצמאיים זעירים, כ-2,600 שקלים ועד כ-4,000 שקלים. 

הקדמת המענק סייעה למשפחות הזכאיות בבאר שבע (ובנגב) לעבור את החודש קצת יותר טוב. שנת 2018, לפחות על הנייר, אמורה להיות שנה קלה יותר למשפחות ולעובדים: הוזלות מכסים, ככל הנראה ריווח מדרגות המס והקלה בתשלומי הביטוח הלאומי לעצמאיים. רכישת מוצרי חשמל לבית, בגדים ונעליים, אמורה להיות קלה יותר: הוזלות ניכרות אמורות להוריד את המחירים כלפי מטה. לכאורה, אנחנו חיים מחדש את ימי ''להיטיב עם העם'', של מנחם בגין ז''ל, פסטיבל הטלוויזיות הצבעוניות והטיסות לחו''ל, של ימי ארידור כשר אוצר. 

2018 לא הולכת להיות קלה יותר לשכירים ועצמאיים זעירים, מכמה סיבות:

אין וודאות שהוזלות המכסים וההיטלים יגולגלו לצרכן. בדיקה ''לא מדעית'' בחנויות נעליים במתחמי קניות מעלה כי המחירים יקרים ויקרים משמעותית לעומת אותו מוצר בחנות מקוונת כמו אמאזון. המחירים הזולים נמצאים בחנויות דיסקאונט, המוכרים מותג ביתי, לא ממותג. איכותו, במרבית המקרים, זהה למוצר היקר. 

גם בתחום מוצרי החשמל המחירים פחות או יותר נותרו כשהיו, יקרים משמעותית לעומת ארצות הברית למשל. במקרים מסויימים, הפער כל כך גדול שמשתלם לקנות בחנות מקוונת ולשלם על משלוח מהיר. עושה רושם, כי ההוזלות לא יחלחלו לכיסו של הצרכן. אחת הסיבות: החנויות הפיזיות משלמות הוצאות יקרות של שכירות, ארנונה, מסים, היטלים, שכר והוצאות ביטחון. 

בתחום הטואלטיקה, המחירים בישראל יקרים, בין היתר בשל היעדר תחרות וגם בגלל רגולציה כבדה. בהוזלות אין כל בשורה: עדיין משחת השיניים בברלין תהיה זולה יותר. 

יש גם מי שלא מתלהב מההנחות של כחלון ומסביר מדוע (צילום: ערוץ הכנסת)


ההקלות במסוי היו צריכות לחול על רכישות מקוונות מחו''ל. אלא שכאן אין שינוי גדול: הסכום המרבי הפטור ממס נותר 75 דולרים, עלות המשלוח לישראל יקרה מאוד וזמני ההמתנה גבוהים במיוחד: חודש ויותר, לעומת זמני שילוח של יממה באירופה ובארצות הברית. כשהמוצר מגיע לישראל, הוא גם עלול להתעכב במכס ובמיון הדואר. השינויים שייכנסו לתוקף בינואר 2018, מעניקים הגנה לחנויות פיזיות בישראל. 

מעבר לכך, המדינה מצאה דרך לספוג חזרה חלק מההטבות שניתנו דווקא לעובדים החלשים ביותר, בדרך שהיא לא פחות מצינית:
על פי חוק, החל משנת 2017 כל עצמאי מחויב בהפקדת כספים לחיסכון פנסיוני, בשיעורים של עד כ-13 אחוזים מההכנסה. בשנה האחרונה, הופתחו במקצת דמי הביטוח הלאומי ושופרו הטבות המס לעצמאי המפקיד לחיסכון פנסיוני ולקרן השתלמות. עצמאיים זעירים רבים, עובדי ''פרילאנס'', אינם מגיעים לשכר המינימום במשק. הכנסתם תכורסם החל מהשנה בעוד מאות שקלים.רשות המיסים תעביר, על פי החוק החדש, לידי רשות האכיפה והגבייה, אחת לשנה, רשימה של עצמאים שלא הפקידו לחיסכון פנסיוני. עצמאי שלא יפקיד לחיסכון פנסיוני ייקנס על ידי רשות האכיפה והגבייה ב-500 שקל.

כחלון מודיע על שורת ההטבות (צילום: ערוץ הכנסת)
​​​​​​​

''יש לי חנות קטנה, שבקושי מפרנסת אותי", אומר לנו עדי (שמו המלא שמור במערכת). ''זה הרבה עבודה, הוצאות בלי סוף ולפעמים חולפים ימים בלי שאף אחד נכנס. אין עבודה אחרת בבאר שבע. רבים כמוני פתוחים חנויות קטנות, אבל אני מרגיש מתי סוף החודש, כי לאנשים אין כסף. להגיד לך שאני מתלהב מההנחות של כחלון? כמה רמקולים ומסכים אני קונה? הייתי רוצה שיוזילו את המזון, את הדלק, שבן אדם כמוני שעובד ולא מצליח להגיע לשכר מינימום, יקבל הקלות".

מפת התעסוקה בבאר שבע דוחפת רבים לכיוון עבודה עצמאית. ימי מקומות העבודה הקבועים, המוגנים, עם עבודה מאורגנת שזכתה להגנה, חלפו מהעולם. בזה אחר זה, מפעלים גדולים, שהיו פעם מפוארים ונחשבו למעסיקים הגדולים בנגב, קורסים זה אחר זה וגוררים אחריהם גם מעגל שני ושלישי של נותני שירותים ועובדי קבלן. בפריפריה, סגירת מקום עבודה גדול, כמוה כפיגוע חברתי.

2018 תהיה טובה עבורכם, אם יש לכם נכסים: החל מינואר 2018, מי שימכור דירה שנרכשה לפני 2014, יקבל הקלה במס שבח ללא הגבלה במספר הדירות שימכור.על פי מספר הדירות העומדות להשכרה באיזורי הביקוש של באר שבע (שכונה ד' ליד האוניברסיטה, דירות בקרבת המכללות), רבים ירצו להפטר מהנכסים.

2018 גם עשויה להביא שינוי במפת המסחר בישראל: כניסת ענקית המכירות אמאזון תשפיע על הקניונים ומרכזי הקניות - זאת, אם מחירי המוצרים יהיו כמו אלה המשלומים במדינות אחרות. אם היא תהיה יקרה, הצלחתה מוטלת בספק. צריך לזכור שבישראל יהיו גם מגזרים שלא יהיו נגישים לחנויות מקוונות: אוכלוסיות עניות שלא יכולות להשתמש בכרטיסי אשראי, מגזרים שאינם משתמשים באינטרנט וטלפונים חכמים. 

המסחר המקוון עלול לפגוע גם בערים שמבססות את פרנסתן על מסחר ותיווך ולא על ייצור. צריך למצוא את הדרך להוזיל את הקניות בארץ. מצד שני, יוקר המחיה בישראל ממש גבוה.

בסופו של דבר, ההנחות של תוכנית הנטו אינן מביאות בשורה גדולה: מחירי הדלק בישראל גבוהים, בתחום הזה לא חלו שינויים. מצבם של מקבלי הקצבאות לא ישתפר - בסך הכל, יתווספו לקצבת הנכות הזעומה כ-300 שקלים, כאשר כלל לא ברור מה יהיה גורל הפעימות הבאות. אין בשורה בתחום שכר המינימום: הוא אמנם עלה על הנייר, אבל עדיין רבים אינם משתכרים, מכל מיני סיבות.
אין בשורה לעצמאיים או לעצמאיים זעירים שמצאו עצמם ללא עבודה, בדמות של דמי אבטלה לעצמאיים. בנוגע לסחר אלקטרוני, ישראל עדיין מתנהגת כמדינה בעולם השלישי.

​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load